Ha gyümölcsöskert mellett haladsz el, vagy egy helyi „szedd magad” akcióban részt veszel, az összkép egységes, jellemzően hosszú, egyenes sorokban elhelyezkedő fasorokat látsz, ahol az aljnövényzetet rendszeresen kaszálják, hogy csökkentsék a versenyt a létfontosságú tápanyagokért.
Ez a kialakítás a munkahatékonyságra összpontosít, a hosszú, széles, egyenes utakon haladnak a munkagépek, a hosszú, egyenes sorok megkönnyítik a kaszálás, a permetezés, az öntözés és a betakarítás mechanikai munkáit, segítve a költségek csökkentését és a profit növelését. Az otthoni gyümölcsösben hajlamosak az ember ugyanezeket a mintákat követni, pedig házikertben a véletlenszerűség hasznosabb!
Ha a gyümölcsösre úgy tekintesz, mint egy ökoszisztémára, ahol minden élet összefügg, ott az egészség a változatosságon múlik. Még a kártevőknek is megvan a maguk helye, mivel az alma gyümölcsdarázs beporozza az almavirágot, miközben tojást rak a virág tövébe. Nem azt állítjuk, hogy tapsikolunk a kártevők jelenlétének, de ők is részei lehetnek a gyümölcsösökben a diverzitásnak, elkerülve a monokultúra kiegyensúlyozatlanságát, dinamikus sokféleséget hoznak létre.
A koronacsurgót ne vesd be fűvel! Házikertben a gyümölcsfák támogatására a fajra jellemző társítások hozhatók létre. Ezek a társítások ember alkotta mini ökoszisztémák a fák körül. A gyümölcsös köztes növényei a fák alá telepített gyógy- és fűszernövények, hagymás növények, de akár zöldségek is lehetnek.
A fák társulásait jellemzően hat kategóriába tartozó növények alkotják: gyomelnyomó, rovarokat, beporzókat vonzó, illetve kártevőket taszító, mulcsnak/komposztnak való, tápelemeket felhalmozó és rögzítő fajok. Egyes növények egynél több célt szolgálnak a társításban. Pl. a szamóca kiváló gyomelnyomó, korai virágai pedig a beporzókat vonzzák.
Hová ültesd a társnövényeket? Mielőtt társnövényeket ültetnél a fák köré, tervezz! Vedd figyelembe, hogy a közlekedési útvonalakat szabadon kell hagyni, mélyárnyékba, tömörödött talajba ne ültess. Sok lágyszárú évelő az idő múlásával elterjed, különösen termékeny talajban, ezért legalább fél méterre ültess a törzstől, és ezeket a helyeket általában alacsony növekedésű növényeknek, nárciszoknak, talajtakaróknak és alacsony növekedésű fűszernövényeknek tartsd fenn. A magasabb fajokat ültesd a fáktól távolabb, ahol helyet tudsz biztosítani számukra.
A társítás összetételét időnként változtatni kell, ahogy az ökológiai viszonyok megváltoznak, pl. egyes növények megnőnek, kinövik a rendelkezésre álló teret. Fiatal gyümölcsösben köztes növényként akár zöldségeket is lehet termeszteni. Később a nagyobb lombkorona, és a sorok közötti hely csökkenése miatt inkább a zöldtrágya növényekre vagy a takarónövényekre lehet koncentrálni.
Ajánlott zöldségek fiatal gyümölcsösbe például a sóska, a snidling, a levélpetrezselyem, zöldhagyma.
Az élő mulcsok nagy mennyiségű szerves anyagot termelnek, amelyet visszavágás után lebomlanak a fák tövében, tápanyagban gazdagítva a talajt, védik a talajt a kiszáradástól, elnyomják a gyomokat. Ajánlott talajtakaró növények az árnika (Arnica chamissonis), napra, félárnyékba való, virágzás után visszavágható. és a földön hagyható talajtakaróként; az önvető borágó (Borago officinalis); a dekoratív közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris); az Észak-Amerikában honos, de nálunk is elterjedt illatos ibolya (Viola odorata), amely árnyékban és napon egyaránt megél; különböző napra és félárnyékban élő, részben ehető termésű szamócák (Díszeprek szabadföldbe, edénybe); szellőrózsák (Anemone sp.), amely a gyökerein fejlődő járulékos rügyek kihajtva különleges levélszőnyeget képeznek. Említsük meg a cickafarkat is, ásványi anyagokban gazdag mulcsot képez, amely gazdag rézben, nitrogénben és foszforban, egyben rovarvonzó is egyben. Ha idevesszük a házikerti szőlőtermesztést is, erről itt olvashatsz részletesebben: Élő sorköztakarás szőlőben
A tápanyag akkumuláló növények tápanyagban gazdagítják a talajt. Egyik csoportjuk a nitrogénkötők, mint például a fehér here, Vöröshere (Trifolium repens, Trifolium pratense) legkönnyebben olyan talajon telepíthető, amelyet előzőleg megműveltek, vagy az Európa mediterrán területeiről származó tavaszi bükköny (Vicia sativa). megkötik a nitrogént és javítják a talajszerkezetet; nitrogénben gazdagítják a talajt. Másik csoportjuk a karógyökeret fejlesztő növények, mint a gyümölcsfa alá telepíthető nadálytő (Symphytum officinale), amelynek karógyökerei mélyre hatolnak a talajban, a felvett tápanyagot hasznosítja, majd elhalásával, lebomlásával lehetővé teszi, hogy a gyümölcsfákat is hasznosítani tudják a tápanyagot, ezért ajánlott egész évben levágni, és a fák körül szétteríteni. Hátránya, hogy nehezen kiirtható. Szintén karógyökerének köszönhető, hogy cinkben és más mikroelemekben gazdagítja a talajt növényi maradványainak lebomlásakor a cikória (Cichorium intybus), magassága miatt megfelelő helyet kell biztosítani számára.
Beporzást segítő, rovarvonzó növényekre is szükség van. Hazánkban közel kétszáz rovarfaj vesz részt a virágok megporzásában. A beporzást végző rovarok nélkül nem számíthatsz említésre méltó mennyiségű termésre. Ha konyhakerted környékén színes, illatos virágokat nevelsz, amelyek egész szezonba hozzák virágaikat, magad is sokat segíthetsz. További információk: Kerti méhlegelők. Beporzó rovarokat vonzó virágzó növények fák köré ültetése segít a terméskötésben. Szintén nagyon hasznos egy vadvirágos rét foltocska a gyümölcsfák közelében, amely szintén bevonzza a beporzó rovarokat.
Védő növények a gyümölcsösben: Általában elmondhatjuk, hogy az illóolajat tartalmazó növények sokszor kártevőriasztó hatásúak. Néhány védőnövényt felsorolunk. A gyümölcsfák tányérjába ültethető körömvirág (Calendula officinalis), amely rovarvonzó, talajjavító hatású, és segít távoltartani a fonálférgeket, facélia (Phacelia tanacetifolia), amely vonzza a rovarokat és lazítja a talajt, sarkantyúka(Tropaeolum majus) , amely tarackölő, tetűcsalogató, fokhagyma gombás betegségek és pocoktámadás ellen, torma monília ellen, őszibarack mellett tafrina ellen, cseresznye mellé monília ellen. Régóta használt társnövény a gyümölcsösben a kártevő riasztó hatású izsóp (Hyssopus officinalis). A gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) erős kámforos illatú aromájával elriasztja az almamolyt és a fafúró bogarat. Kedvezőtlen a levéltetvek számára is, feltehetően az által, hogy meglehetősen sok ragadozó rovart (katicabogarat és pókot) vonz. Gyümölcsfák környezetében hasznos a paszternák is az odavonzott ragadozó rovarok miatt. Remek favédők a bársonyvirág (Tagetes sp.) és a nárcisz (Narcissus sp.). Az utóbbi távol tartja az egereket és a pockokat a fáktól, ezért szorosan ültesd körbe a fákat, körülbelül 30 cm távolságra a fatörzsektől.
Ültess cserjéket és jótékony rovargyűjtőket a gyümölcsöskert szélére, ahol azok zavartalanul virágozhatnak és fejlődhetnek, távol a fűnyíró útjából. A vadon növő bokrokat, pl. húsos som (Cornus mas) vagy bodza (Sambucus niger) például hagyd meg a gyümölcsös peremén, ez kiváló módja a biológiai sokféleség támogatásának, valamint a rovarok és madarak élőhelyének megteremtésének. Ha cseresznyét, áfonyát vagy kék mézbogyót telepítesz, a madarak bevonzása lehet az utolsó dolog, amire vágynál, de az alma és sok más gyümölcsfa esetében nem probléma, hogy énekesmadarak vannak a közelben.
További információk: Hasznos társítások; Összeférhetetlen növények
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás