39. hét

Szeptember 28. Vencel napja. Legendájából tudjuk, hogy az Oltáriszentség gabonáját apródjaival maga aratta le, csépelte ki, és őrölte meg. Hasonlóan, a misebort is maga szüretelte és préselte. Nem csoda tehát, hogy hazánkban is több helyen a szőlőhegyek védőszentje lett. Névnapja is a szüreti hetekre esik.

Az ősz beálltával a kinti munkákban is jelentős határnapja Mihály nap (szeptember 29.). Az őszi vetést befejezve ekkor láttak neki benti munkáknak, mindenekelőtt a kukoricatörésnek, a méheket becsukták, a disznókat az erdőkből behajtották, a hegyi legelőkön pedig Szent Mihályhoz fohászkodtak, hogy ha eddig megmaradt a nyáj, a hátralévő egy hónapban már ne is essék bele a farkas. Egyes helyeken már ekkor elszámoltak a nyájjal a pásztorok a gazdáknak, és ünnepi lakoma, no meg áldomásivás mellett megkötötték az új kontraktust is. E határjellegből fakadólag Mihály napja a „kisfarsangnak” is nevezett időszak kezdete, amikor a nagy nyári munkák végeztével a régiek mulatozásba fogtak, bálozni kezdtek.

De azért még mindig van tennivaló a kertben. Vetheted sekélyen a galambbegy salátát, ami gyorsan kikel, és még az idén fogyaszthatod. A másodvetés öntöz de alaposan. De vetheted az áttelelő salátát is. A fejeket jövőre szedheted. Jó, ha palántát nevelsz, és a kb. 10 cm-es palántákat kell kiültetni.

Javában ültethetjük a szamócát, a sorok közti szigetelõ-takarót még a fagyok beállta elõtt újítsuk fel. Ha korábban elmulasztottuk, most szórjunk ki komposztot és/vagy szerves trágyát a sorokba. A földieper megújítása

Most vágjuk le a talajig a már nem termő málna vesszőit, 8-10 erõs fiatal ágat meghagyva. A kis málnabogár bábjai a talajban telelnek át, egyedszámuk a sorközök talajfertõtlenítésével gyéríthetõ. Az igen erõs növekedésû szeder töveken maximum 4-6 hajtást hagyjunk meg.

Az új gyümölcsfák és bokrok ültetési ideje késõ õsszel aktuális, (kivéve az õszibarackot, melynek telepítése inkább tavasszal javasolható) így szeptember vége ideális az ültetés helyének elõkészítésére. Az elõre kiásott ültetõgödörbe már most helyezzünk szerves trágyával kevert komposztot, majd takarjuk be, így a növény gyökerének laza, tápanyagban gazdag közeget alakítunk ki. Gyümölcsfák ültetése I. – Előkészületek

A ribiszke vesszõk, hajtások belsejében a most károsító üvegszárnyú ribiszkelepke hernyóinak kárképe a vesszõk felületén látható lyukról és a morzsalékról ismerhetõ fel. A kártevõ mechanikai eljárással, azaz a fertõzött részek kivágásával és elégetésével vegyszer nélkül is elpusztítható. A ribiszkében és köszmétében is károsító kaliforniai pajzstetû lárvái ellen még szeptemberben érdemes védekezni. Cikk ajánlat: Házikertből nem hiányozhat a ribiszke

Ha a barackfák törzsén éppen a talaj vonala alatt nyúlós, ragadós, gumiszerű massza látszik, ezt a barackfa moly (Synanthedon exitiosa) okozza. A moly apró járatokat fúr a törzs alsó felébe, és lényegében körbeeszi a fácskát, amíg végül az elpusztul. Az idősebb és főleg egészséges fák ellenállóbbak, de rájuk nézve sem veszélytelen a barackfa moly. Védekezzünk ellene!

Szeptemberben számos teendõnk akad a fûszerkertünkben, ami elsõsorban a fûszernövények betakarítását, ill. szárításukat, valamint a maggyûjtést takarja. A borsmustárnak és a citromfûnek most van a másodérése. Friss termése van a zsályának, tárkonynak, kakukkfûnek és a citromfûnek. Fűszernövények szárítása

A téli káposzta betakarításának idõpontját elsõsorban az határozza meg, hogy savanyításra, vagy tárolásra szánjuk-e. Savanyításra szeptember vége felé már elkezdhetõ a betakarítás.

Ha az idõjárás továbbra is ilyen kegyes hozzánk, jelentõsen megnyújthatjuk azt az idõszakot, amíg saját paprikát, paradicsomot ehetünk, csak öntözzük kevesebbet! A bevált tájfajtákból magot is foghatunk. Cikk ajánlat: Paradicsom magfogásTegyük el õket savanyúságnak, lecsónak, ivólének, de ha a lugasparadicsomot szárral együtt a száraz pincében tároljuk felakasztva, akkor akár a karácsonyi asztalon is lehet egy-két szem saját paradicsomunk. A vastaghúsú paprikafajták jól tárolhatóak, lényeg, hogy a termést úgy vágjuk le a szárról (a lehetõ leghosszabb szárrésszel), hogy az ne sérüljön, ne nyomódjon meg, és a vágásfelületet mártsuk viaszba, majd egyenként csomagoljuk papírba és helyezzük papírdobozba. Cikk ajánlat: Nyár végi tartósítási praktikák

Ahogy a Sütőtök nevelése kiskertben című cikkünkben olvasható, a sütőtök betakarítás optimális ideje szeptember 15-20. A betakarítást száraz időben végezzük.

Ha idejekorán gondoskodtunk róla, akkor még szeptember végén is buja virágpompában van kertünk jelentõs része – egészen akár az elsõ fagyokig. Ilyen növények az őszirózsán és a szarkalábon kívül, a kokárdavirág, a fukszia, a cickafark, a sóvirág, a szellõrózsa és az õszi kikerics. Rendkívül látványosak lehetnek ebben az idõszakban a díszfüvek, melyek nyár végén kezdenek el virágozni, és csak kedvezõ õszi idõjárás esetén fejlesztenek igazán szép és méltóságos megjelenésû látványos bugákat, melyek akár szárazkötészeti célokra is alkalmasak. Szabad földbe szeptember végéig vethetjük a törpe árvácskát, ha téli vagy tavaszi virágokra vágyunk.

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

őszirózsa

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: “ca-pub-5763909424379469”,
enable_page_level_ads: true
});

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás