Milyen a jó kert?

Erre ahányan vagyunk, annyiféleképpen válaszolnánk. Mégis – főleg a városi kertekben -megfigyelhető egy tendencia, amely a következő építőelemeket tartalmazza egy kertből: pázsit, tujasor, sziklakert, kerti tó, tűzhely. Habár a szomszédunknak mindez megvan már, nekünk nem feltétlenül kell követni példáját.

Néhány száz négyzetméteren ugyanis nem lehet egyszerre egy alpesi tájat, a Balatont és egy szórakozóhelyet is kialakítani. Természetesen meg lehet próbálni, de amellett, hogy így legtöbbször disszonáns látványban lesz részünk, kertünk sem lesz képes maradéktalanul ellátni az összes funkcióját.

Na de nézzük sorrendben a legfelkapottabb építőelemeinket.

Pázsit

Ha csak most tervezzük a kertünket, először vizsgáljuk meg, hogy milyen céllal szeretnénk kialakítani azt. Magyarországon csak nagyon intenzív körülmények között lehet olyan pázsitot kialakítani, amely a tőlünk nyugatabbra fekvő országokban szinte magától nő. Ráadásul ezek a pázsitfűfajok a mindennapos igénybevétellel szemben sokkal érzékenyebbek, mint az extenzívebb körülményeket is elviselő, bár kétségtelenül kevesebb díszítőértékkel rendelkező társaik.

Ha sok időt szeretnénk a kertünkben tölteni, és rendszeresen szeretnénk kerti összejöveteleket rendezni, akkor mindenképpen sportgyepet, vagy pázsitfűfajok és kétszikű növények (fehér here) keverékéből elő gyepet alakítsunk ki. A taposást kiválóan tűrik, egyenletesen borítják a talajfelszínt, valamint a rendszeres öntözés, tápanyag-utánpótlás és nyírás hatására rövid idő alatt szőnyegszerű felületet alakul ki.

Gyepfelületek fenntartása

Tujasor

A “tujasor” tulajdonképpen legtöbbször nem is tujákból áll. Az apró levelű fenyőféléket igen könnyen össze lehet keverni egymással, ezért gyakran használják a “tuja” jelzőt a különböző ciprusokra, hamisciprusokra, borókákra és más hasonló habitusú növényekre.

Sajnos e növények többsége – akárcsak a tuja – szintén a nyugat-európai kertkultúrából került át hozzánk. Sajnos, hiszen a mi kontinentális klímánk nagyban eltér a nyugati szomszédaink Atlanti-óceán hatásának jobban kitett időjárásától. Az ottani csapadékos, párás viszonyok között az említett örökzöld növények kiválóan fejlődnek, míg hazánkban sokszor inkább csak csúfítják, mind díszítik a kertet.

Ha már mindenképpen szeretnénk “tujasort” magunknak, akkor olyan növényeket válasszunk bele, amelyek ellenállnak a néha szélsőséges időjárási viszonyokat kialakító klímánknak. Magyarországon is őshonos, így a kertekbe bátran ültethető a boróka. Többféle olyan oszlopos növekedésű fajtája (pl. Juniperus virginiana “Skyrocket“) van forgalomban, amelyből gyorsan magas sövényt nevelhetünk.

Cikk ajánlat: Keleti tuja

A sövény telepítésnél az örökzöldek mellett gondoljunk a lombhullató fajokra is, amelyek bár télen nem díszítik kertünket, az év többi részében gyönyörű virágzásukkal vagy szép termésdíszükkel kárpótolnak minket e hiányosságukért. Cikk ajánlat: Sövény gondozása

tuja sor

tuja sor

Sziklakert

A legfontosabb tudnivaló a sziklakertekkel kapcsolatban az, hogy a növényekkel beültetett egymásra rakott köveket még nem lehet sziklakertnek nevezni. A természetet utánzó tájképi sziklakert akkor mutat szépen, ha elhelyezése önmagát indokolja. Ezzel leginkább akkor vagyunk bajban, ha kertünk síkvidéken fekszik. Ekkor sem kell azonban elkeserednünk, hiszen a legtöbb esetben találhatunk olyan helyeket, ahol egy kisebb domb természetesnek hathat (gondoljunk a ház és a kerítés melletti területekre). Ha mégsem találnánk ilyen területet, még mindig lehetőség van egy süllyesztett sziklakert kialakítására.

Ha a sziklakert épített jellegét hangsúlyozzuk, akkor az elhelyezését nem kell megindokolni. Ha nem célunk a természetes hatású tájképi sziklakert kialakítása, akkor építhetünk például kiemelt sziklakerti ágyást. A 20-40 cm magas, kőfallal körbevett ágyás azonban ebben az esetben is csak akkor mutat jól, ha megfelelő sziklakerti növényekkel ültetjük tele.

Cikk ajánlat:Köves, lejtős területek; Sziklakerti évelők; Tájképi sziklakert

tájképi sziklakert

tájképi sziklakert

Kerti tó

Ha van sziklakert, akkor kerti tó is kell. Sokak fejében társul egymáshoz e két kerti építmény. A dolgot azonban itt sem kell erőltetni. Mind a sziklakert, mind a kerti tó önmagában is szép látvány nyújthat, sőt a kettő együttes összképe – sokszor pont az erőltetett voltuk miatt – visszatetszően hathat.

Itt is, csakúgy mint a sziklakertünknél, legelőször azt kell eldöntenünk, hogy természetes hatású vagy mesterséges látványban szeretnénk gyönyörködni. A természetben nincsenek néhány négyzetméteres tavacskák. Ha esetleg mégis találkozunk velük, akkor pocsolyának hívjuk őket. Ez persze nem akadálya annak, hogy a kertünkben csak pár négyzetméteren alakítsunk ki vízfelületet, de akkor itt is inkább az épített jelleget kell hangsúlyoznunk.

A medence épített jellegét szabályos négy- vagy többszögletű formákkal emelhetjük ki, sőt a sziklakerthez hasonlóan ki is emelhetjük kertünk alapszintjéből.

Víz a kertben; A kerti tó és tópart növényei

kerti tó

Kerti tó a Tullni kertekben, ahová kirándulást szerveztünk. Aktuális progamjaink itt olvashatók.

Kerti tűzhely

Itt úgy tűnhet, hogy megint hátrányban vannak azok, akik csak kis méretű kerttel rendelkeznek, de legtöbb kerti tűzhely nem foglal sok helyet. Ha csak szalonnát szeretnénk sütni, akkor erre elég egy 1 négyzetméter területű helyet feláldoznunk, amelynek környezetét kövekkel körberakva védhetjük. Ha erre sincs elég terünk, akkor vegyünk mobil kerti sütőhely, amelyből olyan is kapható, amelyre akár a bográcsot is felfüggeszthetjük.

Tehát akkor mégis milyen a jó kert?

Hiába a rengeteg pénz és a profi kertépítész által alaposan – esetleg a fent leírtak szerint – kivitelezett kert, ha rosszul érezzük magunkat benne. Legtöbbször akkor vagyunk a legboldogabbak, ha a saját munkák gyümölcsét élvezhetjük. Ha a későbbiekben még többet tanulunk a növényekről és a kertépítészetről és kertünk régebben kialakított egységei esetleg elvesztik vonzerejüket, akkor ismét előttünk áll a nagy feladat, újból alakíthatjuk kertet.

Ne feledkezzünk el azokról az építőelemekről, amelyekről e cikkben eddig nem esett szó. Kár lenne például megfosztani magunkat a virágágyakban növekvő, egynyári vagy évelő növények pompájától, vagy egy nyári délután meghitt pillanataitól a pergola alatt.

árnyékos kert

árnyékos kert.

Ha tehetjük ültessünk gyümölcsöket, zöldségeket, gyógynövényeket is kertünkbe. Legyen saját konyhakerted! A velük való foglalatoskodás a kert iránti vonzalmunkat még inkább elmélyítheti, s mivel a két utóbbi növénycsoport igen gyorsan fejlődik, sokat tanulhatunk ápolásukról.

Járjunk nyitott szemmel, fedezzük fel az újdonságokat és a jó ötleteket! De ne feledjük, hogy a jó kert az, amiben jól érezzük magunkat.

 

 

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás