Lemosó permetezés tél elején és tél végén

Ahogy közeledik a tavasz, számos kártevő és kórokozó várja ugrásra készen a következő szezont. Ezért lombhullás után és rügyfakadás előtt érdemes elvégezni a lemosó permetezést, hogy minimálisra csökkentsük a tél folyamán áttelelt veszélyforrásokat. Cikkünkben megmutatjuk:

Milyen kártevők és kórokozók ellen védekezhetsz?
Milyen permetezőszereket használj?
Mikor és hogyan érdemes permetezni?
Mi a helyzet az örökzöldekkel?

Mi ellen hat a lemosó permetezés?

A lemosó permetezés elsősorban az ágakon, kéregrepedésekben áttelelő kártevők, a fán maradt leveleken, gyümölcsmúmiákon áttelelő kórokozók és  gombák ellen nyújt védelmet. Ilyenek például:
✅Gombás és bakteriális fertőzések: lisztharmat, tafrina, monília, varasodás
✅Kártevők: levéltetvek tojásai, pajzstetvek, atkák tojásai

A permetlé akkor hatékony, ha bőségesen kerül kijuttatásra, hogy elérje a kéreg repedéseit, mélyedéseit is. Fontos, hogy jusson a permetből a fák alatti avarra is, mert azon is rengeteg kórokozó és kártevő telel át.

gyümölcs múmia

Gyümölcs múmia

A lemosó permetezésnél lényeg a bőséges lékijuttatás, célja, hogy a permetlé becsurogjon a fakéreg, a fás részek mélyedéseibe, repedéseibe. A permetszer ölő hatása akkor optimális, ha a permetlé egyenletes rétegben, mindenhol bevonja a fák és a károsítók felszínét. Jusson a permetszerből a fák alatti avarra is.

Ajánlott permetezőszerek

Milyen permetezőszereket használj?

Réztartalmú szerek: A legtöbb gombás és baktériumos betegség ellen bevált megoldás. A réz az egyetlen hatékony szer tűzelhalás ellen, de emellett véd a rozsdagombák, hajtáselhalást okozó gombák és diplodiás fertőzések ellen is. A bordói lé (2-3%-os oldat), rézoxiklorid vagy tribázikus rézszulfát kiválóan alkalmazható.
Cikk ajánlat: Őszibarack levélfodrosodásaGyümölcsfáink ádáz ellensége, a monília;
Kéntartalmú szerek: Hatékonyak lisztharmat, tafrina, valamint egyes atkák és levéltetvek ellen. A poliszulfid tartalmú szerek, mint például a Tiosol mészkénlé, növényvédő és lombtrágyázó hatással is bírnak. Lemosó permetezéshez 5-8%-os oldatot érdemes készíteni.
Cikk ajánlat: A takácsatkák szívogatás nyomai világos pöttyök formájában látszanak a levelekenÖkológiai védekezés a levéltetvek ellenGyümölcsfák kártevői
Olajos szerek: A paraffinolaj- és vazelinolaj-alapú permetszerek pajzstetvek, atkák és egyéb kéregrepedésekben telelő kártevők ellen hatásosak. Az olajréteg elzárja a rovarokat a levegőtől, így azok elpusztulnak. Az ilyen szerek réz+olaj, kén+olaj vagy réz+kén+olaj kombinációban is elérhetők.
Kombinált készítmények: Pl. réz+kén+olaj, melyek egy permetezéssel több problémát is kezelnek.

lemosó permetezés

Általában elmondhatjuk, hogy a permetszerek, fajtától függően 1-5%-os töménységben adhatók a nyugalmi időszakban.

Cikk ajánlat: Permetlé készítés alapjai

Mikor és hogyan permetezz?

📌 Őszi permetezés: Amikor a fák legalább 50%-ban elvesztették a lombjukat – egészen a fagyok beálltáig. Ekkor a leveleket is érdemes kezelni, így kevesebb kórokozó marad tavaszra.
📌 Tavaszi permetezés: Rügypattanás előtt, amikor a télen túlélő kártevők ébredeznek – ekkor a legérzékenyebbek.

🔹 Csak száraz, szélcsendes, fagymentes időben permetezz! Az optimális hőmérséklet 8-10°C legyen, olajos szerek esetén minimum 15°C, különben megdermedhetnek.
🔹 Használj bőséges permetlevet! A cél az, hogy a permetlé bejusson minden repedésbe, mélyedésbe.

Örökzöldek lemosó permetezése

Mi a helyzet az örökzöldekkel?

Sokan nem tartják szükségesnek az örökzöldek permetezését, de az utóbbi években elszaporodott kártevők miatt több szakember is javasolja. Az örökzöldeket azonban ne permetezd együtt a lombhullatókkal!

🎄 Milyen kártevők ellen kell védekezni?

• Kecskerágó pajzstetű – rezes permetezés (japán kecskerágó)
• Fenyő takácsatka – kénes permetezés (lucfenyő, ezüstfenyő, tuja, cukorsüvegfenyő)
• Teknős pajzstetvek – rezes permetezés (álciprus)
• Boróka pajzstetű – rezes permetezés (boróka, tuja)
• Ezüstfenyő levéltetű – kénes permetezés (ezüstfenyő)
• Gubacstetvek – rezes permetezés megelőző jelleggel (lucfenyő)

⚠️ Fontos! Az olajos szerek nem ajánlottak tűlevelűekre, mert eltömíthetik a gázcserenyílásokat. Örökzöldek esetén gyengébb koncentrációjú réz- vagy kéntartalmú permetezőszert használj.

További tippek a hatékony védekezéshez

  • Bőséges lémennyiséggel, áztatás szerűen permetezz! A legkisebb kéregrepedésbe is be kell jutnia a permetlének!
  • Azonban a lecsurgó permetszer károsítja a talajlakó mikroorganizmusokat, állatokat, ezért védd a talajfelületet fólia tereléssel.
  • Viszont az őszi kezelésnél a lehullott lombot is permetezni kell! Illetve a permetezés csak a megfelelő avarkezeléssel együtt hatásos. Pl. levelek összegyűjtése, elásása. A fán maradt gyümölcsmúmiákat is ajánlott a tél folyamán összegyűjteni és megsemmisíteni.
  • Kora tavasszal mindig alkalmazz kéregkaparást (törzskezelés kaparóvassal, drótkefével), ami elsősorban környezetkímélő növényvédelmi célokat szolgál. A kártevők ugyanis a kéreg alá bújva telelnek át. A lehullott kérget a fa alá terített papíron gyűjtsd össze, majd, lehetőség szerint, égesd el.), metszés és sebkezelés után permetezz! Így nagyobb a hozzáférhetőség, szellősebb a korona, és meggátolod a kórokozók bejutását a metszés okozta sebeken keresztül.
  • Permetezőszer vásárláskor nézd meg a címkén található leírást, és kövesd a használati utasítást.
  • Sok lemosószer nyáron is felhasználható, egyes olajok pl. adalékként keverhetők a permetlevekbe, hogy azok jól terüljenek a lombfelületeken, ami növeli a permetszerek hatékonyságát, más készítmények a szezonban lombtrágyaként kondícionálják a növényeket, Inkább ezeket a többhasznú szereket válaszd.
  • Amennyiben két menetben rézzel és kénnel, majd olajjal is védekeznél, mindig az előbbiekkel kezd. Ellenkező esetben az olajos bevonaton nem tapadnának meg a gombaölők.
  • Feleslegesen ne tárolj vegyszereket otthon.

A megfelelő időben és módszerrel végzett lemosó permetezés kulcsfontosságú a gyümölcsfák és dísznövények egészsége szempontjából. Ne hagyd ki ezt a fontos lépést!

Cikk ajánlat: Az áttelelő kártevők ugrásra készen várják a tavaszt; Rezes permetezés helyes használata gyümölcsösbenPermetlé készítés alapjai

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

Vásárolj most!