37. hét

A Földanya havában minden halványabb és tompább egy fokkal, a nap sugarai gyengébben, de egyúttal gyengédebben is látják el éltetõ energiával kertünk féltett növényeit. Minden kerttulajdonos meleg és hosszú vénasszonyok nyarában bízik.

Szeptember 8. Kisboldogasszony napja. Ilyenkor kezdték a dióverést. A búzavetés kezdete. Időjárásjóslás is fűződik ehhez a naphoz. Bugyborékos vagy ritkaszemű eső – esős időszakot jósol. Úgy vélték, hogy Kisasszony-napkor rózsát hány a nap.

Amennyiben eddig nem tettük meg, az idõjárástól függõen a hónap közepén-végén sor kerülhet a gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem, zeller, cékla és paszternák) felszedésére is. A betakarításuk tervezett idõpontja elõtt 2–3 héttel már ne öntözzük a gyökérzöldségeket, ezzel is segítve a tárolhatóságukat. Cikk ajánlat: Zöldségfélék tárolása

Szeptemberben a sütőtök virágokat tanácsos leszedni, mert így több energia jut a termés fejlesztésére.

A múlt héten említett áttelelõ kelkáposzta termesztésérõl kicsit bõvebben: Akár április végén, májusban is szüretelhetjük kiskertünkbõl a kelkáposztát (Brassica oleracea var. sabauda L. Cruciferae), ha most elvetjük az áttelelõ (közepesen hosszú tenyészidejû Adventi) fajta magját. Igénytelenebb és nagyobb tápértékû, mint a fejeskáposzta. Magyarországon elsõsorban Mohács környékén van nagy hagyománya az áttelelõ kelkáposzta termesztésének, mivel a Duna mentén lényegesen kiegyenlítettebb, párásabb a klíma, így kisebb a drasztikus lehûlések veszélye. Tehát különösen az ország déli részén kecsegtet jó eredménnyel, de másutt is sikeres lehet, ha az erõs fagytól védett, napsütötte fekvésû ágyásba ültetjük a palántákat. Magját 1,5-2 cm mélyre (szabadföldbe vagy ültetõládába) vetjük, az életerõs palántákat október közepén (kb. 4 hét múlva) ültethetjük végleges helyükre.

Az edényekben és dézsákban nevelt, a szabadban nyaraló hideg érzékeny mediterrán, vagy esetenként trópusi növényeinket (hibiszkusz, banán, plumbago stb.) tartsuk készenlétben, hogy akár bármelyik nap védett helyre menekíthessük õket, mert az esetleges hideg éjszakák már sokat árthatnak nekik. A leanderek azonban az „utolsó pillanatig” szabadban tarthatók, és kedvenc leandereinkrõl most még vághatunk hajtásdugványokat. Egynyári virágaink kezdenek fakulni, többen termést hoznak. A megcsúnyult, elszáradó növényeket húzzuk ki. A többiek még had örvendeztethessen tovább virágaikkal. Ilyen kitartó egynyári virág például a bársonyvirág, amely az első fagyokig virágoznak.

A kerti tó fölé lassanként érdemes védõhálót húzni, illetve a belehullott faleveleket folyamatosan eltávolítani a vízbõl.

A rózsákat is lassan visszavághatjuk, elõkészítve azokat a téli teleltetésre. Rózsa gondozása

A télre való felkészülés jegyében érdemes tápoldatot és mûtrágyát váltanunk. A tavaszi-nyári idõszakban használt magas nitrogén- szerek helyett növényeink tápanyag-utánpótlását alacsony nitrogén-, de magas kálium- és foszfor tartalmú szerek felhasználásával javasolt megoldani (NPK komplex műtrágya alacsony N tartalommal). A kálium elősegíti a növényi szövetek, hajtások és ágak beérését. A kéthetente adagolt magas káliumtartalmú oldat jelentõs mértékben hozzájárul növényeink télállóságának növekedéséhez, ami által csökkenthetjük az esetleges fagykárokat. A növények kezdeti fejlődéséhez szükséges az ősz foszfortárgyázás. A foszfát ionok vándorlása a talajban rendkívül lassú, ezért az ősszel adott műtrágya tavasszal azonnal a növények rendelkezésére áll, a csírázáskori P-szükséglet fedezésére. Gyepfelületek esetén ősszel az erősítő hatású káliumtúlsúlyos őszi kondicionáló, vagy hasonló elnevezésű típusokat ajánlják. Ezen kívül mohás területeken tavasszal és ősszel javasolt a kén és vas szulfát tartalmú mohásodást csökkentő műtrágyák kijuttatása. Olvasható a Gyeptrágyázás című cikkünkben.

Továbbra is aktuális téma a gombabetegségek (lisztharmat, rozsda) elleni védekezés. Örökzöld tujáink veszedelmes ellenségei az atkák, az áttelelõ fejlõdési formák ellen felszívódó és kontakt hatású atkairtó szerekkel érdemes védekezni. Cikk ajánlat: Őszi védekezés a gombafertőzések ellen

Még itt az utolsó lehetőség, hogy szeptember közepéig szemzéssel szaporítsuk díszfáinkat vagy gyümölcsfáinkat. A chip-szemzés a legelterjedtebb szemzési módok közé tartozik. Némi gyakorlással könnyen elsajátítható, eredményes szaporítási módszer. Természetesen nem csak a dísznövények szaporíthatók így, hanem a legtöbb gyümölcstermő növényünk is.

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

kúpvirág Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás