28. hét

Javában itt a július. Július a nyaralás időszaka. Általában ilyenkor alakul ki a legmelegebb, tartósan napos, száraz idő, melyet ritkán szakít meg egy-egy heves vihar. Margit napja, július 13-a, ha esőt, zivatart, jeget hoz, “mérges Margit”-nak nevezik. Ha Margit napján esik, a dió, a mogyoró lehullik vagy férges lesz. Ha ezen a napon jó idő van, akkor hagyomány szerint elkezdődhet a szabadban való fürdőzés.

Kajszi és őszibarack szüretelése közben se felejtkezzünk meg a gyümölcsfák nagy adagú vízzel történő öntözéséről, melyet garantáltan meghálálnak.  Nem csupán a termés érlelésekor fontos a vízutánpótlás, hanem a szüret után is, hiszen a termésüktől megszabadult fák ebben az időszakban készülnek fel a jövő évi termésképzésre oly módon, hogy tartaléktápanyagokat mozgósítanak a termőrügyek kialakítására, melynek optimális végbemeneteléhez elengedhetetlen a megfelelő nedvesség biztosítása a gyökérzónában.

A csonthéjas gyümölcsfajok jelentős részénél (cseresznye, meggy, korai szilva és kajszi) a szüret végeztével, úgy július közepéig, a téli metszéshez hasonló volumenű beavatkozással a perifériális részek ritkításával gondoskodhatunk a fák belsejének kedvezőbb fényviszonyairól, mely egyben növeli a korona belsejének generatív aktivitását, azaz a termőrészek vitalitását is. Az őszibarack esetében a tervezett szüret előtt 3 héttel szabadítsuk ki a fejlődő gyümölcsöket az árnyékból a jobb gyümölcsszíneződés érdekében, valamint július közepéig célszerű a katlan korona belsejéből a sűrűsítő, befelé növő hajtásokat eltávolítani. Csonthéjasok metszése; Hajtásválogatás, metszés nyártól őszig

Lassan felkészülhetünk a borsó másodvetésére, kizárólag a rövid tenyészidejű fajtákkal próbálkozzunk, melyek közül a legismertebb a Rajnai törpe és a Debreceni Világoszöld.

Amennyiben a rebarbarán meghagytunk néhány termésszárat, akkor így július közepére már beérleli magvait, melyek igen rövid ideig csírázóképesek, tehát ha magról szeretnénk szaporítani, akkor most vessük el, és neveljünk belőle őszig palántákat, melyeket már végleges helyükre ültethetünk.

A gyep gondozása ebben a rendkívül meleg időszakban elsősorban az öntözésből áll (műtrágya kijuttatásával), mely gyors növekedést indukál, azonban a fűnyírással csínján bánjunk, és ne vágjuk túl rövidre, mert teljes napon, árnyékoló felület hiányában igen könnyen kisülhet.

A szarkaláb őszi másodvirágzása (remontálás) érdekében, a fővirágzás lezárultával, mintegy 20-30 cm-en vágjuk vissza a növényt és lássuk el gazdagon magas foszfor tartalmú műtrágyával.

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

kerti szarkaláb 'Giant Imperial'

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás