5. hét

Beköszönt a február. Február hónap Februusról a megtisztulás római istenéről kapta ókori nevét. Ősi magyar nevén Jégbontó, a kalendáriumokban pedig Böjtelő hava, mely 2015-ben 28 napos lesz. Eddig három alkalommal fordult elő, hogy 30 napos volt – a naptárváltások idején (skandinávok, szovjetek).

Február 2. – Gyertyaszentelő Boldogasszony napja. A szentelt gyertya egyike a legrégibb szentelményeknek. A Pray-kódex tanúsága szerint a magyar középkorban ezen a napon először a tüzet áldották meg, majd ennél a szentelt tűznél gyújtották meg azután a gyertyákat. Írja Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában. Ha ezen a napon énekel a pacsirta, utána még sokáig fog hallgatni. A néphit szerint a medve ezen a napon felébred téli álmából, barlangjából kijön és ha napos időt talál, visszabújik, mert még hosszú lesz a tél. Vagyis ha február 2-án enyhe az idő, később visszatér a hideg és sokáig marad. Áll a magyar gazda időjárás jósló naptárában. Ezen a héten még több időjósló nap is van. Február 3. – Balázs Ha ezen a napon esik, akkor jég veri el nyáron a termést. Február 5. – Ágota Ágota még szorítja, de Dorottya majd tágítja. Február 6. – Dorottya Ha Dorottya locsog, akkor Julianna kopog. Ha Dorottya szorítja, Zsuszánna tágítja.

Növényeink téli nyugalmi állapota lassan, de biztosan a végéhez közeledik, azonban derűs éjszakákon még az éjjeli fagyok komoly veszélyt jelenthetnek, ezért folyamatosan ellenőrizzük az évelők és a rózsák védelmét, a hosszan tartó, szikrázó napsütéses, de fagymentes napokon ne feledjük az örökzöldek öntözését.

A hónap végéig befejezzük a gyümölcsfák és a dísznövények metszését, majd ezt követően felkészülhetünk a tél végi lemosó permetezésre, annál is inkább, mivel a kártevők és kórokozók is startra készen, viháncolva várják kiskertünk tavaszi teljes pályás letámadását. Először készüljünk fel a metszésre a megfelelő metszőeszközök beszerzésével, illetve ellenőrzésével. Cikk ajánlat:Metszeni csak jóval és jól! Ne feledjük, hogy a metszéshez elméleti tudás is szükséges, különben előfordulhat, hogy épp az ez évi terméstől fosztjuk meg magunkat. Cikk ajánlat: Díszcserjék metszéseRózsák metszéseCsonthéjasok metszése; Ribiszke metszéseMetszés utáni sebkezelés

Már sok helyen kidugták fejüket a hagymás virágok levélkezdeményei is, sőt a tavasz két legelső hírnöke, a hóvirág és a fekete hunyor már a szirmaikat bontogatják.

A hóvirág (Galanthus) az amarilliszfélék családjába tartozik, a botanikusok eddig 16 faját írták le. Hazánkban is őshonos, azonban az utóbbi években a szigorú védettség ellenére is megritkult a természetes állománya. A kertekben leginkább két fajával, az őshonos kikeleti hóvirággal (Galanthus nivalis) és a Balkánról származó pompás hóvirággal (Galanthus elwesii) találkozhatunk. Egyszerű szépségű, hófehér, bókoló virágainak látványa minden kertbarát szívét megmelengeti. Egy-egy hagymából néhány év elteltével komoly telep képes kifejlődni, egyrészt a hagymák sarjadásával, másrészt pedig magról. Magról való szaporodásának fontos momentuma, hogy a hangyák imádják a hóvirág apró magján lévő, igen magas olajtartalmú “kinövést”. A mag olajos részét a hangyák belakmározzák, ez azonban a mag csírázóképességének mit sem árt! Az ingyen uzsonnáért cserébe a hangyák a hóvirág terjedését ingyen fuvarral segítik, persze tudtukon kívül.

A fekete hunyor vagy karácsonyi rózsa (Helleborus niger) elnevezés ne tévesszen meg senkit sem, ez a csodálatos virág általában fehér színű (vagy rózsaszínes). A fekete jelző ugyanis a gyökerének színére vonatkozik, amelyet magas alkaloidtartalmának köszönhetően különféle fülbetegségek kezelésére használnak. A fekete hunyor az árnyékosabb, kissé nyirkos és némi meszet is tartalmazó talajokat kedveli igazán – ha a talaj nem tartalmaz meszet, akkor a virágzás akár el is maradhat. Mivel magjai jól csíráznak, ezért az anyatő körül minden évben egyre több hunyorcsemetét fedezhetünk fel, melyeket kertünk más részeibe vagy cserépbe is átültethetünk. A cserépben nevelt példányok virágzása karácsonyra jól időzíthető, ezért például Angliában ezt a meseszép virágot karácsonyi csillagnak is nevezik.

A különlegességeket kedvelők kertjében a tél másik sztárja a bogyóspuszpáng (Sarcococca hookeriana), amely a távoli Kínából származik, a Himalájában őshonos. Ez az örökzöld, 1-1,5 m magasságot elérő bokor viszonylag lassú növekedésű, igénytelen és könnyű termeszteni. Virága krémfehér, rózsaszín porzókkal, melyek télen nyílnak és rendkívül illatosak! Termése fekete bogyó. Nagy kár, hogy díszkerti felhasználása hazánkban egyelőre nem igazán terjedt el, pedig egy izgalmas, sokoldalú növényről van szó, amely teljes napsütésben és árnyékban is jól fejlődik, ráadásul minimális öntözést igényel.

A jó minőségű fajtaazonos zöldségek házi termesztéséhez is elengedhetetlenül fontos a megbízható forrásból, szakboltban vásárolt vetőmagból előállított palánta. Ennek érdekében, így február első napjaiban, először is döntsük el és válasszuk ki a palántanevelésre szánt zöldségfajtákat vagy fajtatípusokat, és szerezzük be azokat. Nyilván, ha valami különlegességre fáj a fogunk, azt nem kapjuk meg palántaként a piacon, tehát nekünk kell mindenféleképpen előnevelnünk. Mi van a vetőmag tasakján?

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

őszibarack fa metszés előtt Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás