6. hét

Sok fontos nap esik erre az időszakra. Február 10. Kolos napja, egyben termőnap. Ezen a napon szedik, gyűjtik az oltóágat. A most szedett és gondosan eltett oltóággal oltják majd a gyümölcsfákat gyümölcsoltókor. Szlavóniában úgy tartják, hogy a február 12-én elvetett mag jó termést hoz.

Február 14-én, Bálint napja. Szent Bálint itáliai ókeresztény vértanú. Ha hideg, száraz az idő, akkor jó lesz a termés, tartja a népi hiedelem. Szent Bálintot napon imádkoztaka betegek gyógyulásáért. A mohácsi sokácok ekkor böjtöltek is. Az elekiek azon a napon, amelyre Bálint napja esik, egész esztendőben nem ültetnek aprójószágot. Bálint reggelén a jószág itatóvizébe szenteltvizet csöppentenek. Mindszenti régi magyar hagyomány, hogy akár van, akár nincs már ezen a napon hó, utat vágnak az udvar, porta olyan részén, ahová nem fér oda az aprójószág, de az ég madarai igen. Ide aztán mindenféle gabonaszemet, aszaltgyümölcsöt szórnak a számukra. Cserszegtomaj gazdái Bálint napkor napkelte előtt megkerülik a birtokot, hogy a tolvajokat és madarakat távol tartsák a szőlőtől. Balatongyörökön hasonló szándékkal megmetszik a szőlő négy sarkán a tőkéket. Forrás: Bálint Sándor Ünnepi kalendárium I. Cikk ajánlat: Az igazi Bálint nap

Készüljünk föl a palántázásra! Így február elején először is döntsük el, és válasszuk ki a palántanevelésre szánt zöldségfajtákat vagy fajtatípusokat, és szerezzük be azokat. Palántaneveléskor a lágyszárú növények magját nem a végleges, hanem átmeneti, védettebb helyre, a szokásosnál sokkal korábban és sűrűbben vetjük el, melynek előnye, hogy a gyors és biztos fejlődésük érdekében a legideálisabb klímát tudjuk biztosítani, így lényegesen előbbre hozható a szüret ideje.

A legfontosabb a jó minőségű, ellenőrzött termesztésből származó, szakboltban vásárolt vetőmag! Cikk ajánlat:Egészséges vetőmagból egészséges palántaA zöldségnövények esetében mindenképpen tudni kell, hogy a tavalyi évben még szép termést nevelő növényekből begyűjtött (vagy a szomszédtól kapott) magok sajnos semmi garanciát nem jelentenek arra, hogy a belőlük fejlődő növények idén is ugyanazokkal a tulajdonságokkal fognak rendelkezni, mint tavaly, nem is beszélve a fertőzésekről. Ez vonatkozik a növények megjelenésére, fejlődésére és a termés minőségére is – a jóízű, nagy terméshozamú hibridek (leggyakrabban F1) tulajdonságai ugyanis nem feltétlenül öröklődnek át.Cikk ajánlat: F1 hibridek. A magok beszerzését követően elolvassuk a csomagokon szereplő információkat, és ha keveselljük azt, akkor érdemes az interneten utánanézni az adott fajta tulajdonságainak és igényeinek. Mi van a vetőmag tasakján?

A második legfontosabb tényező az a legalább 5 cm mély termesztőközeg, amelybe a magok belekerülnek, vagyis a föld. Bár a kereskedelemben lehet kapni palántaföldnek titulált földkeveréket is, erre a célra azonban kitűnően megfelel az alaposan átrostált, homokkal dúsított általános virágföld is. Mivel a palánták túl sok időt nem fognak eltölteni ebben a földben, ezért trágyázni vagy tápoldatozni nem szükséges őket ebben az időszakban.

A palántaneveléshez gyakorlatilag bármilyen fertőtlenített szaporítóláda vagy cserép megfelelő, de jó szolgálatot tehet akár a tejfölös doboz is, csak arra kell ügyelni, hogy az alján legyen egy lyuk, amin keresztül a felesleges víz eltávozhat. Érdekes megoldás lehet akár egy papírból készült tojástartó doboz is, sajátos tápkocka gyanánt, akár tűzdelés nélküli helybevetésre is.

Ajánlott cikk: 14 tipp palántaneveléshez

A Paradicsom szerencsére nem igényel paradicsomi állapotokat, a palántaneveléshez a lakásban is könnyen biztosítani tudjuk a feltételeket. Február második felében elvethetjük ablakládába vagy cserépbe a magokat, 20 fok körüli hőmérsékleten 10-14 nap alatt megjelennek a csíranövények. Ha megjelenik az első valódi levélpár, akkor hetente egy-két alkalommal simítsuk át a lombjukat, ugyanis ez a “mechanikai inger” arra ösztönzi a növényt, hogy erős szárat neveljen. Paradicsomtermesztés házikertben

A paprika meleg- és fényigényes növény, 25-30 fokot igényel a csírázáshoz. Fajtától függően február végétől érdemes elvetni, optimális körülmények között a csírázásra 2-3 hét múlva kerül sor. Ablakládába vetve könnyen nevelhetünk tűzdelésre alkalmas palántákat, arra azonban mindenképpen figyelni kell, hogy a növényeket ne öntözzük túl a palántadőlés elkerülése miatt. Chili paprika

A tökfélék (sütőtök, cukkini, patisszon, uborka) májusban helyre is vethetők, azonban az előnevelt palántákból sokkal hamarabb lesz termő növényünk. Optimális csírázási hőmérsékletük 20 fok körül van, a vetéstől számítva 10-14 napon belül kikelnek, viszont a tűzdelést nem szeretik.

A padlizsán a leginkább fény- és hőigényes növények egyike, igen hosszú tenyészidejű, és 15 fok alatt nem csírázik. Fényigénye miatt legkorábban március elején vessük el ablakládába, és a vetéstől számítva 10-14 nap múlva várhatjuk az első sziklevelek megjelenését.

A zeller apró magja miatt szinte képtelenség helyre vetni, ezért mindenképpen palántaként szükséges előnevelni. Rendkívül lassan csírázik (akár 4 hét), ezért már február közepén érdemes elvetni. A csírázást meggyorsíthatjuk, ha egy napig langyos vízben előáztatjuk a magokat.

Összefoglalva: A jó palánta nevelésének titka az optimális vetési időpont, a megfelelő tápanyagtartalmú, szerkezetű és vízgazdálkodású talaj, az aktuális fejlődéshez és fényviszonyokhoz igazított hőmérséklet, a páratartalom, az egyenletes vízellátottság és a preventív növényvédelem alkalmazása. Cikk ajánlat: Palántanevelés otthon

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

sarkantyúka vetőmag Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás