Mottó: Vissza természetbe! Termeld meg magad! Védd a környezeted!
1. A realitások talaján
A természet sosem igényelte az acél szívószálas kemikália koktélokat, se növényvédő szereket, se gyomirtókat, se műtrágyákat. Hagyjuk el a környezetszennyezőket. Műtrágyázás helyett terítsük a talajt komposzttal. Hagyjuk élni a hasznos rovarokat, így birkózzuk le a kártevőket. Ki akar még otthon is támadásba lendülni, ki akarja a kertet csatatérré változtatni?
2. Komposzt konyhai hulladékból
Ne hagyjuk, hogy a kukásautó a szemétszállítóba zsúfolja a konyhai hulladékot, hasznosítsuk a konyhai maradékot. Hiszen a komposzt a kertész aranya, a növények talajból felvehető multi vitaminja. Segíti a gyökerek egészséges fejlődését, javítja a talaj szerkezetét és vízgazdálkodását. Ne feledjük, a giliszták a barátaink! Felgyorsítják a talajba került szerves anyagok feltáródását.

3. Újrahasznosítás
Az újrahasznosítás alapja a szelektív hulladékgyűjtés.
Nyáron a kerti grillezésnél, bográcsozásnál, fűtési szezonban a fatüzelésű kazánban vagy a kandallóban keletkezhet nagy mennyiségben fahamu. Ezt soha ne dobjuk ki, mert a tiszta fahamu nagyon értékes talajjavító anyag, a kertészek szívesen alkalmazzák. Különösen káliumtartalma kiemelkedő, de meszet és különféle mikroelemeket is tartalmaz. A ribiszke, a málna, a szőlő és mindegyik gyümölcsfánk meghálálja, ha alkalmanként kevés fahamut helyezünk a tövéhez. Kis mennyiséget néha a komposztra is rakjunk belőle, de a földre szórva csigák (meztelen csigák) ellen is hatásos.
Újrahasznosíthatjuk az újságpapírt, amelyet a talajra terítve, faforgáccsal takarva talajtakarásra használhatunk.
Újrahasznosíthatjuk a pillanatok alatt feleslegessé váló műanyag dobozokat, edényeket palánta neveléshez. Sokan ódzkodnak a joghurtos vagy tejfölös poharak újra felhasználásától. Azok számára megvásárolhatók a lebomló palánta tartó edény.

4. Termeld meg, amit megeszel
A drága biotermékek megvásárlása helyett termeljük meg családunk számára a friss zöldséget, gyümölcsöt. A gyep már kisebb területre szorul a kertekben. A konyhakert sokkal hasznosabb, mint a gyep vég nélküli manikűrözése, műtrágyázása, gyomirtása. Itt az ideje, hogy a kertet újra ne csupán díszítési célokra, hanem élelemforrásként is használjuk. Sehol nem található frissebb zöldség, gyümölcs, mint a kertben.
5. Vissza a természethez
A gyepet váltsák fel a bennszülött növények, illetve azok kerti változatai. A hely adottságainak megfelelő növényválasztás a környezetvédelemi jelentősége mellett időt és fáradságot is megtakaríthatunk. A környezethez már alkalmazkodott növényeket sokkal könnyebb kertünkben megtartani, kevesebb ápolást, trágyázást és növényvédelmet kívánnak.

6. Esőgyűjtés, nedvesség megőrzése
Az esőgyűjtő használata lehetővé teszi, hogy lágy, sószegény vízhez jussunk, amely az öntözéshez megfelelő minőségű. Az esővizet hasznosítjuk, csökkentjük a vízveszteséget. Ha lefedjük, elkerüljük, hogy belehulljanak a rovarok, a falevelek, madárürülék. Gyakori használatával mozgásban tartjuk, és segítjük, hogy levegőzzön. Cikk ajánlat: Szürkevíz öntözésre
Különösen forró, száraz időben fontos, hogy mulccsal vagy komposzttal takarjuk a felszínt, ezzel csökkentve a párolgást. Az öntözés ideje a korareggeli órákban van, és szélcsendes időben ajánlott. Szem előtt kell tartanunk, hogy a víz eljusson a növények gyökereihez.

7. Rovar és lepkebarát kertek
A beporzást végző rovarok növényvédő szer mentes kertben találkozzanak a bennszülött növények széles variációjával. A lepkék a nektárért jönnek a kertünkbe, de a hernyójának is megfelelő táplálékot kell biztosítani. Ültessünk árnyékba és napos helyre is növényeket, és minél több fajt, hogy nagyobb legyen az esélye annak, hogy különböző lepkefajok látogassanak el kertünkbe. Készítsünk búvóhelyet a hasznos állatoknak, pl. sünöknek. Cikk ajánlat: Téli szálláshely a kert állatainak, rovarlakások; Rovarcsalogató növények; Poszméhek haszna; Kerti méhlegelők
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás