Őszi virágláda

Az őszi virágláda remek lehetőség arra, hogy meleg, barátságos hangulatot csempésszünk otthonunkba, még akkor is, amikor az időjárás már egyre hűvösebbé válik. Az őszi szezon színpompás virágai, a növények textúrája igazán különlegessé teszik a kültéri dekorációt. Most megmutatjuk, hogyan készíthetsz gyönyörű, tartós virágládát, amely ősszel is díszíti az otthonodat!

A kerttervezés és a kertkialakítás részét képezi a teraszok, erkélyek és bejáratok világa is. Ha belépünk egy kerítéssel körül zárt udvarba, először mindig a házba igyekszünk, tehát a bejárat mellett elhelyezett növények fontos szerepet játszanak. Ha kitekintünk a ház ablakán, először azok a növények ötlenek szemünkbe, melyeket az ablakpárkányra helyeztünk el.

őszi virágláda

csarabok virágládában

Ha a nyár nagy részét teraszunkon töltjük el, az otthonosság érzése a növényekben itt is jelen kell, hogy legyen. Ha pedig valakinek nincs kertje, csak egy kis terasza, ő a teraszt fogja úgy berendezni, mintha miniatűr kert lenne.

Ahogy hűvösebbre fordul az idő, a virágládákat, agyag vagy műanyagtálakat olyan növényekkel kell beültetnünk, amelyek ősszel is dekoratívak. Tehát előnybe kerülnek az örökzöldek és a télen is virágzó kétnyári növények. Az őszi hűvös időjárást jól viselő növények.

Virágládába való virágok

Néhány éve az új, nagyvirágú, sokszínű árvácska fajták megjelenésének köszönhetően az árvácska “temetővirágból” közkedvelt virággá lépett elő. Őszi ültetésüket követően egészen a májusi melegekig díszít virágával. Ültethetjük tehát bátran erkélyládáinkba. Ha például kora tavasszal a sárga színű árvácska mellé a tálakba elültetjük kék virágú fürtös gyöngyike hagymáit, nagyon mutatós összeállítást kapunk.

A másik őszi sláger a díszkáposzta. Fehér és lila levelű fajtáival találkozhatunk a faiskolákban, virágboltokban. Fagyálló, májusig dekoratív. A levelei természetesen ehetőek, sokan ételek díszítéséhez is felhasználják.

Az európai viola virága, habitusa alapján leginkább az árvácskára hasonlít. A növény azonban az árvácskánál kompaktabb, virágai kisebbek (a virágátmérő 4-5 cm), ezért törpe árvácskának is nevezik. Nem csak virágágyakban mutatós, hanem erkélyládában, edényben sőt sziklakertekben is tartható.

Mini dísztökkel is díszíthetjük az ablakládát. De nehogy beültessük. Csak helyezzük el a mutatós terméseket a többi virág közé.

őszi virágláda

Az alpesi erikák, csarabok, veronika cserjék, tőzegmirtuszok alacsony növésű téli díszek. A tőzegmirtuszok fehér vagy lila színű bogyókkal és a kicsi örökzöld tűlevelekkel díszlenek. Az erikák között találunk őszi és tavaszi virágzású fajtákat is rózsaszín, fehér vagy pirosas virágokkal. A csarabok dús virágai sokakat elkápráztatnak. Azt azonban ne felejtsük el, hogy e fajták Magyarországon az egy-szezonos kategóriába tartoznak. Gyönyörűek, amíg virágoznak, aztán az erős hidegek vagy éppen a szárazság hatására lassan elpusztulnak. Ha bevisszük őket a lakásba, szinte észrevétlenül száradnak el megőrizve a rózsaszín virágszínt.

A veronikacserjék vagy hébék zöld, kékes, sárgás-zöld színű leveleivel örökzöldek. Jól mutatnak az árvácskák társaságában is. De vigyázzunk, vannak köztük fagyérzékeny fajták is.

virágláda

Virágláda összeállítása – lépésről lépésre

  1. Válaszd ki a megfelelő ládát: A virágláda kiválasztásánál vedd figyelembe az időjárást és a növények méretét. Az ősz nedves, ezért a ládának mindenképpen legyenek vízelvezető lyukai, hogy a felesleges víz el tudjon folyni, és a növények ne fulladjanak meg a pangó vízben.
  2. Készítsd elő a talajt: Töltsd meg a ládát jó minőségű, tápanyagban gazdag virágfölddel, amely képes megtartani a nedvességet, de nem lesz túl vizes. Helyezz egy réteg kavicsot vagy agyaggranulátumot a láda aljába, hogy segítsd a vízelvezetést.
  3. Ültesd be a növényeket: Először helyezd el a nagyobb növényeket, például a díszkáposztát vagy a csarabot a háttérbe, majd a kisebb virágokat, mint az árvácska vagy a ciklámen, előre. Ügyelj arra, hogy a növények között legyen elég hely a növekedéshez, de a kompozíció legyen sűrű és látványos.
  4. Díszítés: A virágládákba helyezett kis dísztökök, tobozok, szárított virágok vagy színes őszi levelek tovább fokozhatják az őszies hangulatot. Ezeket a dekorációkat a növények közé, a láda szélére helyezheted, hogy szép harmóniát teremtsenek.
  5. Gondozás: Az őszi növények általában kevés gondozást igényelnek. Ügyelj arra, hogy a föld ne száradjon ki, de ne is öntözd túl. Az őszi virágládák hidegebb időben is jól érzik magukat, de ha tartós fagyok várhatók, érdemes védeni őket vagy fagyálló növényeket választani.
képkeret viráglada

Háromdimenziós élő virágcsendélet kerítésre, kültéri falra

A képkeret hátuljához erősíts fakeretet, amelynek alsó részéhez magad készítette virágládát csavarozol. A fakeret vastagsága egyezzen meg a virágláda mélységével. Az általad készített keret legyen pár cm-rel rövidebb, keskenyebb, mint a képkeret. Ha a képkerethez alsó lécéhez még egy lécet csavarozol, megemeled a virágláda magasságát. Így elég magas lesz, és elég földet tudsz beletenni, helye lesz a növények gyökereinek. Amikor a kereted a ládával együtt rögzítetted, fesd le például fehér festékkel. Erős huzallal és kampóval rögzítsd az alkotást pl. falhoz, kerítéshez. A ládát töltsd fel virágfölddel és rendez bele a növényeket, mint egy virágládával tennéd.

Tudd meg, hogyan készítsd elő és szereld fel biztonságosan virágládáidat az ablakra, válaszd ki a legszebb növényeket, és gondozd őket úgy, hogy egész szezonban virágozzanak! Itt olvashatsz az ablakládákról: Virágláda ablakba

őszi ablakláda

Krizantémok ablakládában

A virágládák gondozása

Fontos ültetés előtt megnézni, hogy a ládák és a cserepek lyukasak-e. Lényeges, hogy a felesleges víz öntözés után ki tudjon folyni. Ha az “egynyári” ládába ültetjük téli díszeinket, a ládákat az újrafelhasználás előtt feltétlenül mossuk ki. A ládák, cserepek aljára tegyünk kavicsot az eltömődés megakadályozására.

Ha a tél enyhe, fagymentes időben többször öntözzünk. Ha viszont erős hidegek várhatóak és nincs hó, a ládákat fenyőgallyal takarjuk le. Ez véd a téli erős napsütés ellen is.

Az őszi virágládák nemcsak szépséget, hanem melegséget és barátságos hangulatot is sugároznak. A hidegebb hónapokban is varázslatos látványt nyújtanak, így érdemes időt szánni arra, hogy összeállítsd a saját egyedi kompozíciódat.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

Faöntöző zsák