19. hét

Ha nem fenyegetik kiskertünket a májusi fagyok, sõt mi több, a fagyosszentek helyett megérkezik a várva várt országos csapadék, akkor is sok tennivalónk akad.

Folyamatosan ültethetjük ki szabadföldbe a melegigényes palántákat, miközben különös gondot fordítsunk az üvegházak, fóliasátrak és -ágyak szellõztetésére, esetleges árnyékolására, mert napközben már igen erõsen felmelegedhet bennük a levegõ és a talaj is. A Palánták felkészítése a kiültetésre is egyik fontos teendőink közé tartozik!

Fólia alatt a paradicsomot az elsõ terméskötõdésig csak akkor öntözzük, ha lomblevelei kissé lankadnak. Cikk ajánlat: Paradicsomtermesztés házikertben. A paprikapalánták ápolási munkái közül is a legfontosabb a nedvesség adagolásának szabályozottsága, melyet a növény maga jelez számunkra, hiszen a sárgászöld levélszín túlöntözést, míg a haragoszöld vízhiányra utal. Cikk ajánlat: Étkezési paprika házikerti termesztése. A szemfüles kiskertészek már szüretelhetik az újburgonyát a fûtetlen, fóliával takart ágyásokból. Cikk ajánlat: Házikerti burgonya termesztése.

A spárga sípokat is szedhetjük már folyamatosan, miközben a spárgalégy által fertõzött oldalrügybõl fejlõdõ hajtásokat semmisítsük meg. A spárgának nagy a vízigénye, így hetente egyszer jelentõsebb, 30-40 mm vízadaggal alaposan öntözzük be.

A gyümölcsfacsemeték öntözéséről se feledkezzünk meg, akár 40-50 liter vizet is kijuttatva a törzs körül kialakított tányérokba, gazdagon kiegészítve azt nitrogén műtrágyával, komposzttal és érett istállótrágyával.

Azt nem tudom, hogy ki és miért tette politikai szereplőkké “a nyugati imperialista hatalmak által az 50-es években ránk szabadított” rendkívül szapora és mohó étvágyú csíkos ügynököket, vagyis a burgonyabogarakat (Leptinotarsa decemlineata), egy azonban bizonyos: pusztító megjelenésükkel lassan számolnunk kell. Május elejétõl vetik rá magukat az áttelelt imágók a burgonya leveleire, majd a hónap második felében rakják le tojásaikat a levelek fonákjára, melyekbõl néhány nap alatt kifejlõdnek a piros lárvák. Ellenük tudunk a leghatékonyabban vegyszerekkel védekezni, vagy választhatjuk a jól bevált, hagyományos, kézi gyûjtögetõs módszert is a kifejlett csíkos bogarak ellen.

Ha ősszel nem tettük meg, még ebben az időszakban érdemes gyümölcsfáink törzsére felhelyezni a hernyófogó öveket, melyeket 1-2 hetente cseréljünk. Az övek ragacsos bevonata csapdába ejti a gyümölcsfa törzsén közlekedő rovarokat. Főleg az almafák kártevőit gyéríthetjük ezzel a módszerrel. Ezzel a módszerrel a vegyszeres permetezés alkalmazásának gyakoriságát csökkenthetjük.

A keveset termõ gyümölcsfáinkat törzs gyűrűzéssel inspirálhatjuk gazdagabb terméshozásra, melynek egyik módszere a törzsön alátéttel kipárnázott, szorosra húzott dróthurok lehet.  A fémhuzalt egy-két csavarással a szorosan illesszük a törzsre termőkorú fákon az elvirágzást követően. Fontos, hogy augusztus első felében a gyűrűket el kell távolítani, különben a gyűrű bevágódik, és felsérti a fát, a mi a fa fejlődését is befolyásolja, nem beszélve arról, hogy megnyitjuk az utat a kórokozók számára. Másik megoldás egy nem teljesen zárt gyûrû kimetszése a kéregbõl.

Az orgonát (Syringa vulgaris) elvirágzás után kell csupán visszafogottan megmetszeni, és a sarjakat ritkítani, mellyel részben kordában tartjuk a rendkívül szapora növényt, másrészt biztosítjuk a jövõ évi virágzást is. Az orgona páros csúcsrügyeibõl mindig villás elágazódást hoz létre, melyek zömébõl virágos hajtás keletkezik – ezekrõl elegendõ az elszáradt virágokat visszacsípni. Ha metszésére még részletesebben kíváncsi, olvassa el a Kerti orgona című cikkünket.

Ha bátrak voltunk, és korábban kiültettük a dáliagumóinkat, már akár félméteres hajtásokban is gyönyörködhetünk, melyek pár héten belül korai virágukkal örvendeztetnek meg minket. Cikk ajánlat: Dália.

A levéltetvek hamarosan elözönlik, és frontális támadást intéznek kiskertünk ellen, így érdemes rendszeres terepszemlét tartanunk, hogy felkészülhessünk a védekezésre. Cikk alánlat: Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás