Rózsa gondozása

Szinte nincs olyan kert, ahonnan hiányoznának. Egyesek érzékenyek, mások kevésbé, de mindegyikükre oda kell figyelni. Óvni kell őket a nagy mínuszoktól, tavasszal meg kell őket metszeni, nyáron pedig fel kell venni a harcot gombabetegségeikkel, és rájuk települő levéltetvekkel.

rózsakert

Rózsa telepítése

Ősszel a talaj még elég meleg és nedves (a jelenlegi időjárásunk alapján ezt öntözéssel érhetjük el), amelyek a legfontosabb feltételei a rózsatövek telepítésének. rózsák  sikerrel nevelhető agyagos talajban. Egy tenyérhosszal szélesebb gödröt ássunk a rózsa gyökerének szélességéhez képest, alját porhanyósítsuk és komposzttal, vagy szerves trágyával dúsítsuk, majd alaposan iszapoljuk be. A nem gyökércsomagolt töveket 4-5 órára áztassuk vízbe, majd helyezzük a gödörbe, úgy, hogy a szemzés helye 5-6 cm-rel kerüljön a talaj felszíne alá, majd kupacoljuk fel 15 cm magasan.

Rózsatípusok és telepítési tudnivalók

Rózsatípus Tőtávolság (cm) Ültetési mélység Támaszték Megjegyzés
Tearózsa (Hybrid Tea) 50–70 Oltáshely 5 cm-rel a talaj alatt ajánlott Magasabb bokor, jól mutat szoliterként
Floribunda 40–60 Oltáshely a talajszint alatt nem Csoportosan ültetve látványosabb
Grandiflora 70–100 Oltáshely 5–8 cm-rel a talaj alatt igen Nagy növésű, bokros habitusú
Polyantha 30–50 Oltáshely a talaj alatt nem Alacsony, szegélyként ideális
Parkrózsa 100–150 Mélyebb ültetés, gyökérnyak föld alatt igen Tág térigény, szabad állásban szép
Futórózsa 150–300 Gyökérnyak mélyen, támasz mellé ültetve igen Támrendszerhez, napos helyre
Törpe rózsa (mini) 20–30 Sekélyebben, de stabilan ültesd nem Balkonládába, szegélyként kiváló
Talajtakaró rózsa 80–150 Sekélyebb, de jól beiszapolt nem Lecsüngő, kúszó habitus
rózsatelepítés

A rózsatelepítés legmegfelelőbb ideje az ősz.

Rózsák téli védelme

Sok rózsa fajta nem teljesen télálló, fagyérzékeny, ezért az erősebb fagyok előtt szükséges a takarásukról gondoskodni. A részletek itt olvashatók:  Rózsák téli védelme

A fagyveszély csökkenésével egyidejűleg megbonthatjuk és eltávolíthatjuk a rózsatövek fagyvédő takarását. Fontos az időzítés, hiszen a hirtelen beköszöntő melegben egyik pillanatról a másikra kihajtanak a rügyek, melyet a metszésnek feltétlenül meg kell előznie.

Rózsák metszése

A rózsabokrokból mindenek előtt időről időre ki kell metszeni a belsejükben fejlődött, fölöslege, gyenge, virágzásra képtelen hajtásokat. Fontos továbbá az elágazások ritkítása, hogy ne maradjanak vissza egymást keresztező vagy egymást dörzsölő hajtásrészek. A láthatóan fertőzött, pusztulófélben lévő részeknek sem szabad visszamaradniuk. Az alulról kitörő, laza állományú, lédús hajtások viszont maradjanak meg! Ugyanis a leveleik hónaljában lévő rügyekből még virágban végződő oldalhajtásokat fejleszthetnek, és ilyen módon hasznosulhatnak.

rózsa metszése

Az oltott bokorrózsákon gyakran megjelennek az úgynevezett vadhajtások. Ezek többnyire könnyen felismerhetők a nemestől eltérő leveleik, másféle tüskézettségük és színük, valamint erős növekedésük alapján. Bár szokás, de nem elég, hogy előtört több-kevesebb, kisebb-nagyobb alanyhajtás a földfelszínnél levágásra kerül. Ezt követően ugyanis a felette lévő alvórügyek kihajtanak, sokszor a korábbinál is nagyobb eréllyel és számban. A helyes eltávolításukhoz meg kell keresni az eredési helyüket.

A gyökérnyakból eredő hajtások töve könnyen megtalálható. Ezeket gyakran elegendő a földfelszínnél megragadni, hogy tövestől kilehessen tépni őket. Ha ez mégsem sikerül, akkor kézi ásóval óvatosan kiszabadítva, gyökérsértés nélkül, a kiindulási helyüknél sima metszlappal kell őket levágni. A helytelen módon, az akár a talajfelszínig nyúló, visszamaradó csonk ellenben hamarosan elágazódik, majd meg is vastagszik, szinte már eltávolíthatatlan módon, és így a nemes részt is veszélyezteti. Ebből a szempontból előnyösebb is a nem oltványból, hanem dugványból nevelt, vagyis saját gyökerű rózsatő, amelynél eltávolításra váró vadhajtás kifejlődésétől nem kell tartani.

A rózsák metszéséréről itt olvashatsz részletesebben.

Egyéb rózsaápolási feladatok

A szép fejlődés, dús virágzás feltétele a napos fekvés, a gondos talajápolás, a kielégítő tápanyag-ellátás mellett a jó vízellátottság. A nálunk nem egyszer előforduló tartós nyári szárazságot a folyton nyíló rózsafajták sínylik meg a leginkább. Öntözés hiányában a hajtásnövekedésük szünetel, emiatt virágzásuk is gyengébb lesz, sőt elmarad. Kivétel az a néhány különösen edzett és erős növekedésű régi teahibrid fajta, amely képes dacolni a nyári szárazsággal és a forrósággal is. A nemes kerti rózsafajták többségét délután, este vagy éppen reggel illetve a kora délelőtti órákban bőségesen öntözve remélhetjük, hogy a víz lejut a gyökérzetig.

rózsa-öntözőkanna

A megfelelő nyári vízellátás, trágyázással egybekötve, a lisztharmat és a rozsdagomba fertőzés veszélyét is csökkenti: nitrogén és másfélszer több kálium műtrágya keverve vagy komplex, vízoldható formában adagolható, négyzetméterenként hat dekagramm mennyiségben. Meghálálja a rózsa a másfél- kéthetenkénti félszázalékos Wuxálos vagy másféle lombtrágyázást, félszázalékos töménységben.

Bőség tápanyag ellátás és öntözés mellett még a sívó homokon is szépen virul a rózsa. Egyébként a rózsa levele idő előtt megsárgul, lehullik, a hajtásfejlődés rendellenes, vagy el is marad.

Ha egy-egy alkalommal az öntözővíz közvetlenül a tövekre jut, a talaj jól átnedvesedik, így jó ideig nem szükséges újabb öntözés. A körülárkolt rózsatövek, ágyások árasztásos módszerrel is jól öntözhetők. Alkalmanként 25-30 liter, azaz két-három vödör víz adható.

Rosa Leverkusen

Rosa Leverkusen – futórózsa

Megfelelő öntözés híján különösen fontos a talaj árnyékolása. A rózsatövek között talaj felszínét nem árt komposzttal, esetleg kéregzúzalékkal, két-három ujjnyi vastagon befedni. Ez a takaróréteg lecsökkenti a felszíni párolgást. Ugyanakkor mérséklődik a gyomosodás is. A trágyatakaró pedig még táplálja is a rózsatöveket.

Mindezt a gondoskodást a rózsa meghálálja. Érdemes tehát ezekre időt és fáradságot áldozni.

A hibrid tearózsa különösen alkalmas a vágott virágnak. A szárról nem árt a töviseket kézzel letörögetni. A vágott virágok gondozásáról itt olvashatsz.

Pullman Orinet ExpressPullman Orinet Express – tearózsa

Rózsák növényvédelme

A gyomirtó talajfelszíni vagy saraboló kapálás rózsabokroknál mindannyiszor szükséges, ahányszor a gyomok tömegesen megjelennek. A rózsa kötöttebb talajt kedveli, ezért a mélykapálás laza, homokos talajon kerülendő.

A rózsák növényvédelme a fajta kiválasztásával kezdődik, majd a növényválasztással folytatódik. Válassz erőteljes földlabdájú, egészséges megjelenésű növényt.

Tudvalévő, hogy a levendula illóolaja segít távoltartani a levéltetveket, ezért nem árt a rózsák köré levendulát telepíteni. Ha már megjelentek a tetvek, a tetvek ritkításába a katicák, fátyolkát, fülbemászók is besegítenek, hogy csak néhány hasznos rovart említsünk. Erős vízsugárral lesöpörheted a tetveket a levelekről, nem képesek visszamenni a levélre, el fognak pusztulni. Majd permetezz például csalánlével néhány napon keresztük. CIkk ajánlat: Ökológiai védekezés a levéltetvek ellenA csalán a leghasznosabb gyom.

rózsa-levendula társítás

Gyakran jelentkezhet a rózsa diplokarponos vagy más néven fekete levélfoltossága. A fényképen az induló sötét és a kifakuló régebbi levélfertőzést láthatják. A foltok széle néha csipkézett, ezért népiesen csillagpenésznek is hívják ezt a betegséget. A foltok körül és között a levéllemez sárgulni kezd, majd a levelek elkezdenek hullani.  Az őszi lomb megsemmisítése, majd a rezes lemosás, mindkét növénynél ajánlatos.Részletes információk: Mitől fekete foltos a rózsa levele?

További rózsa betegségek – megelőzés és védekezés

Betegség neve Tünetek röviden Megelőzés Védekezés – hatóanyag alapján
Lisztharmat Fehér, porszerű bevonat a leveleken, bimbókon Szellős metszés, napfény, ellenálló fajta Kén, miklobutanil, penkonazol
Rozsda Narancssárga-piros foltok, levélhullás Talajtakarás, párás klíma kerülése Réz-hidroxid, azoxistrobin, trifloxistrobin
Botrítisz (szürkepenész) Szürkés penészbevonat virágon, hajtáson Elvirágzott részek eltávolítása, jó szellőzés Iprodion, cyprodinil + fludioxonil, fenhexamid
Baktériumos fertőzések Feketedő hajtásvég, levélfoltosodás, elhalás Fertőzött részek eltávolítása, rézpermet Réz-szulfát, réz-oxiklorid, réz-hidroxid
Gyökérgolyva Gyökéren, gyökérnyakon rücskös kinövések Fertőzött növények eltávolítása, jó talajválasztás Nincs ismert hatóanyag – csak megelőzés

Cikk ajánlat: Rózsák virágoztatása – 4 aranyszabály

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!