Zúzmarás, ködös időben nézzünk utána kicsit kiskertünkben az ott zajló életnek, töltsük fel a madáretetőket, de a fehér kenyérrel azért bánjunk csínján. A madáretető házat lehetőleg egy bokorban vagy annak közelében helyezzük el, mivel hazai énekes madaraink ott nagyobb biztonságban érzik magukat, mint egy stresszesebb, a szabad téren elhelyezett etetőben. Amikor ősszel kertünket rendezzük, hagyjunk a földön virágmagvakat, néhány gyümölcsöt, bogyót, diót. Így a téli napokon is gazdag marad környezetünk madárvilága. A madarak kedvelik például a madárbirs, a magyal, a berkenye termését. A téli madáretetésről itt olvashat. A kert rendezése és takarítása közben hagyjunk néhány avarral takart fahalmot, búvóhelyet, amely alatt elrejtőzhetnek a téli álmot alvó állatok. Téli védelem az állatoknak
A leveles (fodros) kel levelei igazán az első fagyok után nyerik el kellemes zamatanyagaikat, így már bátran lakmározhatunk belőle.
A bimbóskel kissé érzékenyebb, de védettebb helyen mínusz 10 fokig szintén kint hagyható, ugyanúgy, mint a póréhagyma és a zöldpetrezselyem is.
A csicsókát se takarítsuk be, mínusz 20-30 C°-ot is kibír, azonban a folyamatos szedhetőség érdekében a töveket takarjuk a jelentősebb fagyok idején, így egész tavaszig folyamatosan fogyasztható.
A kerti tó növényeiről se felejtkezzünk meg, kosarastul helyezzük teleltető helyükre. A vízmentesített és letakart medencében is hagyhatjuk őket, de fertőzésmentes lombbal, szalmával feltétlenül burkoljuk be. Víz a kertben
A fagyra érzékenyebb díszfüvekről is gondoskodnunk kell (pl. Cortaderia), hiszen tövük roppant érzékeny a nedves hidegre, ezért érdemes szorosan összefogva szárukat, alaposan betakargatni. Díszfű ajánlat
Akinek van kiskerti szőlője, annak a pincében is akad bőven tennivalója, az első borfejtésre még karácsony előtt szoktak sort keríteni.
Ahogy rövidülnek a nappalok, úgy fogyatkoznak a kerti teendőink is, a legtöbb a szerszámos kamrában akad: ne felejtsük el kerti szerszámainkat, eszközeinket, a permetezőgépet és a fűnyírógépet ki- és megjavítani, megtisztogatni, beolajozni, a kerti csapokat, öntözőberendezéseket vízteleníteni és elzárni. Átvizsgálhatjuk és rendet tehetünk a vetőmagos és vegyszeres zacskók között, megvizsgálva azok szavatossági idejét is.
Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com