27. hét

Július. A hónapot Julius Caesarról nevezték el, azért mert ebben a hónapban született. Az év hetedik hónapja, 31 napos. Régebben hazánkban Szent Jakab havának is hívták, és az Oroszlán havának is nevezték. A székelynaptárban Áldás hava. Allegóriája sárga ruhás repülő ifjú, fején kalászkoszorúval. Jobbjában az oroszlán jele, baljában kosár, fügével, dinnyével és más gyümölcsökkel. Legfontosabb tennivaló júliusban az aratás volt.

Muravidéken július 5-ét, Sarolta napját jelölték ki a diótermés megjóslására. Azt tapasztalták, hogy ha esik az eső Saroltán, nem lesz diótermés. Olvashatjuk Orosz Péter “Könyv a dióról” című elektronikus könyvében. Arról se feeldkezzünk meg a dió kapcsán, hogy még tart a zöld dió szezon!

Az év legmelegebb napjait élvezhetjük kiskertünkben, és ha eddig szorgalmasak voltunk, több időt szentelhetünk a pihenésnek és átadhatjuk magunkat a szemlélődésnek, valamint a jövőre vonatkozó tervezgetés örömének.

Amennyiben nem rendelkezünk automata öntözőberendezéssel, akkor hajnalban kelve áldozhatunk az elengedhetetlen és rendszeres öntözés oltárán, ami hasznossága mellett egyben rendkívül nyugtató és relaxáló tevékenység is, mellyel igazán jól indul a napunk: öntözés közben rendszerezhetjük gondolatainkat, és nem utolsó sorban növényeink is gazdag virágpompával hálálják meg az életadó vizet. A rendszeres tápanyag-utánpótlásról se felejtkezzünk meg mindeközben! Esőztető öntözés házilag; Öntözés

Dísz- és haszonnövényeink vízigénye igen sok tényezőtől függ, melyek közül a legmeghatározóbb a fajra jellemző, genetikusan kódolt alapigény, melyet az adott élettér környezeti tényezői, de akár a növény életkora is befolyásolhat. Szélvédett, árnyékos és hűvös fekvésben egy vízigényes növény is lényegesen kevesebb öntözést igényel, mintha rendszeres légmozgásnak kitett napos helyre ültetnénk, ahol az említett környezeti tényezők együttes hatása fokozottan csökkenti a talaj gyökérzónájának vízkészletét, egyben fokozva a növény párologtatását is.
Sok esetben a növények külső morfológiája alapján is megállapítható vízigényük, gondoljunk csak a kaktuszokra, melyek testfelépítése is elárulja, hogy nagy mennyiségű nedvesség tárolására rendezkedtek be, miáltal hosszú hónapokra képesek függetleníteni magukat a környezetüktől. Ugyanez vonatkozik a húsos, a pozsgás, a szőrképletekkel vagy viaszbevonatú kutikulával fedett levelű növényekre is, mivel ezek a külső jegyek és belső, erőteljes szilárdító elemeik mind arról árulkodnak, hogy növényünk képes vízutánpótlás nélkül is átvészelni hosszabb száraz időszakot (xerophyták).
A vízigényesebb mesophyta és hygrophyta növények levelei vékonyabbak és lényegesen jobban ki vannak téve a környezeti tényezők szeszélyeinek, és mivel kevésbé tolerálják a vízhiányt, így sokkal inkább a kiskertész áldásos tevékenységére szorulnak, hiszen ha kevés vizet kapnak, azonnal lankadni kezdenek, mely csak egy határig visszafordítható, utána már maradandó károsodást szenvednek a levél szövetei.
A raktározó szervekkel rendelkező növények toleránsabbak a vízhiánnyal szemben, külsőleg kevésbé mutatják a hiánytüneteket, azonban egy bizonyos határon túl megváltozik szöveti felépítésük, ami már például a zöldségfélék esetében fogyasztásra való alkalmatlanságukat is okozhatja, mind ízben, mind pedig állagukban.

Folyamatosan végezhetjük a fák, bokrok, sövények nyári metszését, újraformálását, miközben az eltávolított ágakból félfás- vagy zölddugványokat vágva bátran szaporíthatjuk is kedvenceinket. Hajtásválogatás, metszés nyártól őszig; Zölddugványozás

A meleg nyárnak köszönhetően javában virágozhat a levendula, mely már betakarítható állapotban is lehet. Erre legalkalmasabb állapot, amikor a virágzatok már színesek, de még teljesen nem bontották ki szirmaikat. 15-20 centis szárral szedve, laza csokrokba a szár alsó harmadában megkötve akasszuk fel száradni meleg és száraz helyen. Érdemes kipróbálni frissítő hatását és ízét, 2-3 virágzat ivóvízbe áztatásával!

A fűszer- és gyógynövényeket is folyamatosan szüretelhetjük és száríthatjuk, a menta és a citromfű is javában virágzik, ha eddig nem csipkedtük. A virágzatukat érdemes eltávolítani, ugyanis az ő esetükben a levélzetükben rejteznek az aromás gyógyanyagok, így ha nem a díszítőértékük miatt tartjuk őket, jobban járunk, ha a növény az energiáit inkább a levélzet növekedésére fordítja és nem a virág- és termésképzésre. Fűszernövények szárítása

A lilaakácot évente kétszer is érdemes metszeni, a mostani kurtítás során a hosszú, megnyúlt új hajtásokat nyessük vissza 5-6 rügyre. A mostani alakító és irányító metszéssel a novemberben esedékes fő metszést készítjük elő.

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

levendulacsokrok

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás