A leggazdaságosabb öntözési lehetőségek hobbikertészeknek.
Öntözés lyuggatott tömlővel

Öntözés kilyuggatott tömlővel.
Nagyon hasznos, és egyszerű megoldás, ha a növények közé vízcsaphoz csatlakoztatott, szabad végén elkötött tömlőt, még inkább fóliahurkát fektetünk, amelyet a növények térállásának megfelelően, és sűrűséggel kilyuggatunk tűvel vagy apró szeggel. Ily módon többé-kevésbé nyitott vízcsap állásnál vékony sugarakban, még inkább cseppenként, de folyamatosan áramolhat ki a víz a növények töve közelében. Ez jó olyan víznyomás esetében is, ami a szórófejet már nem működtetné.
Az ilyen típusú öntözést időkapcsolóval is kombinálhatjuk. Már néhány ezer forintért kaphatók elemes vagy napelemes öntözésidőzítők, amelyek segítségével szabályozhatjuk az öntözés idejét és időtartamát, akkor is, ha éppen nem vagyunk otthon.
Fontos! Ha házilag készítesz lyuggatott tömlőt, a következőkre figyelj:
- A tömlő végét mindig kösd el vagy zárd le kupakkal, hogy a víz ne a végén távozzon, hanem a lyukakon keresztül szivárogjon ki.
- Csak kis átmérőjű lyukakat fúrj vagy szúrj bele (pl. tűvel vagy apró szegekkel), mert a nagyobb nyílásokon a víz nyomás hatására hirtelen távozik, nem lesz csepegtető hatású.
- Fektesd a tömlőt egyenesen a növények tövéhez, lehetőleg kissé belenyomva a talajfelszínbe vagy mulcsréteg alá, így csökken a párolgás, és a víz a gyökerekhez jut.
- Ha lejt a terep, akkor érdemes a tömlőt enyhe lejtéssel helyezni, és lejjebb csatlakoztatni a vízforrást, így egyenletesebb lesz a kifolyás.
- Használat előtt és után ellenőrizd a tömlőt: ne legyenek nagy repedések vagy túl sok lyuk, mert ezek felborítják az egyenletes vízkijuttatást.
Fűfelületek öntözése

Fűfelület öntözése.
A felüdítő esőztető öntözéstől eltekintve egy-egy négyzetméternyi fűfelületre alkalmanként 10-15 liter víznél kiöntözni nem tanácsos, már csak a nagy arányú párolgási veszteség miatt sem. Ennek megfelelően, egy órán át, körülbelül 10-15 mm-nyi, vagyis négyzetméterenként ennyi liternyi, homokon még egytized literrel több, víz kiöntözése a kedvező. Ja, ha tudjuk, hogy a szokásos méretű víztömlők percenkénti vízkibocsátása, normális, városi vízvezetéki nyomásnál, teljesen nyitott csapállás mellet, kb. 25 liter. Legcélszerűbb a permetszerű öntözés, a tömlőre csatlakoztatható szórófejjel. A szórófej átállítására, illetve a áthelyezésére két-három óránként kerülhet sor. Ennyi idő szükséges ugyanis, hogy a szórófej legkevesebb 3-4 méteres hatósugarán belül, legalább megközelítőleg elegendő víz jusson egy-egy négyzetméternyi felületre.
Tipp: A kijuttatott vízmennyiség ellenőrzésére használhatunk házilag készített csapadékmérőt: egy átlátszó műanyagpoharat tegyünk a fűre, és egy vonalzóval mérjük meg, mennyi víz gyűlt össze egy óra alatt. Ezzel pontosabb képet kapunk az öntözés hatékonyságáról.
A vízhiány egyébként könnyen felismerhető: az élénkzöld színű gyep levelei kékes szürkére váltanak. Az ilyen fűfelületen a lábnyom sokáig megmarad, ellentétben a duzzadt füvekével, ruganyosak, és a lábnyom helyén legfeljebb néhány órán belül már kiegyenesednek.

Kézi öntözés locsolótömlővel
A legegyszerűbb és legkézenfekvőbb módszer a locsolótömlő kézben tartásával történő öntözés. Kisebb kertekben, ágyásoknál vagy alkalmi vízpótlásra ez is megfelelő lehet, ha körültekintően alkalmazzuk.
Elsődleges szempont, hogy a víz ne csak a talaj felszínét áztassa meg, hanem a gyökerekhez is eljusson. Ennek érdekében ne rohanjunk végig a növényeken: álljunk meg minden tőnél néhány másodpercre, és hagyjuk, hogy a víznek legyen ideje beszivárogni a mélyebb rétegekbe.
Érdemes a tömlő végére locsolópisztolyt vagy szórófejet csatlakoztatni, amelynek segítségével szabályozható a vízsugár erőssége. A finom permetező vagy zuhany mód a legideálisabb: nem tömöríti a talajt, és nem verődik vissza róla a víz. Különösen fontos ez laza szerkezetű vagy friss ültetésű talaj esetén.
A levelekre lehetőleg ne locsoljunk, főleg tűző napsütésben ne, mivel a vízcseppek nagyítóként viselkedve megégethetik a leveleket. Emellett a tartósan nedves lombozat növeli a gombás megbetegedések esélyét is. A legkedvezőbb, ha a gyökérzónára irányítjuk a vizet, és a reggeli vagy késő délutáni órákban öntözünk, amikor alacsonyabb a hőmérséklet és kisebb a párolgási veszteség.
A konyhakertben, különösen nem mulcsozott ágyások esetében, kerülendő ez a fajta öntözés. A tömlőből kiáramló víz felfröcskölheti a talajt, és vele együtt a felszínen megbújó gombaspórákat is a növények alsó leveleire juttathatja. Ez jelentősen növeli a fertőzések kockázatát, különösen lombozatra érzékeny zöldségek – például paradicsom, paprika, saláta – esetén. Ilyen helyeken célszerűbb a növények tövére irányított, lassú, célzott öntözést alkalmazni, például csepegtető rendszerrel vagy izzadó tömlővel.
Nagyobb felületeken, vagy ha gyakori öntözésre van szükség, a kézi locsolás már nem biztos, hogy praktikus megoldás. Ilyenkor érdemes megfontolni az automata vagy fél-automata megoldásokat, például a lyuggatott tömlőt vagy az időkapcsolós rendszereket, amelyek egyenletesebb vízellátást biztosítanak, és időt is megtakarítanak.
Fás növények öntözése

Tömlőhöz csatlakoztatható gyűrűs faöntöző rendszer. A vizet kifelé spricceli a koronacsurgóhoz.
A mélyebben gyökerező fás növények ritkábban, de 50-80 mm-es, azaz 50-80 liter négyzetméter vízadagokkal öntözhetők jól. A vizet pedig közvetlenül a tövekhez kell kijuttatni. Bármilyen mélyen is gyökeresednek, nyaranta legalább egy-két alkalommal megkívánják az ilyen vízadagokkal történő öntözést. Ez alól legfeljebb a szárazságtűrők kivételek, mint amilyen a tamariska, cserje, virágoskőris. Ahol gyep, vagy másféle talajtakaró növény veszi körül a fákat, bokrokat, rózsatöveket, ott általában valamivel kevesebb vízzel öntözzünk, amikor is a gyepet illetve a többi növényt is öntözzük. Különösen száraz időben, továbbá az új telepítésű bokrokat, fákat, rózsatöveket öntözzük meg mindenképpen, éspedig tövenként legalább 10 liternyi vízzel. Ezt a szőlő is meghálálja, de ugyanez vonatkozik az örökzöldekre is.
A Kertlap Kertészeti Áruházban megvásárolható faöntöző zsák a talajt fokozatosan, mélységében nedvesíti át, lehetővé téve, hogy a gyökerek mélyebbre hatoljanak, és gazdaságosabb, egészségesebb vízhasznosulást érjünk el. Csökkenti az öntözéssel egyébként gyakran kialakuló felszín irányában történő gyökérnövekedést, megóvva a fát a talajból való kifordulástól például szél hatására.

Időzítés és mulcsozás
A legkedvezőbb időpont az öntözésre a kora reggeli órákban van, amikor a talaj még hűvös, és kisebb a párolgás. Az esti öntözés csak akkor megfelelő, ha a növények lombja időben megszárad, így elkerülhető a gombás fertőzések kialakulása. További információk az időzítésről:
Ne feledkezz meg a mulcsozásról sem: ha szalmával, fűnyesedékkel vagy kéregmulccsal takarod be a talajt, jelentősen csökkentheted a párolgást, javíthatod a vízmegtartást, és kevesebbet kell öntöznöd. Ráadásul a talaj is hűvösebben marad a gyökerek számára.
Ezt biztosan ne tedd!
Ne akarj esőztető öntözéssel öntözni egyidejűleg gyepet, fát, cserjét. Az utóbbiak nagyobb vízigényűek, gyökereik mélyebbre nyúlnak, ezért hosszabban kell öntözni őket. Az esőztető öntözés helyett pedig sokkal megfelelőbb számukra, ha a növények tövét öntözöd illetve csöpögtető öntözést használsz. Különösen hasznos az izzadó tömlők használata. Ezzel, különösen nyári melegben elkerülheted a levelek hideg vizes stresszelését, és a vízcseppek lencseként működő fényfókuszáló hatásának köszönhetően azt, hogy a leveleket a napsugarak megégessék. Így elkerülheted a fertőző gombaspórák fölverődését is.
Aki mégis megkísérli, hogy egyazon öntözőrendszerrel elintézi kertje aktuális öntözését, tudnia kell, hogy a fás növények gyökérzónájába valószínűleg nem juttat vizet. Ugyanis a gyepnek elegendő mennyiségű víz nem nedvesíti át a mélyebb zónákat. Így előfordul az egyébként mélyen gyökerező növényeknél, hogy a rendszeres öntözéssel benedvesített zónában maradnak, nem hatolnak mélyebbre. Ezért egy esetleges nagyobb szélroham egy sekélyen gyökerező fát kidönthet.
Nagy hőségben a növényeknek szükségük van a víz utánpótlására. Nem mindegy, hogy mivel, hogyan és mikor öntözünk. Jutkamama tanácsai, akivel a biokertesz-anfolyam.hu oldalán találkozhatsz:
Egy régi-új, divatos módszer a hatékony vízfelhasználásért: Olla, agyagedény öntözéshez;
Hogyan használhatod újra a háztartási vizet öntözésre biztonságosan.: Szürkevíz öntözésre;
Nem csak öntözéssel védekezhetsz a hőség ellen – mutatjuk, hogyan: Kert védelme kánikulában
Hogyan befolyásolja a szárazság a növények tápanyag felvételét: A szárazság és a tápanyaghiány összefüggése, avagy kalandos vízitúra a talajból a növénybe;
Ha igazán meg akarod érteni, miért kulcsfontosságú az öntözés a kertben, érdemes egy pillantást vetni a talaj vízgazdálkodására is: Talajok vízgazdálkodása.
Ezen módszerek alkalmazásával fenntarthatóbb és környezetbarátabb kertészkedési szokásokat alakíthatunk ki, amelyek hosszú távon is eredményesek maradnak.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás