Sok minden a málnáról

Sokan kedvelik a málna zamatos gyümölcsét, de kevesebben tudják, hogy leveléből gyógytea, szárának rostjaiból papír, hajtásából akár saláta is készülhet. Receptek.

egy szem málna

Málna morfológiája

A málna (Rubus idaeus) nem csak a málnatermesztők kertjeiben, vagy a házikertben, hanem erdőirtásokban, a bükkösök, tölgyesek könnyű árnyékában is terem, ahol gyökérsarjakkal terjed. Tüskés hajtásain fejlődnek összetett levelei. Hajtásrendszere 1 éves, fokozatosan elfásodó, meddő sarjakból és termővesszőkből áll. A termővesszők vegyes oldalrügyeiből, a következő tavasz során rövid oldalhajtások alakulnak ki, melyeken később a gyér bogernyőben álló virágzat és a jellegzetes, összetett bogyótermés képződik.

Termése vörös, csonthéjas bogyókból áll, 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be. A termés külső és középső burka húsos, ízletes. A szederrel ellentétben leválik a vacokról. A vadon termő málna gyümölcse viszonylag apró, de illatosabb és különleges zamatú, a kirándulók kedvelt csemegéje. Már hazavinni is nehézkes, hiszen könnyen összenyomódik, esetleg befülled. Legjobb, ha azonnal elfogyasztjuk.

A hobbikertészek örömére létezik kompakt, tüskétlen málna is: Kompakt málna

A málna gyógyhatásai

Jelentős antioxidáns hatással rendelkezik, sok C- és E-vitamint tartalmaz. Rosttartalma magas. A népi orvoslás szerint a málna megelőzi a hólyaggyulladást és a vesekőképződést. Előnyösen befolyásolja a petefészek és a belsőelválasztású mirigyek működését. Kiváló vérszegénység ellen. Lázcsillapító, hűsítő. Savlekötő, sok magja segíti az emésztést. Lábadozás, szívbetegségek, kimerültség, depresszió kezelésére is használják. Szabályozza a bélműködést, megelőzheti a vastagbélrák kialakulását, oldhatatlan élelmirost tartalmának köszönhetően.
Külsőleg gyógyítja a gyulladt fogínyt. Ránctalanító, bőrfeszesítő hatását a kozmetika ipar hasznosítja.

Gyümölcsös ránctalanító pakolás:

1 dl tejszín; 1 ek. málna; ek. eper; 1 ek. sárgabarack; 1 ek. rizs olaj.
A gyümölcsöket pépesítsük, öntsük rá a tejszínt és az olajat, majd közepes hőmérsékleten kevergessük, amíg krémes állapotú nem lesz. Ezután hagyjuk lehűlni. Vigyük fel a kérdéses területre, hagyjuk fent 20 percig, majd bő, langyos vízzel öblítsük le.

málna kosárban, málnalevél teával

Málna levél

A málnalevél már ősidők óta szerepel a népi gyógyászatban. Teájával többek közt meghűlést, rákot, vérszegénységet, hasmenést gyógyítottak.

Sok más gyógyhatású növényi résztől eltérően a málna levele kimondottan zamatos, ízletes. Hajtáscsúcshoz közeli, aromában igen gazdag leveleiből ízletes, gyógytea főzhető. Fő hatóanyagai tanninok. Alkalmazzák cukorbetegség, vese és hólyagbántalmak ellenszereként. Izzasztó hatása is van, ezen kívül számos teakeverék alkotórésze. Meghűléses betegségeket is gyógyít. Mivel összehúzó hatású szer, a növényi drogot gargarizálásra, szájüreg és toroknyálkahártya-gyulladások kezelésére is alkalmazzák. Enyhe hasmenés esetén kiváló székfogó. A levelekből készült teáról azt tartják, hogy a terhesség időszakában fogyasztva biztosítja komplikációmentes, könnyű szülés. Kísérleti eredmények azonban eddig még nem támasztották alá ezt a hatását.

Málnalevél tea

Egy-két teáskanálnyi szárított málnalevelet forrázzunk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Ízlés szerint ízesíthetjük mézzel vagy cukorral.

Málna hajtás

A málna hajtását, szárát is hasznosítják. Se nem öreg, se nem fiatal hajtásai, amelyek már kiemelkedtek a talajból, hámozva, főzve vagy nyersen úgy fogyaszthatók, mint a spárga. A málnalevelekéhez hasonló gyógyhatást tulajdonítanak neki.

A málna szárát a papírgyártás hasznosítja. A leveleitől megfosztott szárat, közvetlenül a gyümölcsök leérése után gyűjtik. A papírgyártáshoz felhasznált rostokat több órás főzéssel nyerik ki. A rostokból készült papír barnás színű.

málnadzsem

Málna felhasználása a konyhában

Tudtad, hogy alig harminc perc alatt elkészülhet a málnadzsem?

Fél kiló málnához fél kiló cukrot használj. Készítsd elő a lekvárok tárolásához megszokott módon a jól zárható üvegedényt. Főzd mérsékelt lángon, állandóan kevergetve a hozzávalókat addig, amíg a cukor fel nem oldódik. Majd 3-4 percig erősebben forrald, úgy, hogy folyamatosan gyöngyözzön. Majd húzd le a tűzről, hagyd hűlni pár percig. Ha az ujjaddal megérintve a dzsem felszínét úgy tapasztalod, hogy bőrösödik, a dzsem elkészült. A kész dzsemet még forrón töltsd a sterilizált üvegekbe, és zárd le. Az így elkészült, tartósítószert nem tartalmazó dzsem fél évig eláll a kamrában.

Itt olvashatod a málnabor receptjét: Ittál már málnabort?

A hagyományos málna termesztéséről itt olvashatsz.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Faöntöző zsák