Itt a május, a székely naptár szerint az Ígéret hava, Pünkösd hava. A hónap jelképe a zöld ruhás, virágfüzéres ifjú, jobbjában az Ikrek rózsakoszorús emblémájával, baljában kosár, tele eperrel és más májusi csemegékkel. Ez az év ötödik hónapja.
Már régóta közös kirándulások, majálisok, ünnepi lakomák szokása tartozik a május 1-hez. Már a XV. században is május első napján a házakat zöld lombokkal díszítették fel. A májusi zöld ágat, a májusfát a székelyek jakabfának, jakabágnak, hajnalfának is hívták, másutt májfának nevezik. A májusfa a tavasz, a természet újjászületésének a szimbóluma, de jelentette a lányok elismerését, a nagylányokhoz való tartozást..
Az eddig védett helyen, magról nevelt meleg igényes növénykéink (pl. paradicsom, paprika) mostanra szép és izmos palántákká cseperedtek gondoskodó kezeink között. Túl vannak már az edzésen is, hiszen folyamatosan szoktattuk őket a kinti cudarabb időjárási körülményekhez, ami az elmúlt héten inkább a sarki klímához való idomításra hasonlított. A paradicsom fajtákat és a fűszerpaprikákat bátrabban kiültethetjük, mint a hidegre érzékenyebb csemegepaprika palántákat, melyekkel inkább érdemes megvárni a fagyosszentek elmúltát. Palántanevelés otthon; Paradicsom tájfajták;Fűszerpaprika; Chili paprika
Ha ősszel ezt nem tettük meg, a talajelőkészítés dandárját a talaj szervestrágyával és/vagy saját komposzttal történő feljavítása jelenti, kizárólag a növényágyások vagy fészkek alá bedolgozva mintegy 30-50 cm mélységig dúsítva fel a közeget. Ez közel 8-10 kg szerves anyagot jelent négyzetméterenként, pár dkg kálisóval és szuperfoszfáttal kiegészítve. Már aki műtrágyával él. Egyébként, kiskertben, megfelelő az istállótrágya és a komposzt is.Ne ültessünk paprikát és paradicsomot ugyanarra a helyre, ahol az előző 2-3 évben termesztettük már, de a burgonya és a tojásgyümölcs után is kockázatos a telepítésük. A folyton növő magas és futó fajtáknak már a palántázáskor érdemes előkészíteni a támberendezést.
Amennyiben a fényhiány miatt kissé megnyurgultak a paradicsompalántáink, de, ha nem akkor is erősíti a szárát, ha mélyebben, vagy ferdén ültetjük be őket a járulékos gyökérképződés érdekében. Ez csak minimális energiát von el a növény növekedésétől. Cikkajánlat: Paradicsomtermesztés házikertben.
Palántánként legalább 5 liter levegő hőmérsékletű öntözővízzel kalkuláljunk, alaposan beiszapolva a töveket, azonban figyeljünk arra, hogy a lomblevelekre ne jusson nedvesség.
Érdemes minden fajtából tartalékolni néhány palántát az esetleges későbbi pótlásokra.
A kiültetést követően 7-10 naponta érdemes tápoldatos öntözéssel hizlalni növényeinket, és nem árt, ha a vízbe eleinte kevés bordói levet is teszünk, vagy csalán, hagyma, fokhagyma és nadálytő levél alaposan kiáztatott, elixírszerű oldatát. Az ázalék készítés módja: 10 dkg szárított levél vagy 1 kg friss levél 10 liter vízhez, felére hígítva.
Ültessük ki a 3-4 lombleveles zellerpalántákat is, ha nem tápkockában neveltük, akkor igyekezzünk minél nagyobb földlabdával ugyanolyan mélyen, mivel a növény – a paradicsommal ellentétben – roppant érzékeny a túl mély ültetésre.
Ha a rebarbarában nem gyönyörködni akarunk, hanem minél gazdagabb levélszár-termést szüretelni, akkor itt az ideje a virágszárak eltávolításának – már akinek van szíve hozzá, hiszen szemet gyönyörködtető, igazi egzotikus dísze lehet kertünknek a hatalmas bogas virágzatokból álló fürtvirágzat, mely őszre lependékes makkocska termésével és számtalan szaporításra alkalmas maggal örvendeztet meg minket. A levélnyelek feldolgozásakor ne felejtsük, hogy hatalmas levelei is felhasználhatóak, különleges főzelék készíthető belőlük, melyet az angolok előszeretettel fogyasztanak. (A rebarbara levelét csak tavasszal és módjával használjuk ételkészítéshez, mivel magas oxálsavtartalma miatt hashajtó hatású, nagy mennyiségben pedig akár mérgező is lehet!) A zöld levélnyelű és zöld húsú Viktória a legelterjedtebb fajta, de a Timperley piros levélnyelű és zöld húsú, míg a Holl’stein Blood levélnyele és húsa is piros és szamócára emlékeztető az íze.
Ültessünk az Afrika trópusi vidékéről és Dél-Ázsiából származó fehér bazellát (Basella alba), mely speciális, spenótra emlékeztető ízű főzelék- és dísznövény is egyben (malabári spenót). A vetésre április vége május eleje a legalkalmasabb. 60 cm sortávolságban 8–10 cm tőtávolságban. Amikor nyár közepére a területét befutja,már gyomlálásra sincs szükség. Hazájában évelő növény, mely nálunk szabadföldi körülmények között egyévesként viselkedik, heverő szárai mindig jobbra csavarodnak, rajtuk a fogyasztásra alkalmas húsos, szív alakú levelekkel, melyeknek magas a nyáktartalma, így gyógynövényként is alkalmazható gyomorpanaszok ellen, vagy sebgyógyítóként, de daganatos megbetegedések esetén is használják a trópusokon. Kifejezetten szárazságtűrő melegigényes növényről van szó. Különleges ékessége az elvirágzás után kialakuló sötétkék bogyókból létrejövő termésköteg.
Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com