Mielőtt ültetéshez fognál…

Készülj fel időben a gyümölcsfa telepítésre! Általában október közepén nyitnak a faiskolai lerakatok, hamarosan elérkezik a várva várt idő, hogy beszerezd a régen óhajtott gyümölcsfákat. Addig is, érdemes átgondolni a következő szempontokat:

faiskola

Addig még van idő, ráérünk?

Hát, aki így gondolkodik, annak néhány év múlva keserves döntést kell hoznia, mert nem kellő alapossággal fogott hozzá az ültetéshez:

  • Azt vette, amit az elárusító ajánlott, (ami nem mindig az, amit szeretnénk),
  • Nem gondolt arra, hogy mekkora lesz majd a fa vagy a bokor mérete és területigénye a teljes termőrefordulás után. A gyümölcsfák méretei fajtafüggők. Kis méretű kertbe alacsony, oszlopos fajták ajánlottak. Például Helyszűkében lévő hobbikertészeknek is ajánlott az oszlopos alma.
  • Nem mérte fel, hogy miből mennyi gyümölcsre lesz szüksége. Egy négytagú család számára általában 6-10 gyümölcsfa elégséges, ha különféle fajokat ültetnek, például 2 almafa, 1 körtefa, 1 cseresznyefa, 1 barackfa és 1 szilvafa. Ez a mennyiség változatos, friss gyümölcshozamot biztosíthat egész évben.
  • Nem nézett utána a szakirodalomban, hogy az adott faj milyen körülmények között termeszthető sikeresen. Bizonyos gyümölcsfák szükségük lehet másik fa jelenlétére a megfelelő megporzáshoz, így érdemes két különböző fajtájút ültetni. Ilyenek például az alma, körte, cseresznye, bizonyos szilva fajták, bizonyos kajszifajták. (Néha elég, ha a szomszédban van beporzó fajta.)
  • Nem tanulmányozta a fajták jó és rossz tulajdonságait (betegségekre, kártevőkre való érzékenység, porzópartner megléte-hiánya, növekedési erély, érési időszak, stb..). Például betegségre/kártevőre érzékeny fajták a Jonathán alma – varasodás, lisztharmat; Bosc kobak körte – varasodás, tűzelhalás; Besztercei szilva – szilvamoly, monília, szilvahimlő; Germersdorfi cseresznye – monília, cseresznyelégy.

Az előbbi szempontok figyelmen kívül hagyása miatt előfordulhat, hogy az elültetett növények nem teremnek annyit, mint a szomszédé (vagy amennyit a szakirodalom feltüntet), a sűrű ültetés miatt egy-két egyedet ki kell vágni, nem győzi pénzzel a növényvédelmet, stb.. Tehát a telepítést alaposan elő kell készíteni, figyelmesen meg kell tervezni.

A tervezés főbb szempontjai

faültetés

Mi van a talajban?

Sok kellemetlenségtől mentesül, akinek laboratóriumi talajvizsgálati eredményei vannak.
Az adatokból –és a szöveges szaktanácsból- kiderül, hogy az adott növények ültetésére alkalmas-e a terület, illetve milyen feltételek mellett (milyen és mennyi tápanyag hiányzik, kell-e fertőtleníteni, stb..).

A mostani őszi telepítéshez már valószínű késő elvégeztetni a talajvizsgálatot, mert ebben az időszakban a laboratóriumok nagyon leterheltek.

Vizsgálati adatok hiányában sem reménytelen az átgondolt ültetés, ha az alábbiak szerint járj el:

  • Ne ültess olyan növényt, amivel már többször sikertelenül kísérleteztél.
  • Időszakos pangó vagy belvizes területen a gyümölcstermő növények satnyán fejlődnek, vagy hamar kipusztulnak (1. ábra: Belvíz miatt elpusztult almafák).
  • Azokat a fajokat részesítsd előnyben amelyek már a kertedben is bizonyítottak, vagy a környéken szépen díszlenek, hosszú életűek.
  • Ha a vakondok előszeretettel vendégeskednek a kertben, annak a jele, hogy pajorok garázdálkodnak odalent. A pajorok a gyökerek elrágásával egy-két év alatt elpusztíthatják fiatal növényeinket, tehát az ültetőgödrök talaját majd fertőtleníteni kell! Hasonlóan kell eljárnod, ha 3-4 cm átmérőjű lyukakat találsz a talaj felszínén. Ezek a mezei pockok „ajtónyílásai”. Hideg teleken óriási károkat képesek okozni a gyökerek elpusztításával!
jelentkezz gyümölcstermesztés tanfolyamra

Az ültetés általános aranyszabályai

Amennyiben eldöntötted, hogy milyen fajokból milyen, és hány fajtát kívánsz ültetni, cövekek leszúrásával határozzuk meg a növények helyeit.

Ehhez vegyük figyelembe:

Az adott területre vonatkozó övezeti besorolás szerinti, a helyi önkormányzat által meghatározott ültetési távolságot a telekhatártól.

  • Épület közelébe (3-4 m-re) ne ültessünk vadalanyú, magasra növő, hosszú életű fákat. Ezek gyökerei előbb-utóbb megemelik a járdát, benőnek a pincébe, csatornavezetékbe, rengeteg bosszúságot –és kiadást- okozhatnak.
  • Az ültetőgödrök méretével és időbeni kiásásával ne takarékoskodj. Fatermetűeknek –alanytól függően (!)- legalább 0,6 x 0,6 x 0,6-0,8 x 0,8 x 0,8 m-es gödröket áss, bogyósoknak (szamóca kivételével) 0,4 x 0,4 x 0,4 m is elegendő. Sűrű ültetés esetén (bogyósok, karcsú orsó koronaformák) gödrök helyett célszerűbb árkot ásni. Az ültető-gödröket az ültetés előtt legalább két héttel ki kell ásni, majd a kellő tápanyagfeltöltés, fertőtlenítés után visszatemetjük. Így elegendő idő marad a talaj ülepedésére, a tényleges ültetéskor pedig már elegendő annyi földet kiemelni, hogy a növények gyökere kényelmesen elférjen a gödörben.
  • Az ültetés után készíts jegyzéket az elültetett növényekről (telepítés éve, fajta, milyen alanyon).

Tovább cikkeink a témában: Hasznos tanácsok őszi gyümölcsfa ültetéshezGyümölcsfaültetési kisokosMi a facsík?

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Faöntöző zsák

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa