További kevésbé fényigényes fajok, fajták ismertetése: kúszóka, anyósnyelv, nyíllevél, pletyka .
Afrikai kúszóka
A szőlőfélék (Vitaceae ) családjába tartozó afrikai kúszóka (Rhoicissus rhomboidea) őshazája a dél-afrikai Natal, Transvaal. Európában 1948 óta termesztik. Gyors térhódítása a virágpiacokon és népszerűsége bizonyítják, hogy hálás és tartós. Ritkán elágazó hajtásai több méteres hosszúságot is elérhetnek. Erős, vékony hajtásaival, indáival, jól rögzíti magát a támasztékához. Bár kúszócserje, de ámpolnanövénynek is mutatós. Fényigénye vízigénye közepes. Nyári napos időben árnyékolni kell a lombozatot. B típusú virágföldet kíván. Szaporítása hajtásdugványokkal eredményes. A hajtáscsúcsok alkalmasak erre a célra. Mind vízben, mind folyami homok és kertészeti tőzeg keverékében 3-4 hét alatt meggyökeresedik. Egy edénybe 2-3 gyökeres dugványt ültessünk. Károsítói lehetnek száraz környezetben a levelek torzulását is kiváltó takácsatkák. Lisztharmat is ellepheti. A barna, száraz levélcsúcsok megjelenését a túl száraz levegő, a fonnyadás, rothadás, levélhullás tüneteivel együttesen a túlöntözés okozza. Közvetlen, erős napsugárzás hatására a leveleken üveges foltok jelennek meg, és levélhullás is felléphet.
Anyósnyelv
Az agavék (Agavaceae) ) családjába tartozó hengeres anyósnyelv (Sansevieria cylindrica) hazája a trópusi Nyugat-Afrika. Legyezőszerűen elhelyezkedő levelei hengeresek. Földalatti szárakkal erőteljesen fejlődik. Szélesebb, laposabb tálba ültessük, amelyet néhány év alatt benő. 60-80 cm magasságot ér el. Fényigénye vízigénye közepes. B típusú virágföldet kíván. Szaporítása tőosztással vagy levéldugványokkal történik. Az alacsony hőmérséklet, a hideg vizes öntözés, a tavaszi erős napsütés a levelek kifakulását, elvizenyősödését, és elhalását, valamint gyökérpusztulást okoznak. Ha a növény töve elrothad, és tőből kidől, a növény megfázott, a tünet magas páratartalmú helyen, túlöntözéskor, nagy hőingadozás esetében lép fel. A túlöntözés levélfoltosodást is okozhat. Hasonló tünetek jelentkezhetnek fényhiány esetén is.
Egy másik faj, a S. kirkii vízszintesen álló, hullámos szélű levelei 1 m hosszúra is megnőnek, ezért idősebb korában helyigényes növény. Félméteres száron fejlődő hófehér, illatos virágai gyermekfej méretű virágzatot alkotnak. Az idősebb tövek 3-5 virágszárat is hozhatnak egyszerre.
A tigrislevélnek nevezett S. trifasciatat mindent tűrő növényként tartják számon, de mindent azért nem visel el károsodás nélkül. Előnyös tulajdonsága, hogy a központi fűtéses lakásokra jellemző páraszegény szobalevegőt károsodás nélkül elviseli. Jól tűri a dohányfüstöt is. Nem kíván bőséges fényt, de azért ablak közelébe helyezzük, mert fényhiány esetén a levelek töve elvékonyodik, a növény szétesik. Erős napfény hatására levelei sárgás színűek lesznek. A téli fényszegény heteket követő február-márciusi esetenként erős napsütés égési foltokat okozhat. A szokásosnál is érzékenyebb a túlönözésre. Különösen akkor, ha az öntözést követően lehűl a talaja. Ilyenkor a húsos, földalatti szár, a vastag gyökerek könnyen elrothadnak. Soha ne álljon vízben! A S. trifasciata ‘Laurentii’ fajta levélszélét széles sárga csík szegélyezi. Erőteljes növekedésű, mutatós szobanövény. Csak tőosztással szaporítható. Balra fent a S. trifasciata ‘Laurentii’ és a Craigii’ (fehércsíkos tigriske) látható. Kis lakásokba való S. trifasciata ‘Hahnii’ , az aranysárga csíkozású S. trifasciata ‘Goldenhahnii’ és a hármuk közül legerőteljesebben fejlődő, legszélesebb levelű, ezüstszürke színű S. trifasciata ‘Silverhahnii’ . Ezek a növények mindössze 10-15 cm magasak. A S. ‘Goldenhahnii’ a leglassúbb fejlődésű, a túlöntözésre kifejezetten érzékeny. Leveleik mutatós levélrózsát alkotnak. Széles, lapos edénybe ültessük őket, amelyet hamarosan ellepnek a még az edény széléről is lecsüngő sarjak. Tőosztással szaporítsuk őket.
Nyíllevél
A kontyvirágfélék (Araceae ) családjába tartozó nyíllevélnek (Syngonium podophyllum) Jamaica, Haiti, Mexikó a hazája. Nagy, szív alakú üde zöld leveleivel, kúszó hajtásaival, kedvezőtlen fényviszonyok között is egyenletesen fejlődik. Kúszó- és ámpolnanövénynek egyformán alkalmas. Nem fényigényes, vízigénye közepes. B típusú virágföldbe való. Hajtásdugványai vízben 3-4 hét alatt meggyökeresednek. Egy cserépbe 2-3 gyökeres dugvány kerüljön. Gyakran levéltetvek szívogatják. Földjének magas mésztartalma vagy esetleges kiszáradása miatt leveleinek csúcsa megbarnulhat, a forró száraz környezetben a levelek elfonnyadhatnak, idővel lehullhatnak. Ennek elkerülésére nagy melegben nedves kaviccsal teli alátétre szokás állítani. Lombozata tiszta, langyos vízzel permetezhető.
Pletyka
A kommelinafélék (Commelinaceae) családjába tartozó csíkos pletyka (Tradescantia fluminensis) Hazája a Trópusi Dél-Amerika. Az őserdők aljnövényzete, invazív faj. Hajtásai laposan elterülők, később lecsüngők. Fehér-zöld csíkos leveleinek köszönhetően mutatós pletykafaj. Ámpolnanövény. Fényigénye vízigénye közepes. B típusú virágföldbe ültessük. Hálás, könnyen nevelhető szobanövény. Jól érzi magát a rossz megvilágítású vagy északi fekvésű szobában is. Elviseli a kisebb hőingadozásokat, jól tűri a központi fűtés száraz levegőjét. Nyáron szép dísze az északi fekvésű erkélyeknek is. A tavaszi és nyári hónapokban öntözzük rendszeresen tápoldattal. A képen is látható T. fluminensis ‘Aureo Vittata’ leveleit hosszanti sárga csíkozás díszíti. Igényei azonosak a közönséges pletykáéval. Földjébe azonban a szokásosnál több folyami homokot keverjünk, a színeződés sovány talajban intenzívebb. Hajtásdugványokkal szaporítsuk. Az alsó két- három levelet tépjük le, majd ceruzával vagy pálcával fúrjunk helyet számára a talajban. Úgy ültessük be a dugványokat, hogy egy 10 cm-es cserépbe10-12 dugvány kerüljön, előre a rövidebbek, hátra a hosszabbak. Betegségei és kártevői általában nincsenek!
A zebra pletyka (T. zebrina) őshazája Mexikó, Kolumbia és Közép-Amerika. Tartását tekintve is sokban hasonlít a csíkos pletykához.
Dél-Kelet Brazília, Uruguay, Argetina esőerdeiben él a legnagyobb számban, de világ számos területén előfordul az invazívnak számító gyomnövény, a zöld-fehér csíkos pletyka (Tradescantia fluminensis). Leginkább bolygatott területeken terjed. A legtöbb helyre dísznövényként került. Nálunk is ismert szobanövény.
A Kerti kommelínafélékről itt olvashatsz.
Szobanövények fényszegény helyre A-tól D-ig;
Szobanövények fényszegény helyre F-től P-ig
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás