További kevésbé fényigényes fajok, fajták ismertetése: borostyánarália, szobaborostyán, szobatölgy, kúszofilodendron, szalagpáfrány.
Borostyánarália
A borostyánfélék (Araliaceae ) családjába tartozó borostyánaráliát (Fatshedera lizei ) a japán arália (Fatsia japonica) és a borostyán (Hedera helix) keresztezésével 1912-ben, Franciaországban állították elő. Törzse fásodó, a borostyánhoz hasonlóan kúszásra hajlamos. Ezért az idősebb növényeknek támasztékra van szükségük. Az idősebb növényeket a nyári hónapokban rendszeresen tápoldatozzuk. Fényigény és vízigénye közepes. C típusú virágföldbe ültessük. Védett helyen, takarással, szabadban is áttelel. Hajtásdugványát vízben gyökereztessük. Legyünk türelmesek, mert csak 6-8 hét múlva jelennek meg a dugványokon a gyökerek. A fonállábú atkák, áltakácsatkák és takácsatkák is megtámadhatják.
Szobaborostyán
A borostyánfélék (Araliaceae ) családjába tartozó szobaborostyán (Hedera canariensis ‘Gloire de Marengo’ ) gyorsan fejlődő, mutatós kúszónövény. A cserépbe mohával bevont lécet állítsunk, ebben jól meg tud kapaszkodni. Fényigénye közepes, C típusú virágföldbe való. A nyári hónapokban rendszeresen tápoldatozzuk. Hajtásdugványai mind vízben, mind folyami homok és kertészeti tőzeg keverékében jól gyökeresednek. A gyökeres dugványokat kettesével, hármasával ültessük cserépbe. Ha a leveleken kör alakú, világosabb foltok jelennek meg, és látható a gombák szaporítóképletei is, akkor fillosztikás vagy vermikuláris levélfoltosságról beszélünk. Növényünket pedig levélfoltosodást okozó gombák támadták meg. A fertőzött részek eltávolításán túl permetezésre is szükség van. Kistermetű pajzstetvek, fonállábú atkák és takácsatkák is megtámadhatják.
Szobatölgy
A tátikafélék (Scrophulariaceae) családjába tartozó szobatölgy, másik nevén indiai nyáriorgona (Buddleja indica) Hazája Madagaszkár. Hosszú életű, igénytelen szobanövény. Sötétzöld, bőrszerű levelekkel borított hajtásai ívesen hajolnak. Remek ámpolnanövény. B típusú virágföldbe való. Fényigénye, vízigénye közepes. A kiszáradásra mégis levélhullással reagál. A csupasz növények a fejlődésben is visszamaradnak. Ha ez előfordul, 10-15 cm-re vágjuk vissza, ezzel új hajtások képzésére serkentjük. Szaporítása hajtásdugványokkal történik. A hajtások csúcsa vízben vagy folyami homok és tőzeg keverékében 3-5 hét alatt meggyökeresednek. A nyári hónapokban öntözzük tápoldattal. Molytetű károsíthatja.
Kúszófilodendron
A kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó kúszófilodendron (Philodendron scandens) Jamaica, Puerto Rico a hazája. Egyik leghálásabb szobai kúszónövényünk. Ápolása és szaporítása olyan egyszerű, hogy bárki sikerrel próbálkozhat vele. Ámpolnanövénynek vagy támaszték mellett kúszónövénynek nevelhetjük. Nem fényigényes. Vízigénye közepes. B típusú virágföldbe való. Tápoldat adagolása nélkül is kielégítően fejlődik. Hajtásdugványai vízben 3-4 hét alatt meggyökeresednek. Egy 10 cm-es cserépbe 2-3 gyökeres dugvány kerüljön. Pajzstetvek károsíthatják.
Szalagpáfrány
A páfrányfélék (Pteridiaceae) családjába tartozó szalagpáfrány (Pteris cretica) trópusokon, szubtrópusokon, Földközi tenger mellékén terjedt el. Nem fényigényes, vízigénye közepes. Átültetéskor földjükbe keverjünk fenyőkérget és rostos tőzeget, illetve A típusú (enyhén savanyú) földkeverékbe ültessük, mert a laza szerkezetű, enyhén savanyú talajt kedveli. Egyébként az igénytelenebb páfrányok közé tartozik, de a központi fűtésű lakások száraz levegőjében csak akkor fejlődik kielégítően, ha párás a környezete. A virágasztalt, virágtálat tőzeggel, vagy kaviccsal vagy fenyőforgáccsal béleljük, amit nedvesen tartunk. Óvakodjunk azonban a túlöntözéstől, mert a pangó víz a növény pusztulásához vezet. Pajzstetvek és levéltetvek károsíthatják.
Filodendron
Ne hagyjuk ki a sorból a jó, öreg filodendront sem. A kontyvirág félék családjába (Araceae) tartozó könnyezőpálma vagy filodendron (Monstera deliciosa) mintegy fél évszázada még minden közintézmény, kórház sőt patika jellegzetessége volt a hatalmas filodendron, ami aztán a helyszűke és a divat változása miatt lassan kiszorult a közintézményekből és az otthonokból is. Ha megkóstolhatnánk banán-ananász-mangó aromára emlékeztető gyümölcsét, amely a növény egyetlen nem mérgező része, esetleg más lenne a helyzet, ám erre a hazai körülmények között nincs esély. A részleteket itt olvashatja: Filodendron
Szobanövények fényszegény helyre A-tól D-ig;
Szobanövények fényszegény helyre R-től T-ig
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás