Levendula a háztartásban

A levendula otthoni felhasználása több évszázados múltra tekint vissza nemcsak illatának köszönhetően, hanem több praktikus háztartási alkalmazását tekintve is. A levendula divatja most éli második virágkorát, hiszen minél kevesebb vegyszert szeretnénk használni otthonunkban.

Előző cikkünkből (Szedjünk levendulát) megtudhatta, hogy szedjük és szárítjuk a levendulavirágot. Most házi felhasználásával ismerkedhetünk meg.

Levendula a konyhában

A változatosság kedvéért használjunk levendulás cukrot vaníliás cukor helyett! Néhány csipet szárított levendulavirágot morzsoljunk a porcukorba, majd az egészet tegyük jól zárható edénybe. Így mindig lesz süteménykészítéshez finom levendulás cukrunk.

levendulás cukor

Levendulás cukor vaníliás cukor helyett!

Édességre, még inkább frissen szedett gyümölcsökhöz (pl. körte szeletek, sárgadinnye szeletek) használjunk levendulaöntetet. Fél bögre cukrot, fél bögre vizet, egy kupica édes desszertbort, két evőkanál friss narancslét forraljunk össze öt percen keresztül, állandó kevergetés mellett. Dobjunk hozzá a végén egy evőkanálnyi friss vagy szárított, felaprított levendulavirágot, és húzzuk le a tűzről. Hagyjuk állni néhány órát, majd szűrjük meg, a virágokat dobjuk el, és a folyadékot öntsük zárható üvegedénybe. Ezzel az illatos sziruppal öntsük nyakon a gyümölcsöket vagy a süteményt (pl. “bögretészta”).

A vajas pirítóst az alábbi szósszal bolondíthatjuk meg: Egy bögre mézet forrósítsunk meg. Keverjünk hozzá négy evőkanál friss vagy szárított, felaprított levendulavirágot, egy evőkanál citromlét, és hagyjuk állni egy órát. Melegítsük újra, és szűrjük le. Kenjük meg vele a vajas kenyeret, vajas pirítóst. Mennyei eledel!

A szárított vagy friss levendulalevéllel (!) helyettesíthetjük a rozmaringot, csak éppen kétszer annyi mennyiséget kell használni belőle.

Grillezéshez, dobjunk a tűzre levendulahajtást. Illóolajas füstje különlegesen fűszerezi a grillezett ételeket!

Levendulavíz

A levendulavíz a levegőbe permetezve természetes illatosítóként használható.  Elalvás előtt nyugodt álmot biztosít.

A levendulavíz elkészítéshez szükség van

  • két evőkanál lefosztott levendulavirágra,
  • két dl tiszta vízre, esetleg forrásvízre,
  • egy kis permetező edényre,
  • tiszta vászonra,
  • kistányérra, amivel lefedjük az széles szájú edényszáját,
  • kisebb, széles szájú zománcozott vagy üvegedényre.

A vizet melegítsük fel forrásig, majd öntsük rá a száráról lefosztott levendulavirágra. A legkönnyebben úgy foszthatjuk le a virágokat, ha a két ujjunkat a csúcstól lefelé végégig húzzuk a virágszáron. A maradékot pedig lecsipkedjük. Az edény takarjuk le a a kistányérral néhány órára, vagy hagyjuk állni egy éjszakát.  Amíg az edény meleg, ne kukkantsunk bele, ne emelgessük a tányért, mert az illóolaj, ahogy a neve is utal rá, elillan. Illetve, ha leemeljük a tányért, úgy tartsuk, hogy a lefolyó vizet folyassuk vissza az edénybe. Majd a kihűlt folyadékot szűrjük át tiszta ruhán, műanyag tölcsér segítségével, egyenesen a spricnibe. Régi, fehér vászon zsebkendő erre a célra kitűnő.  De arra számítani kell, hogy a drága nedűből magába szív egy adagot, ahogy telítődik a folyadékkal az anyag. Aki sajnálja a zsebkendőtől a levendulavizet, használjon műanyag szűrőt. Tároljuk hűtőben.  Ha még maradt levendulavizünk, ami nem fért a flakonba, legjobb, ha jól zárható, csavaros kupakú  üvegpalackba töltjük, amelyet szintén a hűtőben tárolunk. lehetőleg ne nyitogassuk, ne szagolgassuk, mert egyrészt az illákony anyagokat kiengedjük, másrészt befertőződik, és könnyebben romlásnak indul. A virág mennyiségével magunk is kísérletezhetünk. Ha növelni akarjuk az eltartathatóságot, adjuk hozzá 30 ml alkoholt. A vodka is megteszi.

Forrás: wikihow.com

Ha rozmaringlevelet is teszünk hozzá, kitűnő szert kapunk pattanásos bőr ápolására, és a tárolhatósága is megnő. Zsíros pattanásos bőrre jó hatással van a borsmenta-, dió-, útifű-, vadgesztenye-, zsályalevél és a levendulavirágból – vagy ezek keverékéből – készített ázalékkal történő borogatás. Az arány nagyjából 1:1.

Ha rózsavíz készítésekor a még kb. 60 fokos ázalékhoz egy marék levendulavirágot és fél marék rozmaringlevelet is adunk, különleges aromavizet nyerünk. Nyári melegben akár az arcunkat, testünket is frissíthetjük vele a bőrre permetezve. Az illóolaj pedig segítik a tárolhatóságot.

levendula viz

Levendulás fürdőzsák készítése

nyugtató, relaxáló keveréket készítsünk.

  • fél marék szárított, tört levendula (virágos hajtás)
  • fél marék zabliszt
  • Néhány csepp levendulaolaj

Remek nyugtató fürdőt nyerünk ily módon. A nedves zabliszt kissé iszapossá teszi a fürdőt, és rendkívül bársonyossá a bőrt. A testet végigdörzsölve a fürdővízben a zabliszt gyenge bőrradírként hat.

A fürdőzsák készítés részleteit itt olvashatja: Gyógynövényes fürdőzsák

További levendulás ötletek

A levendula az ártatlanság és a szűziesség jelképe. Kellemes illata miatt az egyik legkedveltebb aromanövény. A Szentföldön is őshonos. Gyakran említi a Biblia nárdusolaj néven. Adventi koszorú készülhet a szárral szedett, szárított levendulavirágokból. A levendulakoszorú készítését a virágkötő tanfolyam hallgatói gyakorolhatják, az interneten pedig sokféle jó tanács olvasható.

Már nagyanyáink is szárított levendulacsokrot aggattak a ruhásszekrénybe, vagy csinos kis zsákocskába varrták a lefosztott levendulavirágot, hogy a molyokat távol tartsák. További ötletek: Rovarűzés, szúnyogriasztás természetesen

Mellékhatások, túladagolás

A túladagolásra ügyelni kell, azaz ne fogyasszunk száz szám mindenféle levendulaolaj tartalmú ételt, italt, illetve ne inhaláljunk folyamatosan levendulaolajat, mert mellékhatások jelentkezhetnek! Ez egyébként minden gyógy- és fűszernövényre igaz. Bármilyen gyógynövény kúraszerű alkalmazása ne legyen több két hétnél! Különösen gyereknél kell ügyelni a mértékletességre! Levendula esetében a mellékhatások leginkább a levendulaolaj alkalmazásakor jelentkezhetnek. Például egy 2007-es közlemény szerint megfigyelték, hogy illóolajának rendszeres használat esetén, pubertás kor előtt fiúknál, emlőnövekedést idézhet elő. Terhesség esetén az illóolaj vetélést indukálhatnak! Tehát a kismamák tartózkodjanak az illóolajok aromaterápiás használatától, illetve kérjék ki orvosuk tanácsát! A leírtak nem jelentik azt, hogy egészséges felnőttekben normál, nem túlzott mennyiségű és gyakoriságú alkalmazásuk problémát okoz. Ez alól legfeljebb az allergiás reakciók kivételek. Allergiás tünetek: nehézlégzés, száj-, torok duzzanat, arc felpüffedése, csalánkiütés. Az alkoholfogyasztás fokozhatja az allergizáló hatást! Nyugtatók, fájdalomcsillapítók fogyasztásával szintén vigyázni kell! Bármilyen gyógyszer kúraszerű szedése esetén konzultálni kell az orvossal!

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Faöntöző zsák