24. hét

Nem árt tudni, hogy, legalábbis a népi mondás szerint, ha június 15-én, Vid napján esik, nem lesz jó a termés. Ha azonban Vid világos (napos), bő termés lesz.

A nedves, csapadékos és párás időjárás a gombafertőzések és járványok – peronoszpóra, lisztharmat, rozsdák – kialakulását roppant módon elősegíti, ezért legyünk résen! A hidegvizes áztatással és erjesztéssel készült csalánlé az egyik legelfogadottabb rovar és gombaölő szer a biotermesztők körében. A zsurló permetlé gombaölő hatása régóta ismert. Hatása a növény ellenálló képességének javításán alapul.

És, akik a vegyszeres védekezés mellett dönt: A burgonyaféléknél kezdjük meg a preventív védekezést a paradicsom- és burgonyavész ellen, hiszen ezen kórokozók elleni hatásos védekezés alapja, hogy az elsődleges tünetek megjelenése előtt kell megtenni az első lépéseket, mert ha már bekövetkezett a fertőzés, akkor rohamosan terjed és néhány nap alatt elpusztítja a teljes lombfelületet. Cikk ajánlat: Fitoftórás betegség burgonyán és paradicsomon.
A bogyósgyümölcsű bokrokon nincs helye vegyszeres védekezésnek ebben az időszakban, csupán termésszedés közben érdemes eltávolítani a lisztharmattal fertőzött hajtásvégeket, melyeket a másodlagos fertőzések elkerülése végett azonnal semmisítsünk meg.
A kabakosoknál különösen veszélyes a nedves és párás időjárás, mely a felsoroltakon kívül kedvez a szögletes levélfoltosság és a mézgás varasodás járvány kialakulásának.

A levéltetvek támadása is folyamatos ebben az időszakban, telepeik igen nagy számban lephetik el a levelek fonákját és a virágzatokat is a hangyakolóniák hathatós segítségével és legnagyobb kulináris örömére. A hangyák a levéltetvek „tehénpásztorai”, egyik kedvenc eledelük a levéltetvek ürüléke – ami nem más, mint tömény cukorváladék –, ezért cserébe gondosan gardírozzák és felügyelik őket, szembeszállnak a levéltetvek természetes ellenségeivel, a katicabogárral és annak lárváival.  A hagyományos, gyengéd módszert kedvelőknek ajánljuk az alábbi cikkünket: Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen

A takácsatkák is most kezdenek el szaporodni, melyek szívogatása nyomán a levelek sárgulni kezdenek, majd megbarnulva lehullanak, mellyel erősen csökkentik dísznövényeink díszítőértékét. Még időben vagyunk, hogy a tripszek virágpusztítását megakadályozzuk a kardvirágon és a szegfűféléken.

Az áldásos csapadékos időjárás egyik elenyésző mellékhatása a gyomok elleni ádáz küzdelem felerősödése kiskertünkben, melyeket még kiskorukban kell tövestül nyakon ragadnunk, mert felnőve, termést érlelve már konkurálnak kultúrnövényeinkkel, versengve a nedvességért, a tápanyagokért és az utódlásért, melyből bizton ők kerülnek ki győztesen, ha tétlenek vagyunk. Természetesen kerti nyugágyunkból figyelhetjük tovább az eseményeket, ha még időben tavasszal gondoskodtunk ágyásaink szabad felületeinek mulccsal, geotextillel kombinált kaviccsal és murvával való takarásáról, melynek kialakításakor és az anyagok kiválasztásakor ügyeljünk a természetes harmónia megőrzésére. Cikk ajánlat: Gyomirtás környezetbarát módon.

Kiváló esztétikus és természetközelibb megoldás lehet a talajtakaró növényekkel való beültetés is, melyek szőnyegszerűen borítva és elzárva a talajt a napfénytől akadályozzák meg a hívatlan vendégek megjelenését. Néhány növény a végtelen kínálatból: árnyékos területen a meténg (Vinca minor és V. major) melynek sárgán foltos variegata változata igazi különlegesség, a lizinka (Lysimachia nummularia) a nedves talajokon roppant gyors növekedésű, a párnát alkotó szálkás zöldhúr (Sagina subulata) vagy az igénytelen napfénykedvelő molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum), de izgalmas megoldásokat kínálhat az angol borostyán vagy más tűlevelű törpe örökzöld is. Talajtakaró évelők

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

katicabogár báb

Burgonyabogár lárva levéltetvek társaságában.

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás