Több említésre méltó nap is esik erre hétre. Például július 20. Illés napja. E napon munkatilalom volt, mert attól tartottak, hogy aki ilyenkor a mezőn dolgozik, abba belecsap a villám, a termést pedig elveri a jég. A gazdálkodók féltek ettől a naptól, hogy a vihar szétveri vagy a villám felgyújtja az asztagot, a kazlakat. Volt olyan hiedelem is az Ormánságban, hogy akin Margit vagy Illés napján varrt ruha van, abba belevág a villám. Írja a néprajzi lexikon. Bár néha elkelne egy kis záporeső ebben az időszakban, máskor meg éppen, hogy sok vihar, zivatar figyelhető meg ez időtájt. Vásárosmiskén azt mondják mennydörgéskor, hogy Illés abroncsolja a hordókat, Csíkdelnén úgy tartják, hogy ilyenkor Illés szekere zörög. Székelykevén úgy vélik, hogy az Illés-napi eső miatt lyukas mogyoró és dió terem. Július végének viharos időjárására utal az Újkígyóson és Doroszlón is emlegetett szólás: „Illés meg Jakab Annát kergeti”.
Sokakban felmerül a kérdés, mik a legfontosabb teendőink a kiskertünkben, mielőtt elutaznánk hosszabb nyaralásra? A kutyát és a macskát még csak-csak magunkkal tudjuk vinni, vagy rá tudjuk bízni egy szomszédra, barátra, de egy teljes pompájában levő kert gondozását kevesen vállalják el hosszabb időtartamra. Nézzünk tehát néhány mesterfogást, amellyel sokat tehetünk azért, hogy a növények túléljék a számukra ínséges időszakot, aminek eredményessége persze nagyban függ az időjárástól is.
A lágyszárú és évelő dísznövényekről távolítsuk el az elhervadt virágokat és terméseket, hogy a növények pihenni tudjanak, ezzel egyben arra is sarkalljuk őket, hogy visszatéréskor újabb virágokkal jutalmazzanak meg bennünket.
Ugyanez vonatkozik a gyümölcsfák és zöldségnövényeink, félérett, érett terméseire is, különös tekintettel az összeaszalódott, láthatóan beteg, fertőzött termésekre.
Automata öntözőberendezés hiányában, természetesen elmaradhatatlan és legfontosabb teendőnk az általános, nagy adagú és kiadós öntözés a kert valamennyi zugában. Külön kiemelést érdemelnek a cserepes, ládás és nagyobb edényes növényeink, melyeket érdemes a nyaralás idejére a kert kifejezetten árnyékos, tűző naptól védett sarkába helyezni.
Az alapos áztató öntözés után a szabad talajfelszínt lazítsuk fel kapával vagy gereblyével, miáltal – megszakítva a kapilláris áramlást – csökkentjük a talaj párologtatását, de a kritikus helyeken a nagy vízigényű növények környezetében érdemes mulcsréteget is leteríteni, ha eddig nem tettük volna.
Nem árt felkészülni az esetleges jég elleni védelemre is, hiszen ebben az időszakban szinte bármikor lecsaphat egy vihar, mely ellen az érzékeny növények fölé feszítsünk ki Raschel-hálót, mely ráadásul még árnyékolás szempontjából is rendkívül jó szolgálatot tehet.
Indulás előtt ne felejtkezzünk meg a gyep karbantartásáról sem, ne túl mélyen nyírjuk le, maximum a hosszának 2/3-ára, a nyesedéket pedig kivételesen rajta is hagyhatjuk a felszínén, mintegy mulcsként használva azt. A gyepet alaposan, legalább 10-15 cm mélyen öntözzük be, sík felszínen akár árasztásos módszerrel is.
A növényekkel beültetett üvegházak esetében feltétlenül gondoskodjunk az árnyékolásról és szellőztetésről. Kert védelme kánikulában
Ebben az időszakban a levéltetvek és a takácsatkák okozzák szívogatásukkal a legnagyobb kártételt kiskertünkben, hozzájárulva egyben a vírusok terjesztéséhez is, így felszaporodásuk ellen feltétlenül permetezzük le az erre érzékeny növényeket. Cikk ajánlat: Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen;
Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com