A kaszálék könnyen, gyorsan bomló szerves anyag. Olyan zöldhulladék, amelyet sikerrel hasznosíthatunk akár úgy, hogy nem gyűjtjük össze, hanem elterítjük a gyepen, akár úgy, hogy komposztáljuk, vagy mulcsként használjuk.
Az avarszint a talajfelszín és az aktívan fejlődő vegetáció között helyezkedik el. Ha a szerves anyag termelődése gyorsabb, min annak lebomlása, akkor keletkezik. Úgy képzeljük el, hogy lehullott növényi részek pl. levelek hevernek a talajfelszínen lebomlásra várva. A fűkaszálék azonban máshogy viselkedik, gyorsan bomlik.
Fűnyírás
A fentiekből következik, hogy, ha kellő gyakorisággal nyírjuk a füvet, nincs szükség gereblyézésre, a kaszálék összegyűjtésére.
A tavaszi gyors növekedés időszakában akár néhány naponta nyírhatunk. Ami nem is olyan nagy feladata, ha figyelembe vesszük,hogy a karbantartott gyep lenyírása sokkal könnyebb az elhanyagolt gyephez képest.
Törekedjünk a kaszálék egyenletes terítésére. Ezt úgy érhetjük el, ha száraz időben nyírunk füvet éles pengét használva. Egyértelmű, hogy ne gyűjtőkosaras fűnyírót használjunk , illetve olyan gyűjtőkosaras fűnyírót használjunk, amelyről az minden nehézség nélkül, biztonságosan eltávolítható.
A mulcsozó fűnyíró igen hatékonyan lehet a segítségünkre: apróra vágja a füvet. A kések profilja és a ház különleges kialakítása a vágótérben olyan légáramlatot kelt, mely a kaszálékot újra és újra visszatereli a kés forgási sávjába mindaddig, amíg azt a kés finom darabokra nem vágja. A könnyű, apró darabkák pedig már nem kerülnek vissza, hanem ráhullanak a gyepre.
A szétterített kaszálék egyben a talajlakó, szerves anyag bontó mikroorganizmusok táplálékául is szolgál, a szerves anyag lebomlása során a növények számára felvehető formában elérhető táplálékul szolgál. ezzel a talajból kivont tápanyagot mintegy reciklizáljuk. Ha nem gyűjtjük össze a kaszálékot, energiát takarítunk meg.
Cikk ajánlat: Fűnyírás
Mikor ne hagyjuk a kaszálékot a gyep felszínén?
- Ha a gyep erősen fertőzött, a kaszálék eltávolítása növeli a levegőzöttséget és a napkitettséget csökkentve a betegségek okozó mikroorganizmusok terjedését.
- Ha nedves időben vagyunk kénytelenek füvet nyírni, a kaszálék összetapad, filcesedik, nem jól teríthető, és könnyen berohad.
- Ha a fű túl magasra nőtt.
- Ha, és ezt akár elsőként is említhettük volna, gyűjtőkosaras a fűnyírónk, és csak így működtethető.
Mi legyen a begyűjtött kaszálék sorsa?
Mulcsozás
A kaszálékot használhatjuk mulcsozásra. Jó, ha egy hétig teregetve szárítjuk, és csak ezt követően használjuk fel. Óvakodjunk a vastag mulcsrétegtől, mert penészedik, bűzösen rothad, miközben megemelkedik a hőmérséklete, mindez a növények pusztulásához vezethet. Viszont, ilyetén módon, gyomos területen sikeres gyomirtóként működhet.
Cikk ajánlat: Szalma mulcs
Komposztálás
Ha fűnyesedéket komposztálunk, a nyesedékhez keverjünk földet is, így mintegy bejuttatjuk a mikroorganizmusokat, amelyek a szerves anyag bontását végzik. Ha a már meglévő komposzthoz adjuk, javítjuk a komposzt minőségét, hiszen viszonylag nitrogénben gazdag adalékként segíti a megfelelő tápanyagarány kialakítását a komposztban. Ami lényeg, hogy önmagában sosem használjuk, mert összefilcesedik, és ilyen formában nehezen komposztálódik.
Cikk ajánlat: Komposztálás
Ne feledjük!
A sűrű, egészséges gyep potenciálisan csökkenti a szennyeződést, hűti a környezetet, szűri a port és a pollent, esztétikus környezetet teremet. A megfelelő gyepápolás pedig ezeket az előnyöket segíti elő, és minimalizálja a zöldhulladékot.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás