A nálunk is élő sziki sóvirág hazai szikes pusztáink dísze. A termesztett fajok többsége kitűnő vágott virág, a száraz kötészet is kedveli őket.
A tartós, sikerrel szárítható sóvirágok (Limonium) a kékgyökérfélék vagy istácfélék családjához (Plumbaginaceae) tartoznak. A családra jellemző, hogy tagjai Tagolatlan levelű, lágyszárúak vagy cserjék. Fő elterjedési területük a mediterráneum, valamint Elő- és Közép-Ázsia. Jellemzően szárazság- és sótűrő növények. A levelek felületén sajátos víz-, nyálka- és sókiválasztó mirigyek ülnek, amelyek elsősorban a felesleges ásványi sókat választják ki. A száraz éghajlathoz való alkalmazkodásnak tekinthető a levelek redukciója serte- vagy tűszerű képletekké.
A Limonium nemzetségbe többségében évelő vagy egynyári sótűrők tartoznak. Eredeti élőhelyük sós mocsarak, félsivatagok, sivatagok. Egyik jellegzetes elterjedésük a dél-olaszországi mediterrán területek. A termesztett fajok többsége kitűnő vágott virág, a szárakötészet is kedveli őket.
A nálunk is élő sziki sóvirág (Limonium gmelini) hazai szikes pusztáink dísze. Szépen virít a szikes puszták szolonyec talaján. Az ürmös szikespuszta talajára jellemző, hogy már a felső szinten magas a sótartalma. A humuszréteg vékony. Uralkodó fajai közt találjuk a magyar vagy sziki sóvirágot, amely szikes pusztai bennszülött növényünk. A legfeljebb 60 cm magas, tőlevelű, egynyári növény, védett. Bár júliustól szeptemberig nyíló bugás füzért alkotó, kék pártájú virágai tömegesen szép látványt nyújtanak, virágait ne szedjük le!
Ha a kertünkben, vázánkban szeretnénk viszontlátni, inkább egynyári rokonát ültessük. A kerti vagy egynyári sóvirág (Limonium sinuatum) tõlevélrózsát alkotó levelei közül 60-70 cm magas lapos, bordós virágszárat fejleszt. A száron nyílnak fehér, rózsaszín, kék, lila virágai, júliustól szeptemberig. A virágok csészelevele színes, a párta fehér vagy sárgás.
Napfény és meleg kedvelő, egyébként igénytelen, szikes területen is megél. Magról február, márciusban szaporítható. Végleges helyére csak a fagyok elmúltával kerülhet, jó vízgazdálkodású talajba, 30 cm tőtávolságra.
Száraz csokrot készíthetünk, ha a kerti sóvirág fehér, lila, rózsaszín, barack és sárga virágait leszedjük és sötét, száraz helyen függesztve szárítjuk. Sárga sóvirág citromsárga virágait szintén teljes virágzásakor szedjük le és hasonló módon szárítjuk, mint a kerti sóvirágot. Bár szárazvirágként népszerű, vágott virágként, vázában 14 napig él. Nagyszerű csokorlazító. Gyorsan nő, szárazság és hő tűrő. A fagyokig virágzik. Többször szedhető.
Az évelő sóvirág vagy tatár sóvirág (Limonium tataricum), szintén magyar flóraelem. Manapság a Goniolimon alnemzetségbe sorolják. Kertbe már augusztus 20. után kiültethetők a palántái. Normál kerti talajban termeszthető. Az egynyári sóvirágnál alacsonyabb, magassága 40 cm. Napos fekvést kedvel. Szárításra akkor vágjuk, mikor a virágok már kinyíltak és még fehérek. Virágai szedhetők vágott-, szárított virágnak.Vigyázat, mert a szárított virágok asztmás tüneteket válthatnak ki. Díszítheti sziklakertünket, évelő csoportokat.
A szintén évelő a (Limonium latifolium) Dél-Kelet Európából származik. 50-80 cm magasra nő. Arasznyi, ovális tőlevelei molyhosak. Virágai kék színűek. Száraz, napos, homokos talajba való. Öntözni sem szükséges. Sziklakertekbe, kőkertekbe, kőfalak tövébe ültessük. Hasonló igényű, egyszerű virágú növényekkel társítható.
Cikka jánlat: Virágok, termések szárítása; Száraz virágok, termésdíszek kreatív otthondekorálóknak
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás