A virágok elektromos meghívóval invitálják a poszméheket virágpor és nektár gyűjtésre, ezzel egy időben a megporzásra. A brisztoli egyetem kutatói szerint a poszméhek finom vibráló szőrzete lehet a magyarázata, hogyan tudják a poszméhek interpretálni a virágok által közvetített jelzéseket.
Ismerd meg a poszméheket: Poszméhek haszna
Bár azt már régóta tudják, hogy a pollinátorok (beporzást végző rovarok) elektromos jelzéseket kapnak a virágoktól, de arra még mostanáig nem derült fény, hogy hogyan detektálják a poszméhek az üzenetet.
Virág modell a tipikus virágzás elektromos potenciáját jeleníti meg. A 30 cm-rel a föld felett kinyílt virág az alábbi elektromos mezőt produkálja: kék színnel jelölt rész 0 voltméter, sötétpiros színnel jelölt rész 2000 voltméter. (D. Clarke et al./Science 2013)
A vibrációméréshez lézertechnikát alkalmaztak a kutatók, és azt találták, hogy a poszméhek csápja és szőrzete is elhajlik az elektromos mezőben, de szőrök mozgása gyorsabb és a mozgás amplitúdója is nagyobb a csápénál.
A kutatók ezek után górcső alá vették a poszméhek idegrendszerét, és megállapították, hogy a poszméhek szőrzete ilyenkor jelet továbbít az idegrendszernek. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) lapban publikált cikkben közölték, hogy az a kommunikáció széles körben leterjedt lehet a pollinátorok körében.
Dr Gregory Sutton, a University of Bristol’s School of Biological Sciences kutatója, aki ennek a kutatásnak is a témafelelőse, így nyilatkozott a témában: Nagyon izgalmas volt, amikor rájöttünk, hogy a poszméhek szőrszálai táncra kelnek az elektromos mezőben hasonlóan ahhoz, mint amikor valaki egy luftballont közelít a fejéhez, és a hajszálai felemelkednek. Sok rovart borít szőr, és feltehetően mindegyik esetben a szőrzetnek szerepe lehet az virágok által közvetített gyenge elektromos jelzésekre történő válaszadásban.
A tudósokat különösen izgatja, hogyan történik a virágok elektromos jelzéseinek észlelése és a válaszadás a jelzésekre. Ebben a vonatkozásban mintegy közös evolúciós fejlődést feltételeznek a virágok és a beporzásukra szakosodott rovarok között.
Ilyen jellegű elektroreceptorok mindennaposak a vízi emlősök körében is. Így a cápák a tengervíz elektromos mezejének fluktuációját képesek fogni zselés receptoraikkal, ezzel segítve a préda megtalálását.
Forrás: G. P. Sutton, D. Clarke, E. L. Morley, and D. Robert. Mechanosensory hairs in bumble bees (Bombus terrestris) detect weak electric fields. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2016
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás