A lilaakác igényli is a gondozást, meg nem is

A fás szárú, lombhullató kúszócserje, a lilaakác virágba borulva letaglózó látványt nyújt. Bár a lilaakác igénytelen, helytelen gondozással hamar beborít mindent, és a csodálatos szépségből, erőszakos ellenség válhat.

lilaakác

Lilaakác bemutatása

A lilaakác (Wisteria) nemzetségbe mintegy 6 faj tartozik. Egy részük kúszónövény. Nevét vagy Dr Caspar Wistar (1760–1818) orvos, tudós után kapta. Más vélemények szerint Charles Jones Wister Sr. (1782–1865) volt a név ihletője. A nevet Thomas Nuttall angol botanikus 1786-1859) adta a nemzetségnek.  A fajok egy részét nemesítették, illetve dísznövényként használják, mások farostjait a textilipar hasznosítja, megint mások illóolaját hasznosítják.

A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó lilaakác (Wisteria sinensis) jobbra csavarodó kúszó hajtásai akár 10 méter magasra is felfuthatnak. Tömött levendula vagy ibolyaszínű pillangós virágokból álló virágfürtjeinek köszönheti dísz értékét, amelyek a páratlanul szárnyalt levelek előbújása idején fejlődnek az előző évben kifejlődött ágakon, azaz fás részeken virágzik. A virágok alulról fölfelé nyílnak, jellegzetes, parfümös illatuk belengi a kertet. Kínából került Európába és Észak Amerikába, ahol bizonyos területeken invazívvá vált, és manapság már szeretnének megszabadulni tőle. A probléma az, hogy felfut mindenre, ami az útjába került, megfojtva és beárnyékolva a többi növényt. Több termetes fát is el tud pusztítani. Gyakran a kertekből kivadul. Hüvelytermése magvai mérgezőek. A növény viszonylag hosszú életű, akár 50 évig is elél.

lilaakác virágzat

A lilaakácnak (Wisteria) létezik fehér virágú változata is, ami legalább olyan látványos, mint a klasszikus lila vagy levendulaszínű.

A legismertebb fehér fajta a Wisteria floribunda ‘Alba’, vagy más néven japán fehér lilaakác. Hosszú, lecsüngő, hófehér virágfürtjei vannak, amelyek illatosak, és a lombfakadás előtt jelennek meg – ugyanúgy, mint a többi lilaakácnál.

Egyébként a fehér virágú lilaakác ugyanúgy nevelhető, mint a lila változat: napfénykedvelő, szereti a jó vízelvezetésű talajt, és rendszeres metszést igényel. Csodásan mutat pergolán, lugason, sőt akár házfalra felfuttatva is – a fehér virágok különösen elegáns hangulatot árasztanak!

Lilaakác gondozása

A lilaakác gondozása már a megfelelő hely kiválasztásával kezdődik. Ha lehet, válassz számára nyílt, gyepes, napos területet. Talajban nem válogat, de a legszebben szerves anyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajban fejlődik. Külön öntözés, tápanyag ellátást nem igényel. Igazán az időhiányos kertészkedők ideális növénye lenne, ha nem kellene folyamatosan kordában tartani. Fenntartásának alapja a helyes metszés. Impozáns méretei miatt erős, stabil támasztékot igényel. Ennek megszerkesztése is külön feladat, de az ezermester hobbikertészeknek ez nem okoz gondot.

Lilaakác metszése

A lilaakác kordában tartásának első lépéseként válassz ki egy felfelé törő, erőteljes hajtást, amit a támasztékhoz erősítesz. Távolítsd el az oldalhajtásokat, é csak az egyetlen főhajtás vezetésével foglalkozz. Az újonnan előtörő oldalhajtásokat úgy vezesd, hogy a hézagokat eltakarja, a többit metszd le. A meghagyott hajtások ne legyenek közelebb egymáshoz 45 cm-nél. Ha elérte a kellő, maximális magasságot a hajtáscsúcsot csípd ki, ezzel megállítod a növény további növekedését. De ezzel még nincs vége a feladatnak. Ugyanis folyamatos karbantartás nélkül a lilaakác még így el tud borítani mindent, ami az útjába kerül.

Ezután évente kétszer metszd meg. Kb. két hónappal a virágzás után és tél végén. A nyári metszés célja, hogy a megnyúlt, nem fás hajtásokat vágd vissza 5-6 levélig. Törd ki a tőből előtörő hajtásokat, távolítsd el az elszáradt, elbarnult, ráncos vesszőket Tél végén ugyanezeket a hajtásokat vágd vissza 3 rügyre.

Ha már eleve túl méretes lilaakáccal küszködsz, a legjobb, ha 1 méterrel kisebbre metszed vissza, mint a számodra ideális magasság. Ez természetesen azt is jelenti egy-két évre le kell mondani a virágokról. Akkor is ajánlott a megújítás, ha a lilaakác nem virágzott már egy ideje. A metszés után előtörő új hatásokon ugyanis idővel virágrügyek is fejlődnek.

Sokan úgy tartják, hogy idős lilaakác gyökerét ásóval megvagdalva ösztönzik a növényt a megújulásra. Ki lehet próbálni. A növény nem sínyli meg különösebben a beavatkozást.

lilaakác a budapesti Füvészkert

Lilaakác a budapesti Füvészkert.

Ha problémád van a virágzással, abban segítünk tippjeinkkel: Miért nem virágzik a lilaakác?

Lilaakác szaporítása

Tavasszal vagy nyáron bujtással vagy dugványozással szaporíthatod. megvetéssel ne próbálkozz, mert akár 20 évig is várhatsz az első virágok megjelenésére.

A lilaakác egy lenyűgözően szép, de erőteljes növekedésű kúszócserje, ami kellő odafigyeléssel csodálatos dísze lehet a kertnek. Bár képes elvadulni és elnyomni más növényeket, rendszeres metszéssel és tudatos gondozással kordában tartható. Ha egyszer megszereted, biztos, hogy nem akarsz majd megválni tőle – csak ne feledd, a lilaakác nem csak dísz, hanem egy kicsit kihívás is. De megéri!

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!