Kökény a konyhában

Kökényes receptek Sipos tanár úr (dr. Sipos Béla Zoltán, egyetemi docens, Gyümölcstermő Növények Tanszék, 1946-2016) gyűjteményéből, aki így nyilatkozott a kökényről: A termésből minden készíthető, ami gyümölcsből elképzelhető.

A kökényről itt olvashatsz részletesebben: A kökény

Magas pektintartalmú termésébôl lekvár, dzsem, zselé és pálinka készül.

kökény

Kökénylekvár készítése

Állítólag a kökénylekvár főzésének nincs irodalma, de az interneten van egy kipróbálható recept: a dércsípte (?), érett kökényt tisztítsuk meg, és kevés vizet aláöntve, fedő alatt főzzük puhára. Utána szitán törjük át, és takaréklángon állandóan kevergetve sűrítsük be. Ha a gyümölcshúst nem tudjuk teljes egészében kipasszírozni, akkor a visszamaradt pépet engedjük fel kevés vízzel, és felforralva újra törjük át a szitán. Az ínyencek pár szem tisztított mandulát is kevernek bele. Mivel a kökény rendkívül savanyú, kóstolás után, ízlés szerint édesíthetjük. De vigyázat, ha sok mézet teszünk bele: elveszíti jellegzetes, fanyar ízét. A kökénylekvár ritkaság számba megy, egy gyulai családi szövetkezetnek azonban első számú terméke.
Forrás: Kökénylekvár gyulai módra, Kossuth Rádió, Hajnal Táj

Kökénylekvár másként

A bogyókat megmossuk, egy edénybe szórjuk, vizet öntünk rá, annyit, hogy ellepje és felfőzzük. Ha a héja már megrepedt, leszűrjük, és ha egy kicsit lehűlt, átpasszírozzuk. 1 kg masszára 1 kg cukrot teszünk, egy kis lével összekeverjük, és addig kavarjuk, amíg a cukor el nem oldódik. Apránként kifőzzük, üvegekbe öntjük, és másnapig hagyjuk bőrkésedni, majd lezárjuk. Tartósítószert nem igényel.

Jónás Csaba kökénybor receptje

Horváth Józsefné (szerk.) Borpatika kiadvány alapján. Másfél kiló dércsípte kökényt otthon még állasztunk 4-5 napig, úgy tapasztalatom szerint jobban megereszkedik. Akkor nagylukú krumplinyomón, ahol a kökénymag nem fér át, kipréseljük a gyümölcshúst. Eztán 2,5 liter vízzel leforrázzuk, miután kihűlt, borélesztőt adunk hozzá, és két napig nagy tálban, szövettel takarva előerjesztjük. Ezt követően ruhán át kipréseljük és kotyogóval ellátott demizsonba tesszük. Ekkor 70 dkg cukrot teszünk hozzá. Öt nap múlva 15 dkg-t, újabb öt nap múlva a maradék 15 dkg-t. Aztán hagyjuk kiforrni, ez 6-8 hét is lehet. A kökény csendesen forr, nem hasonlatos a fénnyel teli szőlőhöz. Édes, mély ízvilágú borrá lesz.

Kökény receptek a Gyulai Hírlapból:

Pikáns kökény

1 kg kökény
75 dkg cukor
2 dl víz
6 dl almaecet
2 darab fahéj
6 szem szegfûszeg
3 ek mustármag

A leszárazott kökényt hideg vízzel lezuhanyozom. Konyhakreppen megszárítom és egy nagy tepsin egy éjszakára lefagyasztom, hogy elveszítse fanyar ízét. A cukrot egy megfelelő edényben karamellizálom, majd felöntöm a vízzel, majd az ecettel és melegítem, amíg a cukor fel nem oldódik. Hozzáadom a fűszereket és a kökényt. Rövid időre felforralom, majd azonnal előmelegített üvegekbe töltöm és lezárom. A kökényt csak két hónap múlva fogyasztom. A pikáns kökény kiváló köret vadhoz, vadszárnyashoz és kacsához.

kökényzselé

Kökény édes-savanyú módon

1,5 kg kökény
30 dkg cukor
fél liter almaecet
2 dl víz
25 dkg méz
1 fahéj
5 szem szegfűszeg.

A kökényt leszárazom, mosom, szárítom és egy éjjelre beteszem a mélyhűtőbe. A cukrot egy serpenyőben enyhén megpirítom, vízzel felöntöm, majd hozzáöntöm az ecetet. Lassan addig főzöm, míg felolvad a cukor. Hozzáadom a mézet, a szegfűszeget és a fahéjat. Beleteszem a kökényt, lassan felfőzöm és lefedve hűlni hagyom. Másnap a kökényt üvegekbe teszem, a levét felforralom és 10 percig főzöm. Forrón ráöntöm a kökényre, majd az üvegeket lezárom. A pikáns kökény kiváló köret vadhoz, vadszárnyashoz és kacsához.

Kökénybefőtt

4 kg dércsípte kökényt megmosunk és szitára téve lecsurgatunk. 2 liter vizet 2 kg cukorral felforralunk, és a forrásban levő szörphöz adjuk a kökényt. Néhány percig közepes tűzön főzzük, majd levéve a tűzhelyről kihűlésig a gyümölcsöt a szörpben hagyjuk. Azután kiszedjük a kökényt, és üvegekbe rakjuk. A szörpöt még egyszer felfőzzük, és kihűlve a kökényre öntjük. A gyümölccsel megtöltött és szörppel felöntött üvegeket tartósítószerrel történő kezelés után lezárjuk. 80°C-on 25 percig hőkezeljük. Kihűlés után hűvös helyen tároljuk.

Kökénylikőr I.

A kökényterméseket megmossuk és megszárítjuk. Kb. 1,5 kg érett kökényt befőttesüvegbe teszünk, 1,5 kg cukrot teszünk hozzá, jól összekeverjük. 4-5 rúd fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával ízesítjük, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával felöntjük. 5-6 hétig érleljük, majd leszűrjük. A hideg téli napokon 1 kis pohárnyi kökénylikőr felmelegít, sült húsok mellé készített szószokba is tehetjük vagy vendégeknek desszert mellé kínálhatjuk.
(Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított patxaran kökénylikőr.).

Kökénylikőr II.

1,5 kg-ot dércsípte kökényt mozsárban magostul összezúzunk, és egy üvegedénybe téve ráöntünk 1,5 liter tiszta szeszt. Naponta többször rázogatjuk, éppen ezért a konyhában tartjuk kb. egy hónapig. Egy hónap múlva szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon átszűrjük, és hozzáadunk egy fél kg cukorból és egy liter vízből főzött, kihűlt szirupot. Egy hétig állni hagyjuk, utána újra átszűrjük szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon, palackozzuk, és minél tovább hagyjuk állni, annál ízletesebb lesz.

Kökénykocsonya

2 kg mennyiségű megmosott kökényt és 2 kg hámozatlan, gerezdekre vágott almát összekeverünk, zománcozott edénybe helyezzünk, kevés vizet öntünk rá, és puhára, sőt pépszerűvé főzzük. Egy fazékra vászondarabot erősítünk, úgy, hogy közepén mélyedés legyen, ráöntjük a péppé főzött gyümölcsöt a levével együtt, és keverés nélkül lassan átcsepegtetjük. A lefolyt levet főzőedénybe tesszük, a 2 kg cukrot hozzáadva tovább forraljuk. A tetején képződő szennyes habot közben állandóan leszedegetjük, addig főzzük lassú tűzön, amíg be nem következik a kocsonyásodás. A kész, még forró kocsonyát üvegekbe töltjük, tetejét tartósítószerrel látjuk el, és kihűlés után celofánnal lezárjuk.

kokeny-termes Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa