51. hét

Tartsunk szemlét a kertünkben. Továbbra is érdemes eltávolítani az útközben felfedezett károsítók által megszállt növényi részeket.

Ne feledkezzünk meg a gyümölcsfákról sem, tartsunk egy alapos szemlét, hogy minél hamarabb elejét vehessük annak, hogy a szél által okozott sérüléseken bejuthassanak a fák testébe a gombák! Az épen maradt ágrészen a korona felől kifelé mutató rügy felett vágjuk le éles fűrésszel a letört ágakat, majd ezt követően viasszal vagy balzsammal kezeljük a vágási felületet, megálljt parancsolva ezáltal az enyhe, párás időben nagy kedvvel támadó gombabetegségeknek. Ha esetleg a fa törzse tört ketté vagy keletkeztek rajta súlyos sérülések, akkor sajnos nem nagyon marad más választásunk, mint felszámolni a fát, amelyet tavasszal majd újra pótolhatunk.

Kerti szemlénk során ellenőrizzük, hogy az átteleléshez fokozott védelmet igénylő szabadföldi növényeinkről nem fújta-e le a takarást a szél. Ha igen, akkor újítsuk fel a takarást száraz avarral, szalmával, faforgáccsal, egyéb más növényi maradvánnyal, de ha biztosra akarunk menni, akkor zsákvászonnal vagy geotextíliával rögzítsük. Nálam ilyen védelemmel telel át a golgotavirág (Passiflora), az articsóka (Cynara), a csüngő jázmin (Solanum jasminoides) és a télálló japán kenderbanán (Musa basjoo). Fóliák, hálók, szövetek alkalmazása a házikertben.

Ha aktuális, a jégpáncéllal borított, vagy hóval takart bokrok és örökzöldek ágait óvatosan szabadítsuk meg terhüktől, az esetlegesen letört és roncsolt részeket vágjuk vissza és kezeljük le.

Továbbra is folyamatosan ellenőrizzük a zöldség- és gyümölcsfélék tárolóhelyeit, a fekete és lágyrothadással fertőzött növényi részeket haladéktalanul távolítsuk el, megakadályozva gyors továbbterjedésüket.

Fagymentes időben továbbra is szaporíthatunk bujtással. Cikk ajánlat: Hogyan szaporítsuk növényeinket bujtással?

A meleg szobából, a fotelben üldögélve is kertészkedhetünk, hiszen hozzákezdhetünk a jövő évi új növények, vetőmagok, szaporítóanyagok, növényvédőszerek, szerves és műtrágyák, kerti eszközök beszerzésének megtervezéséhez, elmerülve az év közben beszerzett különböző katalógusokban, könyvekben és az internet végtelen birodalmában. Ha ügyesek vagyunk, akkor egy jó helyen nyitva hagyott könyvből vagy katalógusból, netán egy képernyő-háttérként beállított fotóból vagy a böngésző kezdőlapjából szeretteink “titokban” tudomást szerezhetnek arról, hogy szenvedélyes kertészként mit szeretnénk találni a karácsonyfa alatt. Cikk ajánlat: Nem olyan, mint a katalógusban!

Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com

téli-kert

 

Tartsd velünk a kapcsolatot, iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás