Ha nem akarsz vele tél végén vacakolni, metszd meg nyáron az almafát. Mielőtt nekiesnél, kicsit frissítsd fel tudásod! Lapozd át régebbi cikkeinket: Először nem árt, ha a termőrész ismereted felújítod az alábbi cikk alapján: Még nem késtél el az alma metszésével illetve olvasol a nyári metszésről és annak előnyeiről: Hajtásválogatás, metszés nyártól őszig; Hallottál a zöldmetszésről?
Mikor kell nyáron metszeni?
Azt mondják, hogy az alma nyári metszését akkorra időzítsük, amikor a fák hajtásainak nagy része csúcsrügyben záródott. A lényeg, hogy, a zöldmetszésre általában augusztus végén, szeptember elején kerüljön sor, amikor a metszéssel okozott seb gyógyulása, a kalluszosodás még erőteljes. Ez az időszak sok esetben egybe esik a szüret végével, de elképzelhető, hogy termés is van még a fán.
Mivel kell nyáron metszeni?
Nyáron, magas termetűre hagyott fák esetében a leggyakrabban ágvágó forog az ember kezében. Akinek nincs kéznél létrája, annak ajánlott a teleszkópos ágvágó használata. Természetesen a metszőollóra mindig szükség van!
Minőségi japán metszőeszközöket ajánlunk a Kertlap kertészeti Webáruházból!
Hogy kell nyáron metszeni?
Röviden, ugyanúgy, mint tél végén. Zöldmetszéskor a ferde, 20-30 fokos helyzetű hajtásokat hagyd meg. Ezzel kiteríted a fát, és a korona belsejébe több fény jut. A ferde állású vesszők berakódnak a dárdás, kétéves részeken. A beteg, elhalt hajtásokat, amelyek lombos állapotban könnyebben felismerhetők, szintén el kell távolítani. Például gyakran találkozhatsz lisztharmatos hajtásokkal. A rossz helyzetűeket távolítsd el. A jó helyzetű, ferde állású hajtásokról a lisztharmatos részeket szintén le kell vágni, azonban közvetlenül az elhalt részek alatt jól fejlett dárdák találhatók, amelyek vegyes rügyet hordoznak, ezekből jövőre termés fog fejlődni. Hagyd meg őket. A konkurens hajtásokat, úgymint a párhuzamosan álló hajtások egyikét, le kell metszeni. A függőleges, esetleg befelé növő részeket szintén el kell távolítani.
Arany szabály, hogy ne metsz le többet a korona egyharmadánál! A metszést csonkmentesen kell végezni, ha nem akarod a fát erőteljes kihajtásra ösztönözni. Gyenge növekedésű, satnya fák esetében, ha biztonsági tartalékrügyeket szeretnél nyerni, akkor a visszavágás az alsó levélkoszorúra történjék, mert a levelek hónaljában itt találhatók a legfejletlenebb rügyek, amelyek lassan fognak fejlődni a szezon folyamán.
Ne sajnáld a gyümölcsöt, ritkítsd!
Ha idén már lecsúsztál róla, jövőre tedd meg! A gyümölcsritkítás segíti az alma megfelelő fejlődését, csökkenti a betegségekre való fogékonyságát. Ha elmarad a gyümölcsritkítás, az alma kisméretű lesz. Ez piaci eladásra már nem alkalmas, ugyanis a megfelelő méretű alma 65-80 mm átmérőjű. A kis termetű almák már csak léalmának adhatók el. A léalma nálunk általában nem külön léalma fajtán terem, hanem a minőségi mutatók megfelelősége alapján az alma vagy a piacra kerül, vagy ipari céllal kerül eladásra.Míg a nyugat-európai piacon az ipari alma aránya 20-30 % egy ültetvényen, addig az Unióhoz csatlakozás idején Lengyelországban ez az arány 40%, nálunk 50% volt.
A termésritkítást gyakran elvégzik a tavaszi fagyok, de intenzív termesztésben, sőt akár házikertben is szükség lehet arra, hogy a gazda maga is besegítsen. Egy alma virágzaton belül öt virág van. Az ötös virágcsoportokat nevelő alma esetébe, ha a középső virágot beperzselik, azaz perzselő hatású vegyszerrel kezelik, akkor csökken a termésszám, hiszen csak a szélső virágok fognak megkötni, és almát nevelni. Ha a középső virág már kötött, akkor a szélsőket perzselik be, így lehetőség lesz kevesebb, de nagyobb termések kinevelésére. Házikertben a kézzel ritkítást szokták alkalmazni.
Piacra 55-60 tonna termés az ideális hektáronként. Ha 2-3 ezer fa van egy hektáron, akkor egy fa 20 kiló almát kell teremjen. Jonagold, Gála súlya hozzávetőleg 200 gramm. Egy kis matekozással rá lehet jönni, hogy egy fán 100-120 termőrész meghagyására kell törekedni ideális esetben. Több virág fog kötődni, de termésritkítással a termésszám befolyásolható.
Természetesen léteznek ipari céllal létesített ültetvények is. Ehhez egyrészt más fajták szükségesek, ahol a fajtaválasztásnál elsődleges szempont a rezisztencia, és a magas savtartalom. Ekkor kevesebb permetezéssel az önköltség csökkenthető!
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás