A fahéj nemcsak a konyhában nélkülözhetetlen fűszer, hanem a kertben is hasznos társ lehet. Természetes gombaölő, rovarriasztó és gyökereztető hatásának köszönhetően vegyszermentesen támogathatjuk vele növényeink egészségét. Lássuk, hogyan alkalmazhatjuk a fahéjat kertészeti célokra!
A fahéjfa bemutatása
A ceyloni (Ma Sri Lanka) fahéj (Cinnamomum zeylanicum) Sri Lankán, Dél-Nyugat Indiában, a Burmai Tenasserim őserdeiben terem, 8–10 m magas, örökzöld fa. Törzse elágazó. A termesztett példányokat évente visszavágják, nem engedik 3 m-nél magasabbra nőni. Keskeny, lándzsás, mintegy 20 cm hosszú levelei tompa vagy hegyes csúcsúak, vaskosak, húsosak. A fahéjkéreg, amely illóolajokban gazdag, széles körben használt fűszerként, gyógyászati célokra és a kertészkedésben is, például természetes gombaölőként. Az egészen fiatal levélkék élénkpirosak. Sárgás virágai laza fürtöt alkotnak. Bogyótermései sötétbarnás-vörösesek. A fahéj levelének illóolaja a kéregétől eltérő, és érdekes módon ízében annyira hasonlatos a szegfűszeghez, hogy a szegfűszeg helyettesítésére használják. A gyökér szintén illóolaj tartalmú, és összetétele teljesen eltér az előbbiekétől. Domináns hatóanyaga a kámfor. A gyökér olaja a kereskedelemben nem használatos.
A fahéjról már az Ótestamentum is említést tesz. A fahéjak közül a ceyloni fahéj a legaromásabb, a Nyugati piacon a legelterjedtebb. A faágakat levágják, lehámozzák, aminek következtében a belső héj feltekeredik. A fiatal ágak lehántott és a külső parakéregtől megtisztított, milliméternél vékonyabb, papírszerű, feltekeredő kérge a fahéjrúd. A szabálytalan, nem tökéletes rudakból őrölt fahéj készül.

A szüret során a 2-3 éves fiatal hajtásokat levágják, de gyakran a vastagabb ágakról és a fa törzséről is eltávolítják a kérget. A külső, durva réteget először lekaparják, majd a belső, illatos kérget óvatosan lehántják. Ezt a friss kéregdarabot hagyják száradni, miközben magától feltekeredik, így alakulnak ki a jól ismert fahéjrudak. Az érett fák rendszeres visszavágása nem árt a növénynek, sőt, serkenti az új hajtások növekedését, így folyamatosan termeszthető és szüretelhető.
A ceyloni fahéjfán kívül (Cinnamomum zeylanicum Blume) használják még a kassziát is (Cinnamomum aromaticum Ness), amely azonban egy másik növény, bár ugyanabba a nemzetségbe tartozik. A kasszia fűszer aromája erőteljesebb, amely magasabb fahéjaldehid tartalmának köszönhető, és kumarin tartalma is magasabb. A két fűszert azonos módon állítják elő, de szemre is különbséget tehetünk közöttük: A valódi fahéj világosbarna, míg a kasszia vörösesbarna színű; A valódi fahéj egy oldalról csavarodik fel, míg a kasszia két oldalról, kívülről befelé tekeredik a száradás során; a valódi fahéj felszíne sima, míg a kassziáé rücskös, egyenetlen. A kasszia porral a jódtinktúra erőteljes kék színeződést ad, míg a valódi fahéj esetében ez az elszíneződés nem figyelhető meg.
Az ayurvedikus gyógyítás mindkettőt használja légzési, emésztési és nőgyógyászati problémák kezelésére. A nyugati országokban végzett tanulmányok alátámasztják a fahéj gyulladáscsökkentő, baktériumölő, a kasszia antidiabetikus hatását, megfigyelték, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri panaszokat, fokozza koncentrációkészséget és csökkenti a vastagbélrák kockázatát.
A kasszia kumarin tartalma magasabb, a valódi fahéj kumarin tartalma alacsony. Ezért a kasszia rendszeres, nagy dózisú fogyasztása kockázatos a kumarin véralvadásgátló hatása valamint a májra gyakorolt toxikus hatása miatt. A valódi fahéjra vonatkozóan egy 2012-ben megjelent cikk alátámasztja, hogy diabéteszes patkányokkal végzett kísérletekben a fahéjkivonat csökkentette a vércukorszintet, az étvágyat és csökkentette a vér koleszterin szintjét. Az emberre gyakorolt ilyen jellegű hatásaira vonatkozóan további vizsgálatokra van szükség.

A hagyományos fahéjkéreg szárítás során a frissen lehántott belső kérget árnyékos, jól szellőző helyen szárítják, hogy megőrizzék illóolaj-tartalmát és aromáját. A vékony kéregdarabok természetesen feltekerednek, így alakulnak ki a jellegzetes fahéjrudak. A folyamat néhány napot vesz igénybe, és közben gondosan válogatják és rétegezik a rudakat a legjobb minőség érdekében.
Fahéj felhasználása a kertben
Fahéj a szaporításban – Természetes gyökereztető
A fahéj serkenti a gyökérképződést, és segít megelőzni a dugványok gombás fertőzéseit.
Hogyan használd?
- Szórd meg a dugvány vágási felületét egy kevés fahéjporral.
- Tekerd nedves papírtörlőbe néhány órára.
- Ültesd friss földbe – a fahéj segít a gyors és egészséges gyökeresedésben.
Fahéj gombaölőszerként
A fahéj természetes módon gátolja a gombás fertőzések kialakulását a növényeken. Különösen hatékony palántadőlés ellen, amelyet a talajban található gombák okoznak.
Hogyan használd?
- Szórj egy kevés fahéjport a palánták köré ültetéskor.
- Készíts természetes permetlevet:
- 2 evőkanál fahéjat oldj fel 2 dl meleg vízben.
- Hagyd állni egy éjszakán át, majd szűrd le.
- Permetezd a növények leveleire és a talajra.
Fahéj rovarriasztószerként
A fahéj erős illata távol tartja a hangyákat és más kártevőket.
Hogyan használd?
- Szórd a fahéjport a hangyák vonulási útjára vagy a növény tövéhez.
- Homokozóba keverve is segít a rovarok elriasztásában.
Egyéb kertészeti felhasználások
- Sebkezelés metszés után – A növények friss vágási felületeit megszórva fahéjjal megelőzhető a fertőzés.
- Csírázás támogatása – A magok közé kevert fahéj segít csökkenteni a penész és gombák megjelenését.
- Komposztálás – Kis mennyiségben a komposztra szórva gátolja a káros penészgombák elszaporodását.
Fahéj felhasználása a háztartásban
Fahéjas illatok
Potpourri – természetes illatosítók című cikkünkben több illatosító receptje is megtalálható, amelybe fahéj is található.
A fürdőzsákba tegyük az alábbi hozzávalókat:
- 1 marék rózsa és hibiszkusz szirmot; fél marék keserűsót (MgSO4·7H2O) és tengeri só keverékét;
- egy csipet fahéjat; néhány csepp jázmin és ilang-ilang olaj.
Már az elkészítése is élmény az illatkavalkád miatt! A fürdővizet bíborszínűre változtatja. A keserűsó selymessé teszi a vizet.
Fahéjas kozmetikum
Kozmetikumok házilag című cikkünkben található az alábbi sütőtökös testradír recept:
- kb. 100 g tökpüré, 100 ml kókusztej, 1/2 tk őrölt fahéj.
- Ezeket keverjük össze, és masszírozzuk át vele a testet.
- Hagyjuk kb. 10 percig hatni, majd öblítsük le.
- Ha cellulitisz fenyeget, pár csepp fahéj illóolajat adhatunk hozzá, de alaposan keverjük a masszába, mert komoly bőrsérülést okoz a tömény olaj!!
Faháj a szappanban: A fahéj dörzsöléssel erősíti a bőrt, javítja a vérkeringést és a bőr rugalmasságát, narancsbőr ellen ajánlják.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás