A díszfüvek kertünk egzotikumai. Csak jól kell megválasztani őket. Sokszor a természet közeliség igazi megtestesítői. Gyakran olyan benyomást kelteken, mintha véletlenül jelennének meg a háttérben, mint a zebrafű vagy az ezüstfű. Mások a gondosan nyírt gyepen guggolnak, mint a gömb formájú deres csenkesz, vagy egyenes derékkal lengedeznek a szélben, mint a nádtippan vagy a pampafű.
Sokuk rizómát, gyöktörzset fejleszt. Ezek később veszélyeztethetik kertünk megtervezett szépségét, tehát olyan helyet válasszunk nekik, ahol nyugodtan terjeszkedhetnek. Ezek közé tartozik nedvességkedvelő hajperje Leymus, a zsinegfű Spartina, a pántlikafű Phalaris Arundinacea. Ugyanakkor a kompakt, lassú növekedésű füvek mindig jól variálhatók más évelőkkel, pompás szegélynövények, szoliterek.
A télálló füvek kora tavasszal már pompáznak, és télen fél-örökzöldként díszítenek. Ők a nyári szárazságra levélbarnulással reagálnak, mintegy álomba vonulva várják, hogy a számukra kedvező hűvös időjárás felélessze őket. Ezeket gyakrabban öntözzük, és gyakori tőosztással tartjuk őket jó formában. Ilyenek a zabfű Helictotrichon, sédbúza Deschampsia, nyúlfarkfű Sesleria.
A melegkedvelők nyáron vannak elemükben. Éppen a téli időszakban barnulnak, száradnak, ezért nyárra meg kell őket újítani, elszáradt régi leveleiket tavasszal visszavágva. Ide tartozik a különösfű (Chasmanthium), japánfű (Miscanthus), cukornád (Erianthus), tollborzfű (Pennisetum), köles (Panicum), zsinegfű (Spartina).
Az őszi kertet színben gazdaggá varázsolják aranysárga, szürke, rézvörös, barna leveleikkel. Az aranysárga kékperje Molinia vagy a piros vesszõs köles Panicum virgatum, alangfű Imperata cylindrica minden őszi kert ékessége.
A fűfélék nyári bimbóiból csak ősszel fejlődnek ki a virágok. Nemcsak a kertben mutatósak, hanem a vázában is. Áttelelésüket segíthetjük, ha gallyal, fenyőággal takarjuk őket, a magasak szárát pedig kössük össze, hogy a hó súlya alatt ne hajoljanak meg. Az egynyári fajták, mint a tollkalász Lagurus ovatus, sörényes árpa Hordeum jubatum, rövid életűek, és ősszel a nyári virágokkal együtt elhalnak.
Lássunk néhány példát a teljesség igénye nélkül!
Tollborzfüvek
A Pennisetum nemzetség, amelyet magyarul tollborzfű néven is ismerünk. A nemzetségbe tartozó növények általában díszfüvek, és világszerte megtalálhatók, különösen a trópusi és szubtrópusi régiókban. A Pennisetum fajok között vannak évelő és egynyári növények is, bár sok faj mérsékelt éghajlaton nem télálló. Szárazságtűrők és jól bírják a különböző talajtípusokat, ami még inkább vonzóvá teszi őket kertépítészeti felhasználásra. A tollborzfüvek leginkább természetes hatású, modern kertekben és szegélyeknél népszerűek, mivel strukturális és színkontrasztot adnak. Íme néhány példa:
Kelet-Ázsiában, Ausztráliában üde réteken él ez a sokáig díszlő, télig megmaradó attraktív terméses virágzatai miatt sokáig díszítő díszfű az évelő vagy kínai tollborzfű (Pennisetum alopecuroides). Ősszel szalmasárgára színeződik. Üvegmosó keféhez hasonlító, világos- vagy vörösesbarna végálló buga virágzata augusztus-szeptemberben nyílik. Legjobban a nedves tápdús helyeken fejlődik, de minden talajon megél. Fagyérzékeny. Egyesével vagy csoportban évelőágyakba való. A ‘Hameln’ fajta igazi túlélőbajnok. Az alapfajjal ellentétben teljesen télálló. Kb. három évre van szüksége ahhoz, hogy elérje a teljes méretét.
A rózsás tollborzfű (Pennisetum satecum) látványos, gyorsan növekvő díszfű, amely hosszú, íves leveleivel és mutatós, puha, tollas virágzatával díszíti a kerteket. Virágzata selymes, rózsaszínes vagy lilás árnyalatú füzérekből áll, amelyek nyár közepétől őszig jelennek meg. A növény 60-120 cm magasra is megnőhet, és napos, jó vízelvezetésű helyeken fejlődik a legjobban. Szoliterként, csoportosan, valamint modern kertekben is népszerű, és gyakran használják szárazságtűrő tulajdonságai miatt. Nálunk edénybe való a ‘Rubrum’ fajta élénk vöröses árnyalata miatt kedvelt, nem télálló.
A Thunberg-tollborzfű Pennisetum thunbergii egy dekoratív díszfű, amely látványos, hosszú, keskeny leveleivel és kecses, füzéres virágzataival vonzza a tekintetet. Nyár végétől őszig hozza látványos, sörtés virágait, amelyek selymes tapintásúak és légies hatást keltenek. Ez a díszfű közepes méretű, általában 60-100 cm magasra nő, és napos vagy félárnyékos helyeken érzi jól magát. Jól alkalmazható szoliterként, csoportos ültetésekben, valamint modern és természetközeli kertekben egyaránt. Igénytelen, szárazságtűrő, így könnyen fenntartható növény. A trópusi és meleg éghajlaton évelőként viselkedik, de a hidegebb, fagyos területeken egynyáriként nevelik, mert a téli fagyok elpusztíthatják.
Pampafű
Talán a legdekoratívabb díszfüvünk a Pampafű vagy ezüstfű (Cortaderia). Idősebb korában akár a 3-4 méteres magasságot is eléri. E Dél-Amerikából származó növény mélyrétegű, laza tápdús talajt igényel. Hosszú, keskeny, barázdált levelei közül kiemelkedő hatalmas bugája adja fő díszét. Szeptembertől decemberig nyíló virágzata ezüstös szőrökkel tollszerűen pelyhes. -20 Celsius fokig télálló, de a fiatal növényeket takarni kell. Csak tavasszal vágjuk vissza! Ne ültessük olyan helyre, ahol a talajban a víz alul összegyűlhet. Ilyen helyen télen kifagyhat. Ültetéskor érdemes a gödör aljára kavicsréteget tenni a vízelvezetés miatt.
A növény szépségét megtartja, ha leveleit október végén, november elején összekötjük, különben a közéjük beeső, a megrekedő hó (hólé), vagy jég beindítja a rothadást. Általános gond, hogy sokan nem tudják mekkora lesz a növényük, ezért túl közel ültetik egymáshoz őket, majd nem merik szétszedni őket. A téli pihenés után, a visszametszést követően, a napsütés hatására a növény újra növekedésnek tud indulni.
Muhly fű
A Muhlenbergia nemzetség fajai Észak- és Közép-Amerikában találhatók. Ezek a díszfűvek általában évelők, és széles körben elterjedtek a különböző élőhelyeken, beleértve a prériket, réteket és mocsaras területeket. A virágzatok laza, légies füzérekből állnak, amelyek gyakran sötét rózsaszín, barna vagy fehér színűek.
A vattacurokfű vagy Muhly-fű (Muhlenbergia capillaris) a szavannák, lápszélek növénye. Egész Észak-Amerikában elterjedt. Tőálló, szálas levelei egy méteresre nőnek. Fél méter hosszú, bugában álló, mutatós, lilás-rózsaszín virágfelhői majd érő magvai egzotikus megjelenést kölcsönöznek neki. A virágok nyárutón jelennek meg, és 6-8 hétig díszítenek. Magról vagy tőosztással szaporítható. Napfényre való, de a könnyű árnyékot is elviseli. Meszes, sós talajokon, savanyú talajokon is megél. Öntözést nem igényel, de megfelelő vízellátás mellett szebben fejlődik. Tél közeledtével a levélzet és a virágzat is kifakul, majd visszafagy. Évelőkertek szegélynövénye. Rossz minőségű talajokon kiváló talajtakaró.
A Muhlenbergia dumosa örökzöld fűféle Észak-Amerika délnyugati részéből. Dézsába is ajánlott. Bambuszhoz hasonlít szalmaszára és hajladozó, keskeny levélzete, amely fátyolszerű benyomást kelt. Enyhén bókoló szárú, rizómáiról csomókban fejlődik. Virágzata a többi fajhoz képest jelentéktelen. Friss, fiatal leveleiből gyomorégés elleni gyógytea készül. A napos, meleg helyeket szereti, dézsában olykor kissé ápolatlannak tűnhet. A szárazságot jól tűri. Tavasszal vágjuk vissza.
Kékperje
A kékperje (Molinia) nemzetség Európában, Nyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában őshonos évelő díszfüveket foglal magában. 1 m-nél is magasabb fajok tartoznak ide. Nevét a növény leveleinek vagy virágzatának jellegzetes kékes árnyalatáról kapta.
A nyugati kékperje (Molinia caerulea) egy évelő díszfű, amely főként lágy, légies megjelenéséről és lenyűgöző, kékeszöld leveleiről ismert. A növény magassága 60-120 cm között változik, és nyáron, július-augusztusban hozza csodás, laza virágzatát, amely sárgásbarna árnyalatú füzérekből áll. Főként nedves, mocsaras területeken és réteken él, de jól alkalmazkodik különböző talajtípusokhoz is.
Napra, félárnyékba, nedves talajba való a kb. 90 cm magas nyugati kékperje ‘Edith Dudszus‘ (Molinia caerulea Edith Dudszus) tollszerű kalászai sötét színű száron fejlődnek nyár végén, ősszel. Jót tűri a nehéz agyagot, vizes területeket. Előtérbe, határolónak ültethetjük. Télen is meghagyva díszít.
Sédbúza
A sédbúza nemzetség főként hűvösebb éghajlatú területeken, például a mérsékelt és hideg régiókban található.
A gyepes sédbúza (Deschampsia cespitosa), egy évelő díszfű, amely jellemzően nedves, tápanyagban gazdag talajon nő. Magassága általában 60-120 cm között változik, és sűrű, bokros formát alakít ki. A levelei keskenyek és hosszúak, élénkzöld színűek, míg a virágzata füzéres, nyár végén és ősszel virágzik, megjelenése ezüstös vagy világosbarna színű.
A kb. 60 cm magas gyepes sédbúza ‘Goldta‘ (Deschampsia cespitosa ‘Goldtau’) szökőkút formájú, szőke kalásszal, a télen maradó kalászok idővel bronz barnára színeződnek. A virágkötészet is hasznosítja. Félárnyékba való, évelők és cserjék közé való. Hosták és páfrányok kiemelik szépségét. Júniustól augusztusig virágzik. Áprilistól júniusig tőosztással szaporítható.
Homoknád
Az Ammophilia nemzetség fajai főként a homokos területeken, partvidékeken és dűnékben él. Ez a nemzetség elsősorban Észak-Amerikában és Európában fordul elő, és számos fajjal rendelkezik. A homokdűnék és partvidékek területén homok megkötésre használják.
Homokos talajt kedvelő növény a homoknád (Ammophila arenaria). Tengerparti dűnéken homomegkötésre használják pl. Hollandiában. Pikkelyszerű föld alatti rizómái akár tizenhárom méteresek is lehetnek, és jó néhány hajtás indul belőlük a felszínre, melyekből aztán számos fűcsomó alakul ki. Ily módon a homoknád lépésről lépésre lehorgonyozza, leköti a dűnéket, lehetővé téve más növényeknek, hogy meggyökerezzenek és növekedjenek. A Fekete tenger partján strandnövény.
Általános tudnivalók
A díszfüvek visszavágásának, ültetésének ideje tavasszal van. Általában az idős tövek tőosztására is tavasszal kerülhet sor. A töveket cserepezzük be, és védett helyen neveljük. Később, június környékén kiültethetők. A begyökeresedés szakaszában öntözést igényelnek. Télen a magas töveket ajánlott összekötni, ősszel, télen ne vágjuk vissza, mert a befolyó csapadék rothadási folyamatokat indíthat el.
Manapság divat díszfűfonás. A magasabb fűfajták, mint például a Pennisetum vagy a Molinia, fonással összekötve nemcsak érdekessé teszi megjelenésüket télen is, de a fonás segít védeni a tövet a hidegtől és a fagytól. A fonott fűcsomók szigetelőrétegként működnek, csökkentve a téli károsodás esélyét. Emellett a fűfonás egy természetes, környezetbarát megoldás, amely nem igényel műanyag vagy más mesterséges anyagok használatát, így a kertben természetes látványt nyújt. Másrészt viszont elég mesterkélt megjelenést kölcsönöz a növénynek, ezért sokan nem pártolják. November vége előtt ne alkalmazd.
Márciusban Itt az ideje az évelő díszfüvek visszavágásnak. Március és május között pedig ideje a tőosztásnak, az átültetésnek. További információk: Így gondozd a díszfüvet tavasszal!
A díszfüvek formájuk és magasságuk miatt segítenek a kert struktúrájának kialakításában, szegélyeknél, csoportos ültetésekben vagy szoliter növényként. Összességében a díszfüvek sokoldalúságukkal és esztétikai értékükkel hozzájárulnak a kertek szépségéhez és funkciójához.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás