Kisasszony havában járunk. A meteorológusok nyárutóként tartják számon, bár még bőven lehet részünk a nyárban. De az biztos, hogy a nappalok már szemlátomást rövidülnek, és az éjszakai hőmérséklet is csökken. A népi megfigyelés szerint, ha forró az augusztus első héten, sokáig lesz hó a télen. Augusztus 5. Havas Boldog Asszony ünnepe Rómában, augusztus 6. pedig Szt. Donát, a villámoktól védő szent napja. Villámcsapás, jégeső távol tartásáért imádkoztak hozzá. Cikk ajánlat: SOS jégkár!
Érnek a gyümölcsök. A terméseiket legkésőbb érlelő alma- és körtefák gyümölcseinek súlyával túlterhelt tartóágakat támasszuk alá, nehogy lehasadjanak, mely akár a növény teljes pusztulását is okozhatja. A mennyiségük alapján feleslegesnek ítélt hajtások már most eltávolíthatóak, az idősebb gyümölcsfák ágain és törzsén a felfelé törő vízhajtásokat is tőből vágjuk ki, azonban ügyeljünk a sérült, elpusztult vagy hiányzó részek pótlására is, melyet akár egy-egy vízhajtás meghagyásával is megoldhatunk. Cikk ajánlat: Hajtásválogatás, metszés nyártól őszig
A Homérosz által az Istenek ajándékának titulált körte szedésének egyik titka az optimális érési időpont tapasztalati úton történő felismerése – leginkább a héj színárnyalataiból –, mivel ha túl sokáig várunk vele, túlérik és fogyaszthatatlanná válik, vagy nem lesz alkalmas tárolásra, ha pedig korábban szedjük, hiányoznak a fajtára jellemző aromaanyagok. Cikk ajánlat: Vadkörte
Augusztus elején érik a Clapp kedveltje, melynek héja éretten szalmasárga, napra néző oldala pedig pirosas árnyalatú, az egészséges termések 1-2 hónapig tárolhatók megfelelő körülmények között. Húsa illatosan lédús, a szájban szinte elolvad. Szintén augusztus elején szedhető a citromsárga héjú, rendkívül zamatos Bohusné vajkörtéje is.
Az időjárástól is függően augusztus közepén, második felében válik szedésre alkalmassá az élénkpiros, sima héjfelületű, rövid ideig tárolható rügymutáns Piros Clapp, továbbá a zöld színű, legömbölyített alakú, kissé szemcsés húsú Favrené és a kis koronát nevelő, de annál nagyobb méretű, akár 300 g tömegű, pirosas bemosódású szalmasárga termést képző Dr. Guyot Gyula termése.
A hónap végén kezdhetjük a világon legelterjedtebb fajta, a muskotályos zamatú Vilmoskörte szedését, mely akár 2-3 hónapig is eltartható, de ekkor érik az Ilonka nevű nyári körtefajta is, melynek vékony, száraz tapintású héja roppant fűszeres, olvadó gyümölcshúst takar. A Hardy vajkörte érése időjárástól függően átcsúszhat szeptember elejére is, savasabb ízvilágú, fűszeres húsát sárga színű héj takarja.
A szőlőtőkék főhajtásait és 4-6 leveles oldalhajtásait, a támaszrendszeren túlnyúló hajtásrészeket ebben az időszakban érdemes „visszacsípni”, ill. a hónaljhajtásokat megkurtítani, mely szeptemberben megismételhető, továbbá eltávolíthatóak azon levelek is, amelyek beárnyékolják az érésben levő fürtöket, mely a gombás betegségek ellen is hatékony védekezés lehet, de érdemes a már rothadásnak indult fürtrészeket is ollóval levágni – preventív védekezés gyanánt –, azaz mechanikus módon megakadályozva a továbbterjedést. Ez az eljárás a tömött fürtű csemegeszőlő fajtáknál a túl sűrű bogyóállomány ritkítására is hatásos.
A darazsak ebben az időszakban előszeretettel dézsmálják meg kiskertünk féltett csemegeszőlő fürtjeit, melyeket elővigyázatosságból érdemes fehér gézből készített zacskó ráerősítésével védeni. Ez egyúttal egyenletesebb érést is biztosít, ráadásul a bogyók héja is vékonyabb lesz (műanyag zacskó nem alkalmas).
Ne feledjük, hogy a nyár várhatóan legforróbb napjai nemcsak minket, hanem növényeinket is megviselik, sajátos alvó-nyugalmi állapotba kerülhetnek az extrém hőség hatására, melynek során életműködésüket szinte leállítják, és kevésbé tolerálnak bárminemű beavatkozást az életükbe, legyen az metszés, permetezés vagy trágyázás. Természetesen a kora reggeli vagy késő esti alapos öntözés segít átvészelni ezt az időszakot.
Kovács László Zoltán
kovlazol@gmail.com