A gyommentes kert három titka

A gyomok nagy része nem szívesen látott vendégek a kertben, versenyeznek a  tápanyagért, az élőhelyért a konyhakertek és díszkertek növényeivel. De nem nagy ördöngösség a kertet visszahódítani a gyomoktól, ha alkalmazol néhány trükköt.

Első tipp a gyommentes kert megvalósításához

Ha a sorközöket kapálod, tisztítod, bekerülnek a talajba a talajfelszínen pihenő gyommagvakat. Ezzel a módszerrrel folyamatosan visszagyomosítod a területed. Tehát először is a sorközök, az ágyások között utakat kapálását hagyd abba, illetve egyik olyan területtel se foglalkozz, ahol nem folyik termesztés. Persze a durva gyomokat kihúzhatod. Minden olyan helyet, ahol nem folyik művelés, mulcsozni kell. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács. A mulcsot évente, legkésőbb kétévente újítsd meg. Így rengeteg időt spórolsz a sorok felesleges gyomtalanításának elmaradásával.

sorok takarása

Sorok takarása szalmával

Második tipp a gyommentes kert megvalósításához

A következő tipp kéz a kézben jár az első ötlettel. Ne csak a sorközöket takard, hanem a termesztő felületet is. Mulcsozhatsz a szezon alatt vagy használhatsz talajtakaró növényeket a szezon után.

Cikk ajánlat: Szalma mulcsSzerves talajtakarók télre

sorok takarása

Sorok takarása fűnyesedékkel.

A betakarítás után csupaszon hagyott területtel a gyomokat egyszerűen meginvitálod, hogy jövőre elfoglalják a területet! A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk át. A takarónövényeket könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni. A talajtakaró növényeket ősszel vetjük. Az a lényeg, hogy legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Növekedésük egészen az első komoly fagyokig eltart. Ezt követően elhalnak, visszafagynak. Télen barna növényi maradványai befedik a talajt. Ilyenek pl. a mustár, a repce, a vöröshere. A tavasz beálltával felélednek, és folytatják a növekedést. Mielőtt az ágyást újra használatba vesszük, forgassuk be a növényeket a talajba.

Cikk ajánlat: A mustár mint köztes növény

fehérmustár

Harmadik tipp a gyommentes kert megvalósításához

Inkább naponta tíz percet tölts el gyomlálással, mint hetente gyomlálj egy órát. Minél több idő telik el két gyomlálás között, az elvégzendő munka megtöbbszöröződik. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a gyakori gyomlálással eltöltött idő összességében megegyezik a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és lehet, hogy hatékonyabb is.

Cikk ajánlat: A jó öreg kapa

kapálás

Mit is tanultál most: Ne egy szuszra gyomláld ki az egész kertet, kertészkedj naponta, és szeresd meg a mulcsot.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

faöntöző zsák