A datolyaszilva másik nevén káki, azok közé a szubtrópusi gyümölcsök közé tartozik, amelyeknek kiemelkedő élettani jelentőséget tulajdonítanak. A hobbikertészek egyik kedvence. Ne várd meg a szüreteléssel a fagyokat, mert tönkremegy a gyümölcs! Keresd a fagytűrő oltványokat, amelyeket márciusban ültetheted ki.
Az ébenfafélék (Ebenaceae) családjába tartozó datolyaszilvákat (Diospyros sp.) Kína, Korea, Törökország, Itália, Brazília meleg éghajlatú régióiban termesztik. Gyakran kivadult. Bár Európa nem tartozik a jelentős termesztők közé, a fogyasztók figyelme egyre inkább a datolyaszilva felé fordul egészségre gyakorolt pozitív hatásainak köszönhetően. Gyümölcséért termesztett fajai közül az ázsiai datolyaszilva Diospyros kaki a legkedveltebb faj.
A datolyaszilva közepes növekedési erélyű, idővel 12 méter magas, 7 méter széles fává terebélyesedik. Levelei bőrneműek. Őszi lombja mutatós narancssárgára vagy sárgára színeződik. Magas díszértékű kultúrnövény, szülője a D. roburghii. Fajtától függően kétlaki vagy egylaki. Május végén virágzik. 3-6 éves korában fordul termőre. Vannak meddő fajták, amelyek mag nélküli gyümölcsöt érlelnek.
Ne ijedj meg, ha a nyár folyamán hullajtja a terméseit, mert “így szokta”. A fiatal fák kevesebb, az idősebb több gyümölcsöt tartanak meg őszre. A termés ősszel a lombját vesztett fán marad. Sokszor az első fagyok után szüretelik. Azonban a mínuszok hamar ehetetlenné teszik! Valójában októbertől a fagyokig szüretelhető. Különösen a magnélküli fajták fagyérzékenyek. Gyümölcse kerekded, vagy lapított, átmérőjük 7-8 cm, de a “Fuyu” japán fajta gyümölcse teniszlabda méretű. Az érett termés színe fajtától függően sárgától a narancsvörösig változik. Utóérő. Héja ehető. Mégis evés előtt általában meghámozzák, magját, ha van, eltávolítják. Harcz Endre káki termesztő friss fogyasztásra így ajánlja: Egy papír zacskóba 4-5 alma mellé teszünk 2-3 káki gyümölcsöt, 4-6 nap alatt megérik, megpuhul, sárgás-pirosas színű és édes, zamatos lesz.
Az érett termés nem savanyú. A megszotyósodott termés kevésbé, az éretlen termés gazdag tannin tartalma miatt székfogó hatású, . A japán ‘Hachiya’ fajtát adsztringens hatása miatt termesztik. Az édesebb változatok adsztringens hatása csekélyebb. Ezek ropogós állapotban már fogyaszthatók. Ilyen például a szintén japán ‘Fuyu’. Az izraeli ’Sharon’ fajta mag nélküli, tannin tartalma alacsony, íze kevésbé „vad”. A ‘Rojo brillante’ a fajta neve bőtermő fajta, -20 0C-ig bírja a hideget. Egy termés akár fél kg súlyú is lehet.
A termés A- és C-vitaminban, káliumban gazdag. A gyümölcs tápértékét tovább növelik a benne található karotin származékok, zeaxantin, lutein. Nem csak frissen fogyasztható, hanem készül belőle fagylalt és dzsem is. Több helyen aszalják, függesztve szárítják, és édes snack-ként fogyasztják. A csersav mentes fajták gyümölcse kevésbé tartható el.
Gyógynövényként fogyasztott termésével kapcsolatban már szóba került székfogó hatása. Ezen kívül a népgyógyászat lázcsökkentőként, érett gyümölcsének levét vérnyomás csökkentőként, a gyümölcs szárából készült teáját pedig köhögéscsillapítóként használja.
A datolyaszilva többhasznúságát ehető terméseinek, nagy árnyékadó képességének, mutatós lombjának köszönheti. További előnyös tulajdonságai: hosszú életű, remek fészkelőhely, nincsenek kártevői, ellenálló.
Az ősszel vásárolt konténeres növényt hűvös helyen, nyugalmi állapotban kell teleltetni, és tavasszal kell kiültetni. A datolyaszilva a középkötött, mélyrétegű talajokat kedveli. Napos helyre való. Nyáron öntözést, tápoldatozást kíván, de a vízállásos területeket nem viseli. Miután május végén virágzik, nem érzékeny a tavaszi fagyokra. Az idősebb fák -14, -20 0C-ig fagytűrők. A fiatal és a dézsás növényeket télen takarni kell. Szemzéssel, oltással és az esetlegesen megjelenő tősarjakról szaporítható. Az ősszel szedett tősarjakat hűvös helyen történt tárolás után tavasszal ültesd ki.
Tavasszal a teleltetésre szánt oltványok cserepéből takarítsd ki a leveleket. teleltesd őket hűvös (optimálisan 0-5 fok), zárt helyen. Melegebb helyen tárolva már februárban kipattanhatnak a rügyek, így kiültetésére március helyett csak áprilisban kerülhet sor. Fényre nincs szükségük.,
A friss, kiültetett csemetéket védeni kell a fagyoktól. Sátor szerűen takard, hogy a talajból sugárzó hő hasznosuljon. Ehhez egy vázat kell készíteni, amit hőszigetelő anyaggal takarsz, ez lehet pokróc, paplan, ezt takard erős fóliával. A rögzítésre figyelj oda, nehogy leessenek a szigetelők vagy elfújja őket a szél.
Az idősebb fák sokat teremnek, a termés gyakran lehúzza a fát ajánlott metszeni. Miután a termések a hajtásvégeken fejlődnek, elég az ágakat visszametszeni. A 6-8 éves fákat csonkolhatod ifjítás céljából.
Oltással szaporítják.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás