Lampionvirág

A Physalis alkekengi, vagy ismertebb nevén lampionvirág, egy igazán különleges és dekoratív növény, amelyet egyre több kertben találhatunk meg. Narancssárga, lampionszerű termései miatt elsősorban őszi dísznövényként kedvelik, de számos módon felhasználható a kerttervezés során, különösen, ha színes, egyedi megjelenésű kerteket szeretnénk kialakítani.

Physalis erdőben

Lampionvirág természetes környezetben.

Lampionvirág bemutatása

A Csucsorfélék vagy ebszőlőfélék (Solanaceae) családjába tartozó növények többsége lágyszárú, ritkábban cserje vagy fa. 2300 fajuk elsősorban a trópusokon terjedt el. Csupán a Solanum nemzetségbe mintegy 1500 faj tartozik. A család kiemelkedően fontos termesztett zöldségnövényei a burgonya a tojásgyümölcs vagy padlizsán, a paprika, a paradicsom és a közönséges vagy virginiai dohány. Továbbá olyan óvatlanul használva mérgező gyógynövények tartoznak ide, mint a beléndek, a nadragulya, a maszlag. Tavaly a  kerti ebszőlő (Solanum melanocerasum) nevével is ijesztgették a bulvársajtó olvasóit, amikor is felmerült a gyanú, hogy áfonyahamisításra használták mérgező termését. Éretlen bogyói a növénycsaládra jellemző szolanin nevű toxint tartalmaznak, ezért valóban mérgezőek. Azonban az érett kerti ebszőlő feldogozott formában ehető, belőle dzsem, lekvár készül!

Ebbe a nemzetségebe tartozik a zsidó kalapra emlékeztető termése alapján zsidócseresznyének is nevezett lampionvirág (Physalis alkekengi). További nevei a teljesség igénye nélkül: papmonya, kőrontófű. Vénusz köldöke, paptöke és zsidócseresznye néven már a középkori Magyarországon is gyógynövényként tartották számon. Egyebek mellett beteg marhákkal etették a növény főzetét (dr. Oláh Andor békés megyei gyűjtőmunkájára hivatkozva).

lampionvirág termése

Lampionvirág felfújt termése

Az évelő lágyszárú lampionvirág 0,3-0,6 m-re nő meg. Elterjedt Közép-, Kelet- és Dél-Kelet-Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai-szubkontinensen. Meghonosodott Amerikában is. Hazánkban is őshonos. Középhegységeinkben gyakori, máshol szórványos. Ártéri keményfaligetekben, aránylag száraz lomberdőkben fordul elő.

Élénkpiros, felfújt termése ősszel szedhető különleges dísz. A piros bogyókat a felfúvódott csésze rejti. Zöldről élénkpirosra színeződött termését szeptembertől novemberig gyűjthetjük. A szabadban is hosszan díszlik, de a burok idővel megfakul. Szárítás után a kis “kínai lampionok” hónapokig mutatós maradnak. A virágkötők is előszeretettel alkalmazzák. Akkor gyűjtsük, amikor beszínesedett. Frissen díszítésre használva levelei eltávolítása után állítsuk “nyakig” vízbe néhány órára. Ha szárítani szeretnénk, levegőn lógatva tegyük ezt. Csokrokat, koszorúkat díszíthetünk vele. Mielőtt felhasználjuk, távolítsuk el az elszáradt leveleket.

Bár a lampionvirág gyökere és hajtása is mérgező, termése fogyasztható. A friss termés ehető, de nem igazán ízletes (kissé keserű). C-vitamin tartalma a duplája, mint a citromé. C-vitamin tartalma és egyéb aktív hatóanyagai szárítás illetve feldolgozás során radikálisan csökken. Mutat rá egy 2009-ben megjelent tanulmány. (Acta Pharm Hung. 2009;79(4):169-73.) Gyógynövényként is ismert. Hatóanyagai triterpén-laktonok, szerves savak, pektin, gyanta. A magvakban kb. 10% zsíros olaj. Korábban vizelethajtóként használták. Alkalmazták köszvény, reuma, májbetegség esetén. (Szabó László Gy.: Gyógynövények és és Élelmiszernövények A-tól Z-ig)

dekorálás lampionvirág termésével

Dekorálás lampionvirág termésével

A lampionvirág helye a kertben

Gondozása nem igényel különösebb odafigyelést. A növény jól tűri a szárazságot és a hidegebb időt is, azonban a talaj jó vízelvezetése fontos számára. Gyorsan terjed, ezért érdemes kordában tartani, különösen kisebb kertekben.

A lampionvirág elragadó és vizuálisan érdekes kiegészítője lehet a kertnek. Ezek a növények egyedülálló papírszerű, narancssárga lámpásszerű maghüvelyükről ismertek, amelyek minden kertben kiemelik őket. Íme néhány tipp és ötlet a kerti alkalmazásához:

Az igényeinek megfelelő hely kiválasztása az első feladat. Mérgező a nem érett termés, a termésburok, a levelek és a szárak. Minden ami zöld és a termésburok narancssárgán is. Ezért odafigyeléssel válassz helyet számára, ha környezetedben kisgyerek vagy házikedvenc van. Kiültetésére ősszel vagy kora tavasszal kerülhet sor. Jól mutat ősszel virágzó évelők társaságában. Mutatós termései nyár végén jelennek meg, és egész ősszel díszítenek.. Válassz olyan helyet számára, ahol könnyen érvényesül, például kerülhet kerti út mellé, kerítés tövében.

Sajnos Magyarországon is fellépet vírusfertőzése, a CDV fertőzéséről (Colombian datura virus) megjelenéséről számoltak be. KLorotikus, sárgás, sárgás fehér foltok jelennek meg a levélen. Terjesztésében a levéltetvek vesznek részt, valamint fertőzött növények növénynedvével is átvihető pl oltás esetében.

Physalis kertben

Tartása egyszerű. Jól levegőzött talajon szinte mindenütt sikerrel nevelhető. Gyöktörzséről gyorsan elszaporodik ezért kordában kell tartani. Leghatásosabb, ha úgy ültetjük, hogy gyökerei ne terjedjenek szabadon. Ugyanakkor lassan fejlődik. Legcélravezetőbb, ha gyökérsarjaival szaporítjuk. Csak olyan helyre kerüljön, ahol elszaporodása nem okoz gondot.

A lampionvirág termései nemcsak a kertben mutatnak jól, hanem remekül használhatók őszi csokrokban, koszorúkban, asztaldíszekben. A szárított termések különösen tartósak, így akár beltéri dekorációként is sokáig megőrzik szépségüket.

A lampionvirág különleges látványt nyújt a kertben, és sokoldalúan felhasználható a kerttervezés során. Színes termései, könnyű gondozhatósága és dekoratív megjelenése miatt érdemes beilleszteni bármilyen kertbe, akár ágyások szegélyeként, akár színes foltokként. Ha szeretnéd, hogy kerted ősszel is ragyogjon, a lampionvirág tökéletes választás!

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!