A termesztett rózsa (Rosa hybrida hort.) a világ egyik legintenzívebben használt és legváltozatosabb virágzó díszcserjéje, az ágyásrózsa pedig a kertépítészet alapeleme. Az utóbbi évszázad magyar rózsanemesítői között minden kétséget kizáróan legjelentősebb, és Nyugat-Európában a legismertebb Márk Gergely, aki mintegy 400 ágyásrózsa fajtát nemesített, köztük floribunda rózsákat. Ismerkedjünk meg a floribunda rózsák történetével, és néhány magyar fajtával.
Az ágyásrózsa elnevezés nem botanikai kifejezés. A 60-150 cm magasságú kompakt fajták tartoznak ide, a következő fajtacsoportok tartoznak ide: polianta, polianta hibrid, floribunda, (floribunda)-grandiflor.
Mi az a floribunda rózsa?
Az ágyásrózsák története során először a polyantha rózsák (50 cm-nél nem magasabb bokros növekedésű, a hajtások végén csokrosan fejlődnek a virágok) jelentek meg, majd az 1920-as évektől egyre tömegesebben jelentek meg a floribunda rózsák.
A a tearózsák (60-70 cm magas, nagyobb virágú, a hajtásvégeken egy virágot nevel), és a polyantha rózsák keresztezésével létrehozott floribunda rózsák latin eredetű neve bőséges virágzásukra utal (jelentése: sokvirágú). A tipikus floribunda rózsák kisebbek, bokrosabbak, int a tearózsák, de kevésbé sűrűek és kevésbé szerteágazók, mint a polyantha rózsák. A virágok kisebbek, mint a tearózsáké, de csokros megjelenésük miatt mutatósabbak.
A hibrid tearózsa és a polyantha rózsa keresztezésének eredménye, amely a hibrid teák eleganciáját a poliantha folyamatos virágzásával ötvözi. Íme egy rövid összefoglaló a floribunda rózsákról:
A floribunda születésének története
A legelső floribunda fajtának a ’Mme Norbert Levavasseur’ x ’Richmond’ keresztezésével előállított a féltelt, vörös szirmú ’Rödhätte’-t tartják, amelyet 1912-ben mutatott be a dán Poulsen cég. Hidegtűrésre való nemesítés eredménye lett az ’Else Poulsen’ és ’Kirsten Poulsen’ 1924-ből. Ezeket a rózsákat a polianta fajták teahibridekkel történt visszakeresztezésével nyerték, abból a célból, hogy Skandináviában is életerős rózsákat nevelhessenek.
A fajtacsoportnak a Jackson & Perkins társaság kutatója, Jean Henri Nicolas adta a nevet 1939-ben. Ettől kezdve a polianta és a teahibrid rózsa keresztezésével előállított rózsákat nevezték így.
Forrás: Boronkay Gábor “Hazai nemesítésű ágyásrózsafajták értékelése” című PhD doktori dolgozat;
A floribunda rózsák jellemzői
Megjelenés: A Floribunda rózsák általában bokrosak és kompakt növekedésűek, magasságuk 0,6-1,8 méter.
Virágzás: A floribunda bőséges virágzást produkál a vegetációs időszakban, általában csokrosan virágzanak, lenyűgöző színvilágot hozva létre. Az egyes virágok gyakran kisebbek, mint a hibrid teák, de nagyobb számban teremnek.
Virágszínek és -formák: A Floribundák sokféle színben kaphatók, beleértve a rózsaszín, piros, narancssárga, sárga és fehér különböző árnyalatait. A virágok lehetnek szimpla, félig dupla vagy teljesen dupla virágok, különféle sziromformákkal és elrendezéssel.
Illat: Bár nem minden floribunda rózsa erős illatú, egyes fajták kellemes illatúak. Fontos, hogy ellenőrizze az adott fajtát, ha az illat fontos tényező számodra.
Betegségekkel szembeni rezisztencia: A Floribundák általában kiváló betegségekkel szembeni ellenálló képességükről ismertek, különösen az olyan gyakori rózsabetegségekkel szemben, mint a fekete foltosság és a lisztharmat. Emiatt viszonylag kevés gondozást igényelnek, és könnyebben nevelhetők, mint néhány más rózsafajta.
Sokoldalúság: Kompakt méretüknek és folyamatos virágzásuknak köszönhetően a floribunda rózsák kiválóak ágyásba, szegélybe, konténerbe, sövényként is használhatók. Gyakran használják tereprendezésben és parkokban is.
Néhány Márk Gergely által nemesített floribunda rózsa
A teljesség igény nélkül bemutatunk néhány fajtát Már Gergely ( (Magyarrégen, 1923. október 27. – Budapest, 2012. november 28.) ) fajtái közül. Az itt bemutatásra kerülő rózsákat a törökbálinti rózsakertben fotóztuk, még 2006 júniusában. Az interneten rákereshetsz, hogy hol árulják fajtáit!
Domokos János emléke (Glod Stern X Esztergom)
1997-ben fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
Domokos János: Kutatóként elsősorban a magyar növényekre hívta fel a figyelmet, hogy azok a növények, főleg fák és cserjék, de évelők is és fűfélék is, amelyek Magyarországon honosak, ezek alkalmasak elsősorban arra, hogy Magyarországon ezeket felhasználjuk.
A fajta 80-90 cm magas, felfelé törő. Levele középzöld, fényes, közepes méretű. Telt virágú, aranysárga, csokros, illatos (8 cm). Betegségekkel szemben ellenálló, fagytűrő és szárazságtűrő. Ágyrózsának kiváló.
Háromszék (Babits Mihály emléke X Bihar)
1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
30-40 cm magas, terülő bokor. Kicsi levelei középzöldek. Féltelt virágai tűzpirosak (5 cm). Nem illatos. Június elejétől a fagyok beálltáig virágzik. Ellenálló. Kiváló szegélynövény, alacsony ágyrózsa.
Máramaros (Babits Mihály emléke X Bethlen Gábor emléke)
1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
50 cm magas, terülő bokor. Kicsi levelei világoszöldek. Féltelt virágai cseresznye pirosak (3 cm). Nem illatos. Június elejétől őszig virágzik. Ellenálló. Ágyrózsa.
Ugocsa (Kovászna X Szent Gellért emléke)
1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
60-70 cm magas, terülő bokor. Közepes levelei középzöldek. Szimpla virágai sötét rózsaszínek (6 cm). 12-15-ös csokrot képeznek. Gyengén illatos. Június elejétől őszig virágzik. Ellenálló. Bőséges termésével is díszít.
A Floribunda rózsákat a kertészek nagyra becsülik bőséges és folyamatos virágzásuk, élénk színük, betegségekkel szembeni ellenállásuk és a kerttervezésban használható sokoldalúságuknak köszönhetően. Legyen szó tapasztalt rózsarajongóról vagy kezdő kertészről, a floribunda csodálatos kiegészítője lehet kertednek, szépséget és színt visz kertedbe.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás