Cserebogár

Megérkezett a cserebogár-szezon – de mit tegyünk a betolakodókkal?

Ahogy melegszik az idő, és az esték egyre hosszabbak, egy különös, zümmögő társaság is megjelenik a kertben: a cserebogarak. Ezek a fényes, barnás szárnyú bogarak nem csak a tavaszi romantika részei – komoly kihívást is jelentenek a kertészeknek. De ki is ő, ez a hírhedt májusi vendég, és mit tehetünk, ha túl jól érzi magát a veteményesünkben?

cserebogár

Kiféle-miféle a cserebogár?

A közönséges cserebogár (Melolontha melolontha) szürkületkor bukkan fel, és 2-4 centis méretével nem lehet nem észrevenni. Májusban a legaktívabb – innen is a neve –, de már április végén is feltűnhet. Magyarországon összesen 81 faj él, ezek között vannak apróbb és gyorsabban fejlődő fajták is, de a nagyobbak, mint a májusi cserebogár, akár 3 évig is fejlődnek a föld alatt.

Mintegy 81 cserebogárfaj él hazánkban, ezek nagyságukban, és ezzel összefüggésben fejlődésük hosszában is eltérnek. Vannak 1 év alatt kifejlődő és kis 1-1,5 cm méretű fajok, míg 3 éves fejlődési idejű, több cm-es cserebogárfajok is, köztük a májusi cserebogár. Utóbbiak lárvái több évig fejlődnek a talajban.

A cserebogár kártétele

A cserebogár „feketeöves” túlélő: a telet a föld alatt vészeli át, tavasszal előbújik. A rajzás gyakorlatilag a cserebogarak tömeges előbújása a talajból – ez a „bogárinvázió”, amit sok kertbarát bosszúsan tapasztal tavasszal. Általában április vége és június eleje között zajlik – legjellemzőbben májusban. Meleg, enyhén párás estéken a legaktívabbak. Ilyenkor a bogarak egyszerre jelennek meg, repkednek, falják a leveleket, párzanak és rakják a tojásaikat a talajba.

Ilyenkor megrágja a fák leveleit (ez az ún. érési táplálkozás), majd a nőstény mélyre elrejtve lerakja tojásait. Innen indul a lárvák, azaz pajorok hosszú utazása.

cserebogarak rajzása

Kártételéről korai írásos emlékek tanúskodnak (Károlyi levéltár):

– Nagykároly, 1709. április 30. Szalai Barkócz Krisztina leveleiben: „A cserebogár vincellérkedik, sem eső, sem szél nem ártott neki.”

– Nagykároly, 1709. május 12. Szalai Barkócz Krisztina leveleiben: „Az számtalan cserebogár már elveszett, de a gyümölcsfák odavannak. A károlyi szőlő olyan volt volna, talán még olyan nem volt. De a bogár megvesztegette.”

A pajorok először csak elhalt növényi maradványokat rágcsálnak, de hamar „rákapnak” az élő növények gyökereire – és itt kezdődnek a bajok. Szamóca, málna, zöldségpalánta – a pajor nem válogat. A növény hervadni kezd, majd végleg elszárad. Minél idősebb a pajor, annál nagyobb pusztítást végez. A harmadik évükre akár 4-6 centis, zsíros lárvává fejlődnek, és ilyenkor már szinte lehetetlen kémiai úton megfékezni őket.

A cserebogár pajorok különösen kedvelik a szamócát és a málnát. Ha lankadó, hervadó szamóca töveket látunk tavasszal vagy nyáron, észlelés után azonnal ássuk ki a tövet, melynek gyökérnyaki részénél 1-2 pajort találhatunk. Ha nem emeljük ki ezeket a töveket a lankadás elején, a pajorok tovább vándorolnak, és újabb növényeket pusztítanak el. A zöldségféléknél is hasonló súlyos károkat okoznak. Fiatal facsemetéknél gyakran okozzák a megeredés utáni pusztulást a 3. éves lárvák a gyökerek elrágásával.

Hogyan védekezhetünk?

Szerencsére nem vagyunk teljesen eszköztelenek.

Védekezés a bogarak ellen

Tavasszal, amikor a cserebogarak előbújnak és falni kezdenek, érdemes alkalmazni megelőző a vegyszeres megelőző permetezést. Jelenleg az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SP és Mopilan 20 SG a legjobb választás. Emellett van egy régi, bevált trükk is: a reggeli fák rázása. Ilyenkor a dermedt bogarak szó szerint lepotyognak, és könnyen összeszedhetők. Este pedig a kertbe kihelyezett lámpákkal  fogdoshatók össze. Szintén hatékonyak a feromon csapdák. Létezik májusi cserebogárra kifejlesztett feromon csapda, amit online lehet beszerezni, hazai forgalomban nem elérhető.

csimaszok

Védekezés a pajorok ellen

Az 1 éves pajorok még érzékenyek a talajfertőtlenítő szerekre. Hagyományos talajfertőtlenítő szerek  a csimaszok ritkítására: cipermetrin hatóanyagú Belem 0,8 MG, Picador 0,8 MG és a teflutrin hatóanyagú Force 1,5 G. Az idősebb lárvák ellen más eszközt kell bevetni.

Példák biomódszerekre, bioszerekre:

  • Félbevágott krumpli a földbe dugva: a pajor bemászik, mi meg begyűjtjük.
  • 1, legfeljebb 2 éves lárvái ellen hatásosak a rovarparaziták. Ilyen az ARTIS PRO rovarparazita gombakészítményt, vagy a NEMASTAR rovarparazita fonálféreg. Emberre, házi állatokra nem mérgezőek, veszélytelenek.
  • Cserebogár pajor ellen ajánlott a rovar-patogén, azaz rovart megbetegítő gomba, a Beauveria bassiana. A készítmény neve Bora, amely  a talajba juttatva szaporodni kezd, a táplálékkal együtt a pajor elfogyasztja, megbetegszik, és 2-5 hónap alatt, elpusztul. A talajfelszínre permetezve 8-10 mm csapadékkal a kellő mélységbe kerül, és kifejti hatását. Hatékony drótférgek, cseresznyelégy, kukoricabogár, gyászszúnyog lárvák, mocskos pajor, különböző molyok lárvák ellen is, melyek a talajból fertőznek. Igen nagy dózisban megfertőzi a lótetveket, s a meztelen csigákat. Figyelem! Gombaölő- és gyomirtó szerekkel nem keverhető! (A szerk.)

Figyelj a jelekre – így ismerd fel a pajorkárt

Tünet / Jel Teendő
Növény hirtelen lankad, nem segít a locsolás Ásd ki óvatosan a növényt, ellenőrizd a gyökereket
Könnyen kibillenthető a földből a tő Vizsgáld meg a gyökérnyakat pajor után kutatva
Egymás után pusztulnak a növények Pajorcsapdák kihelyezése (pl. félbevágott krumpli)
Fehér lárva a földben, 3 pár láb a toron Azonnali eltávolítás, bio védekezés indítása
Tavasszal palánta/facsemete nem ered meg Ellenőrzés, eltávolítás, ha kell, újratelepítés

Nem kell, hogy a cserebogár legyen a kert ura – elég, ha tudjuk, hogyan kell bánni vele. Egy kis krumpli, egy kis gomba, és a pajorparti véget ér.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

Vásárolj most!