A szagos bükköny Szicíliából került Európába. A 17. század óta termesztik. Mézes illatú virágai tavasszal nyílnak. Futónövény, ezért kordonra futtatva vagy talajtakarónak is kiváló. Törpe változatai jól illenek konténerbe, ládába. Vágott virágnak sem utolsó.
A pillangósok (Fabaceae) családjába tartozó Lathyrus nemzettség tagjai között találhatók a pillangós virágúak tipikus képviselői is. A kb. 150 faj némelyike gyógynövény, mások cserje habitusúak, ismét mások örökzöldek. Nem tévesztendő össze a zöldborsót is magába foglaló Pisum nemzettséggel. A Lathyrus nemzettségbe tartozó növények termése mérgező, nem fogyasztható. Mérgező hatása valószínűleg egy aminosavnak köszönhetik, amely idegméreg (beta-L-ODAP). A görög eredetű név is az elfogyasztás utáni tünet együttesre, görcsök kiváltotta torzulásra, utal. Illatos virága csak a szagosbükkönynek van, innen a neve: odoratus.
A klasszikus szagosbükköny (Lathyrus odoratus) egynyári futónövény. Levelei párosan összetettek, átellenesek. Végálló levelei kacsokká módosultak. Ennek köszönhetően kiválóan futtatható. Virága tipikus pillangós virág. Május-júniustól virágzik. Termése mérgező.
A szagos bükköny gondozása
Neveljük humuszban gazdag, morzsalékos talajban, napos helyen. A hűvösebb klímát kedveli. Száraz időben rendszeres öntözést kíván. Esetenként permetezhetünk is késő este vagy korán reggel, lágy esővízzel. Ezen kívül nem sok törődést igényel. A virágzás idején, hetente általános tápot adhatunk neki. Virágoskertben könnyen elszaporodik. Hosszú tenyészidejű, állandó helyrevethető. A mi éghajlatunkon rövidebb élettartamú, rövidebb ideig virágzik, és a virágok mérete is kisebb, mint tőlünk nyugatabbra, párás, hűvösebb környezetben. Csak akkor tartsuk, ha tudjuk öntözni. ezzel szemben magtermesztése nálunk igen sikeres.
A szagos bükköny szaporítása
Októberben, de akár márciusban is szaporíthatjuk magról. A csírázáshoz szükséges hőigénye kicsi, ezért korán vethető. Azonban a fajtáktól függően ez az időpont el is térhet. Mindig a magtasakon lévő utasításokat kövessük.
A magvakat papírtörlőben előcsíráztathatjuk. Ha szabadföldbe vetünk, kb. 10 cm távolságban vessünk, és üvegbúrával fedjük le, amelyet április végén távolítunk el. Palántanevelés céljából a magvakat cserépbe is vethetjük. Az edényt töltsük meg jóféle kerti komposzttal. A magvakat egymástól 3 cm távolságra, 1-1,5 cm mélyre ültessük. A cserepeket tarthatjuk fűtetlen verandán vagy hidegágyban. A palánták vezérhajtását lecsípve bokrosodásra ösztönözhetünk. Ez kedvez a virágzásnak. A magoncokat csak fagymentes időben, áprilisban ültessük ki.
Kiültetés
Kiültetés előtt a talajba ásóvillával forgassunk be szerves anyagot a vízmegkötés végett. Ültessünk párosával, 15 cm-es tőtávolságra. A gyökereket terítsük szét, a talajt jól tömörítsük a növény körül. Ha a növények növekedésnek indulnak, rögzítsük őket karóhoz, kisebb gallyhoz, bambuszrúdhoz, dróthálóhoz, amelyet cölöpök közé húzunk ki, drótkerítéshez. Ha kiültetés után az idő hidegre fordul, a virágbimbók lehullhatnak. Ha ne futtatjuk, talajtakarónak is kiváló.
Kordonra futtatás
Ha kordonra futtatunk, egyszálassá kell nevelnünk az egymástól 20 cm-re ültetett növényeket. Ilyenkor az oldalhajtásokat ki kell csípnünk. Törjük le a kacsokat, mivel ebben az esetben mi kötjük a növényt a kordonhoz. Ha a kordont túlnőnék, fektessük a földre a növényt, és egy távolabbi karóra futtassuk. Ezt a nevelés módot nevezzük bujtásnak. Nem azonos a szaporítási eljárással!
Kapható fajták
Nálunk a leggyakrabban színkeverékek kaphatók (pl. Szentesimag, Kertimag) . A Bakker az alábbi fajtákat is árulja: ‘Old Times’, ‘Spencer’. A ‘Spencer’ hosszú szárú, nagy-, illatos virágú fajta. A bokor formájú törpenövekedésű fajtákat balkonládában, edényben is tarthatjuk. Ilyen a ZKI-nál kapható ‘Little Sweetheart’. Több fajta magja online is megrendelhető külföldről. thompson-morgan.com
Tippek
- Vásároljunk melegtűrő variánsokat! Ezek tovább virágzanak.
- A törpe növekedésű fajták erkélyládába is ültethetők.
- Nem minden fajta illatos! Vásárlás előtt érdeklődjünk!
- Ha a nyári melegben a növény küllemre megcsúnyul, dobjuk ki!
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás