Eddig megismerkedtünk a floráriumokkal, megtanultuk, hogyan kell floráriumot készíteni, most a floráriumok gondozásáról olvashatunk. Ha Ön az, akit megajándékoznak vele, akkor különösen ajánlom figyelmébe az itt leírtakat. A következő cikkünkben a florárium növényeiről lesz szó.
A florárium öntözése
Lezárt floráriumot 4-6 hétig sem kell öntözni. Ha azonban látjuk, hogy az üvegfal belsején már nincsenek páracseppek, vagy a növények lankadnak, akkor öntözésre van szükség. Öntözés után addig ne takarjuk le, amíg a levelekről a vízcseppek el nem párolognak. A nyitott floráriumot alkalmanként öntözni kell, de nem olyan gyakran, mint a cserepes szobanövényeket. A tálkertek, amelyek esetében a növények viszonylag lapos tálban vannak, rendszerest öntözést kíván, kivéve, ha sivatagi jellegű az elrendezés. Az edény aljába rétegzett faszén és sóder (egyéb drénréteg) a kismértékű túlöntözést kompenzálja, de ha ez gyakran történik, akkor a vízelvezető rendszer már nem fog működni.
Figyelmeztetés: Sose öntözzünk túl. Inkább legyen egy kicsit száraz, semmint túl nedves, hiszen ezzel rothadási folyamatokat indíthatunk be.
A floráriumok fényigénye
Semelyik típusú florárium sem kaphat közvetlen napfényt. Kivétel a tálkert, amelyiket a benne lévő növények (pl. kaktusz) igénye szerint napra is állíthatunk. A magas, szűk nyakú vagy zárt floráriumokban a nap annyira felforrósíthatja a levegőt, hogy a növények megperzselődhetnek. Mint arról már szó volt, a floráriumi növények nagy része közepes fényigényű. Túl fényszegény környezetben a florárium megvilágítást igényelhet. Erre a célra megfelel egy 100 wattos izzó, még inkább fluoreszcens fénycső, amelyet a florárium fölé helyezünk. A kiegészítő megvilágításra napi 16-18 órán át lehet szüksége a növényeknek.
Az ablakból fényt kapó növények egy idő múlva a fény felé fordulnak. Ez ellen a florárium időnkénti elforgatásával védekezhetünk.
Metszés a floráriumban
Sok floráriumi növény időről időre túlnövi a helyét. Kismértékű metszéssel a növényt bokrosodásra és oldalhajtások fejlesztésére ösztönözzük. A erős metszés helyett részesítsük előnyben a hajtások kicsípését. A vágási hulladékot mindig távolítsuk el a floráriumból.
A florárium táplálása
A lassan fejlődő floráriumi növények ritkán igényelnek kiegészítő táplálást. A beültetés évében mellőzhetjük a növénytápok adását. Ha a rákövetkező évben azt látjuk, hogy a növények fejlődése az előző évihez képest visszaesett, vagy sárgulni kezd, minden más okot kizárva mérsékelten tápozhatjuk őket. Használjunk vízoldható szobanövény tápot harmad annyi mennyiségben, mint az előírás javasolja. A tápoldat bevitelkor ne hagyjuk cseppeket a leveleken.
Egyebek
Bár a floráriumban nevelt növények csekély gondozást igényelnek szabadon tartott társaiknál, ne tekintsük őket sem élettelen tárgyaknak! Egyesek elfonnyadhatnak, mások elhalhatnak. Ilyenkor következhet a növények eltávolítása vagy cseréje. Új növényekkel való helyettesítés során kövessük az ültetésnél leírtakat. Ne feledjük, hogy új növény gyakran új problémát is jelent. Ami gyakran persze megoldható.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás