Téglajárda, kerti út

hangulatos, hasznos és időtálló megoldás a kertben!

Egy szépen megépített, természetes kőből készült járdának vagy terasznak kevés párja akad a kertben – hacsak nem egy meleg színű, barátságos téglajárda. És ami a legjobb: egy ilyen téglajárdát te magad is megépítheted! Ettől lesz igazán egyedi, különleges és számodra felbecsülhetetlen értékű.

teglajárda

Fotó: Harcz Endre; forrás : FaceBook

Mire lesz szükséged?

Nem kell hozzá sok minden.

  • néhány bontott tégla,
  • sóder,
  • egy ásó és egy lapát,
  • némi türelem és jókedv.

A legtöbb kertészkedőnek ezek a szerszámok amúgy is kéznél vannak.

A tervezés – hová kerüljön a járda?

Először gondold át, hol szeretnéd, hogy a járda fusson, és milyen vonalvezetést kövessen. Érdemes rászánni egy kis időt, és néhány téglával előre kirajzolni a kontúrokat a földön.

Ha nem muszáj, ne legyen teljesen egyenes! Egy kanyargós ösvény sokkal hangulatosabb, bár kétségtelenül kicsit bonyolultabb megépíteni.

Alapozás – a tükör kialakítása

Miután megvan az út vonalvezetése, kezdődhet az ásás. Az alap, vagyis a “tükör” egy kiásott, közel sík terület, amely követi a járda vonalát. Mélysége általában fél tégla, körülbelül 4 cm.

Ha tartósabb, strapabíróbb járdát szeretnél, a téglákat élükre is állíthatod. Így jobban ellenállnak a kopásnak, de több téglára lesz szükséged, és a tükröt is mélyebbre kell ásni, nagyjából 2-3 cm-rel az élére állított tégla magasságához képest.

Az alap előkészítése – sóder terítése és tömörítése

Most következik a sóderréteg. Szórd be egyenletesen, majd simítsd el úgy, hogy a ráhelyezett téglák pontosan a kívánt magasságban legyenek.

Tipp: Úgy lehet csinálni, hogy két egyenes fémdarabot (40 mm széles zártszelvényeket) raksz párhuzamosan a sóderágyba, és a közöttük lévő sódert egy hosszú léccel lehúzod, hogy szép egyenletes legyen. Ha egy szakasz kész, a fémdarabokat kicsit előrébb kell tenni, és így lehet haladni tovább. Ezzel a módszerrel könnyebb szintezni az alapot, és a téglák is stabilabban fekszenek majd rajta.

téglajárda

A téglák lerakása – lépésről lépésre

A téglák lerakása közben érdemes ügyelni arra, hogy ne taposd össze az előkészített sóderágyat. Én úgy lehet dolgozni, hogy egy hullámpapíron térdelek a már lerakott téglákon, és onnan haladok tovább.

Jó tanács: Ha van lehetőséged, legalább ketten dolgozzatok. A legfárasztóbb rész ugyanis az állandó térdelés és felállás az újabb téglákért. Ráadásul munka közben jókat lehet beszélgetni, nevetni, esetleg inni egy kisfröccsöt – és ezek az apró pillanatok mind-mind beépülnek a járdába.

Évek múlva talán az unokád fogja mondani:
“Ezt a járdát a Papa építette a cimborájával. De szerette a kisfröccsöt az öreg! Tényleg, milyen rég jártunk a sírjánál…”

A járda kontúrjának végleges kijelölése

Ha a földre rakott téglák alapján tetszik a vonalvezetés, akkor tűzködd ki botokkal vagy karókkal a pontos útvonalat.

Fontos: A járda szélességét érdemes úgy megválasztani, hogy egész téglákból kijöjjön, így nem kell annyit vágni.

A lejtés beállítása – vízelvezetés

A lejtés kulcsfontosságú! Ha a víz megáll a járdán, egyetlen tél alatt szétfagyhat az egész.

Ellenőrizd a lejtést egy hosszabb lécre rögzített vízmértékkel vagy egy másfél-két méteres libellával. A megfelelő lejtés kijelöléséhez használj az úttól 20-30 cm-re levert kis karókat, amelyekre madzagot köthetsz. Ez azért hasznos, mert az út kontúrját jelző karókat az ásás során el kell majd távolítani.

Egy saját kezűleg épített téglajárda nemcsak szép és praktikus, hanem igazi emlékeket is hordoz. A megfelelő tervezéssel, precíz alapozással és odafigyeléssel olyan járdát készíthetsz, amely hosszú éveken át díszíti a kertedet. Ráadásul a munka közben megélt élmények és beszélgetések is beépülnek a téglák közé, így egy-egy séta során mindig eszedbe jut majd, hogyan is készült ez a különleges út.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás