A gyepűrózsa, vadrózsa, a csipkebogyó anyja, kora nyári szépség. Telente nincs jobb, mint a hecsedli vagyis a csipkebogyó. Miért ne nevelnéd a kertedben is?

Miután nálunk is honos, igen fantázia dús nevekkel is illették. Az ebcsipke elnevezés latinból részfordítás. A csipke szó régies neve a vadrózsának. Az eb pedig pejoratív előtag, utalva a növény szúrósságára. Hasonlóképpen magyarázhatjuk a többi társnevet is: kutyarózsa, csipkebogyó, csipkebokor, csipkerózsa.
A vadrózsa bemutatása
Latin neve (fordításban kutyarózsa) illetve a magyar kutyarózsa elnevezés onnan ered, hogy gyökerének veszettséget gyógyító hatást tulajdonítottak, írja a gyorgytea.hu. Az ókorban sorvadásos betegségekre, a középkorban tüdőbetegségekre használták. Egy görög legenda szerint eredetileg fehér volt a virága, de egyszer Aphrodité megsebezte magát a tüskéjével, és a vére rózsaszínűre festette a hófehér virágot. Egyházi szimbólummá is vált: a csipkerózsa levelei alkotják a kelyhet, melyben Krisztus szent vére van. A rómaiak számára a csipkerózsa a dicsőség jelképe volt, csakúgy, mint a babérlevél.
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó vadrózsa (Rosa canina) 2-3 m magas tüskés cserje, tüskéi horgasan görbültek. Nyugat-Ázsiában, Európában és Afrikában is honos. Páratlanul szárnyalt levelei 5-7 fűrészes levélkéből állnak. Nevét ugyan ki mástól is kaphatta, mint Linnétől. Azonban később további négy vagy öt alfajt is elkülönítettek a botanikusok. Ugyanis rendkívül alak gazdag, számos változata és keverék faja van. Ám mindegyikre jellemző az egykörös, jellegzetesen öttagú virágszirom, amely a fehértől a mély rózsaszínűig különböző árnyalatú. A virágok illata nem tolakodó, kellemesen frissítő. A rovarok pollenjét gyűjtik, mézet nem találnak benne. A virágok gyorsan elnyílnak, ilyenkor a szél szerteszét viszi a lehulló szirmokat.

vadrózsa természetes kertben
Miért érdemes vadrózsát tartani a kertedben?
- Rendkívül ellenálló – A vadrózsa kevés gondozást igényel, jól bírja a szárazságot, és remekül megállja a helyét kevésbé termékeny talajban is.
- Beporzók paradicsoma – Tavasszal és nyáron rengeteg méhet és más beporzót vonz illatos virágaival, így segíti a kerti ökoszisztéma egyensúlyát.
- Őshonos növényként hasznos – A vadrózsa hazánkban is őshonos, így kiválóan alkalmazkodik a helyi klímához, ráadásul fontos szerepet játszik a helyi biodiverzitás megőrzésében.
- Ősszel is díszít – A virágzás után megjelenő csipkebogyók nemcsak szépek, hanem madárcsalogató finomságok is. Emellett bogyója teának is gyűjthetők – igazi vitaminbomba!
- Természetes sövényként funkcionál – Tüskés ágaival hatékonyan véd, és elriaszthatja a nemkívánatos betolakodókat – legyenek azok emberek vagy állatok.
A vadrózsa élőhelye, tartása
A vadrózsa nálunk is honos. Igen elterjedt, társulás közömbös, cserjésekben állományképző. A természetes kert igazi, hasznos dísze. Száraz, kötött, meszes talajon, napos helyen érzi jól magát. Fák árnyékába ne kerüljön. Igénytelen, gondozás nélkül is megél. Sok virága és lombhullás után is fennmaradó csipkebogyója díszít.
Szoliterként (magányosan ültetve) erőteljes megjelenésével remek fókuszpont lehet egy természetes hatású kertben, főleg, amikor virágba borul vagy csipkebogyóval díszlik. Madárbarát kertbe, lepke kertbe, méhcsalogatónak is ültethetjük.
Sorba ültethetjük utak mentén, parkokba, rézsűre, napos hegy- és domboldalra.
Két sorba ültetve, egy méteren belül 7 tő ültetésével, tüskéi, sűrű ágrendszere miatt áthatolhatatlan sövényt alkot, amely védi a kertet és egyben élőhelyet biztosít madaraknak, rovaroknak.
Háttérnövényként kiváló választás bokorcsoportokba vagy évelőágyások mögé, ahol szép zöld hátteret ad a virágágyásoknak, miközben a szezon során többször is díszlik.
Késő ősztől kora tavaszig metszhető. Első évben csak a sérült, beteg ágakat, elszáradt virágfejeket vágjuk le. Metszeni nem szükséges, de lehet őket. Ifjító metszéssel az idős hajtásokból válasszunk ki egy-kettőt, és 30-45 cm magasra vágjuk őket vissza. Ezt ismételjük meg két-három évente.

Vadrózsa szaporítása
A vadrózsa alapvetően természetes úton is terjed – a madarak szívesen csipegetik a csipkebogyóit, majd messzebbre “elültetik” a magokat. Emellett hajtásai gyakran gyökérsarjakat is hoznak, főleg, ha jól érzi magát a helyén. Ez azt jelenti, hogy ha nem figyelsz rá, idővel kisebb bokorcsoporttá is terebélyesedhet.
Szaporítási lehetőségek
-
Gyökérsarjak leválasztása – ez a legegyszerűbb: tavasszal vagy ősszel egy erősebb sarjat kiáshatsz és külön elültethetsz.
-
Zölddugványozás – nyáron vágott hajtásdugványokkal is próbálkozhatsz, de ez már nagyobb odafigyelést igényel (árnyékolás, párásítás, gyökereztető hormon stb.).
-
Magvetésével is próbálkozhatnak a kísérletező kedvűek. Ehhez a teljesen érett csipkebogyót vágjuk ketté, a magvakat szedjük ki, alapos öblögetéssel távolítsunk el minden maradványt, majd hagyjuk száradni néhány napig. A csírázáshoz a magvaknak hideg hatásra és nedvességre van szükségük. Ehhez a nedves papírtörlő közé szórt magvakat helyezzük zárható műanyag tasakba, amit hónapokig a hűtőben tárolhatunk. Elképzelhető, hogy a csírázás csak egy év elteltével indul meg. Addig hetente ellenőrizzük a magvakat, és rendszeresen tartsuk nedvesen őket. Ha a csírázás jeleit felfedezzük, a magvakat vessük el sekélyen edénybe, tegyük az edényeket világos helyre, kb. 10 fokos helységbe. A fagyveszély elmúltával vigyük ki a kertbe, de ne tegyük tűző napra. Az első két valódi levél megjelenését követően neveljünk a palántáknak megfelelő módon a szobában. A napfényhez fokozatosan kell őket szoktatni. Előfordulhat, hogy csak a következő évben kezd csírázni!
Ha szükséges tartsd kordában a vadrózsát!
Ha szabályozott kertbe tervezed, érdemes kordában tartani az elvadulás ellen
- Gyökérsarjak rendszeres eltávolítása: A vadrózsa gyakran hoz sarjakat a bokor körül. Ezeket tavasszal vagy ősszel egyszerűen ki lehet ásni. Ha nem akarod tovább szaporítani, ezeket ne ültesd el újra – komposztálhatók, vagy kidobhatók.
- Metszés: A bokor alakját formálhatod enyhe metszéssel. A száraz, sérült vagy túl sűrű hajtásokat kora tavasszal célszerű eltávolítani, hogy szellős, egészséges bokrot kapj.
- Terjedés korlátozása: Ha nagyon terjed, akár egy gyökérhatárolóval (pl. földbe süllyesztett műanyag szegéllyel) is visszafoghatod. Ez főleg kisebb kertekben jön jól.
Vadrózsa növényvédelme
A vadrózsa ugyan elég ellenálló, de azért néhány kártevő és kórokozó néha megtalálja őt is. Szerencsére ezek ritkábban és kevésbé súlyosan támadják, mint a nemes rózsákat. Itt van a leggyakoribbak listája:
Kártevők
- Levéltetvek – különösen a hajtásvégeken szoktak megjelenni, elszívják a növény nedveit, és torz hajtásokat okoznak.
- Rózsarozsda bogár (rozsdaevő bogár) – ritkább, de előfordulhat, különösen természetközeli, vadabb kertekben.
- Rózsabogár lárvák – néha megtalálják a talajban a gyökerek körül, de nem jellemző, hogy tömeges kárt okoznának.
Kórokozók
- Lisztharmat – meleg, párás időben fehér bevonat jelenhet meg a leveleken és hajtásokon.
- Fekete foltosság – sötét foltok a leveleken, amik idővel lehullanak. Nem túl gyakori, de megjelenhet, főleg csapadékosabb időjárásnál.
- Rozsda – narancssárga-pirosas pöttyök a levelek fonákján, inkább a tavaszi–őszi időszakban fordul elő.
Jó hír, hogy a vadrózsa természetes ereje és a biodiverz környezet miatt ezek ritkán okoznak komoly gondot. Ha sokféle növényt tartasz a kertben és odafigyelsz a növénytársításokra, nagy eséllyel elkerülhetők a problémák.

vadrózsa-cickafark társítás
Jó szomszédok a vadrózsa mellé
- Levendula – gyönyörű kontraszt, illatos, ráadásul elűzi a levéltetveket és más kártevőket.
- Zsálya, kakukkfű, rozmaring – ezek a mediterrán fűszernövények is jó rovarriasztók, plusz szárazságtűrésük is passzol a vadrózsához.
- Cickafark – vonzza a beporzókat, ráadásul természetes gombairtó hatása is lehet.
A vadrózsa helyet kér a kertben – nem hivalkodó, de sokat ad, ha hagyjuk érvényesülni
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás