Titónia

A mexikói napvirág, másik néven pompás titónia kb. másfél méter magasra növő egynyári, narancsszínű szirmokkal, a méhek és pillangók kedvence. Mutatós, igénytelen, ellenálló. Márciusban vessük palántának.

Titónia bemutatása

A Tithonia nemzetségnek 10 faja őshonos Mexikóban és Közép-Amerikában. Virágaik sárga, narancs vagy vörös színben pompáznak. A Tithonia nevét a legendás trójai Tithoniusról kapta. A görög mitológia szerint Trója egykori királya szeretője, Eos (Aurora rom.) kérésére Zeusztól örök életet kapott, de örök fiatalságot nem. Végül tücsökké változott. Tithonius könnyei harmatként öntözték a földet, mikor fiát Achilleusz megölte a trójai háborúban. A harmattal öntözött földből virágok nőttek…

A fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó mexikói napvirág, pompás titónia (Tithonia rotundifolia) kb. másfél méter magasra növő egynyári, leggyakrabban narancsszínű szirmokkal, a méhek és pillangók kedvence. Vannak törpe változatok is. Fűrészelt szélű, háromkaréjú levelei enyhén lefelé görbülnek. Narancs színű vagy sárga virágai a rézvirághoz (Zinnia), dáliához (Dahlia) hasonlítanak, átmérőjük kb. 7,5 cm. Virágzatukban 11-13 nyelves virág vesz körbe kb. 200-300 csöves virágot.

Titónia szalvia társaságában

Narancssárga titónia lila szalviával.

Titónia gondozása

Kedveli a közvetlen napfényt, de tűri a félárnyékot is. Bár rendszeresen öntözve hozza legszebb formáját, tűri a szárazságot és a meleget. Túlöntözni nem szabad. A jó vízgazdálkodású, könnyű talajokat kedveli. Ágyásába keverjünk bőségesen komposztot, vagy 8-10 hetenként lassan ható műtrágyát használjunk. Számoljunk vele, hogy viszonylag nagy a helyigénye ( kiterjedése: 1-1,2 m). A szelet nem szereti. A szél ellen a virágszárat kössük ki, különösen, ha magasra növő fajtánk van. Ha a palánták szárát visszacsípjük, kompakt, dúsan elágazó, bokros növényhez jutunk, sok virággal. Az elhervadt virágokat vágjuk le, így meghosszabbítjuk a virágzást. Gyakorlatilag nincs kártevője, és a betegségekre sem érzékeny.

Magról szaporítható. Magja1-2 hét alatt kicsírázik, a csírázáshoz fényre van szüksége. Márciusban, áprilisban csíráztassuk zárt helyen, 18 °C-on, napfényen. A palántákat 8-10 cm átmérőjű cserépben nevelhetjük, a kiültetés ideje május. Májusban szabadföldbe is vethetjük. A kikelt palántákat ültessük egymástól 60 cm távolságba. A sortávolság fél méter. Egy nyár alatt akár két generációja is felnevelhető. A májusban kiültetett palánták kora nyáron már virágoznak, az elhullajtott magvakból még a fagyok beállta előtt új virágok fejlődnek.

pompás titónia virágzat

Vágott virágnak kevésbé alkalmas, mert üreges virágszára törékeny. Háttérnövénynek, szegélynövénynek kiváló. Gyepben, pázsitban szoliterként is megállja a helyét. A Mexikói napvirághoz ajánlott ültetések: körömvirág (Calendula), tarkaverbena (Lantana), krizantém (Chrysanthemum), magas termetűekhez: angyaltrombita (Brugmansia) szalviák (Salvia), ánizs illatú izsópfű (Agastache foeniculum), napraforgó (Helianthus), szoknyás kúpvirág (Ratibida pinnata) stb.

Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

vásárolj virágmagot!