Nagyszüleink kertjének jellegzetes virága a gyerekek kedvelt tátogó tátikája.
A tátika bemutatása
Az újabban az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozó tátika (Antirrhinum majus) a mediterráneumban honos. A tátika, más néven oroszlánszáj, sőt még ennél is hangzatosabb magyar elnevezései is vannak: aranyevő pintyő, borjuorrú fű, ebfejű fű, medveszáj, orrosfejű fű, piros gerezdes tátika, kutyócska, a nevét virágjának nem mindennapi alakjáról kapta.
Melyik gyerek ne ismerné ezt a virágot, amelyiknek oroszlán vagy sárkányfejét két ujjal összecsippentve nagyra nyílik a szája? A virág jellegzetes: csészelevele forrt, forrt, kétajkú pártája kétoldali szimmetriájú. A végálló fürtben álló virágok május közepétől szeptemberig nyílnak. Az erdekesvilag.hu megemlíti koponyához hasonló toktermését is. A tokon megnyíló lyukakon át (a koponya szeme, szája) szórja el magjait. Nálunk a kereklevelű oroszlánszájjal együtt (A. asarina) később honosodott meg. Dísznövényként a rózsaszín, a piros, a sárga minden elképzelhető árnyalatában és színkombinációjában pompázó fajtái ismertek. Vannak törpe (20–30 cm), közepes (30–40 cm) és magas termetű (60–80 cm) kerti változatok.
Az alapfaj (A. majus) szerepel a Új Magyar Füvészkönyv fajlistájában. Virága mértékkel fogyasztható, leginkább saláták díszítésére használható. Az Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology folyóíratban (Vol 5|Issue 4| 2015|313-320.) olvashatjuk, hogy a népgyógyászat többek közt vízhajtóként, skorbut ellen és tumorok, aranyér kezelésére használta az alapfajt. A cikk szerzője Ali Esmail Al-Snafi, iraki farmakológus szerint a legújabb kutatások bizonyították a növény antibakteriális, rovarölő, tumorölő, antioxidáns valamint a központi idegrendszerre gyakorolt hatását. Fő hatóanyagai: aminosavak, flavonoidok, antocianinok, fahéjsav. A hibridek ilyen hatásáról nincsenek ismereteink. Magad, belsőleg, házi használatával ne próbálkozz!
De, ha már ennyi szépet is jót írnak róla, próbáld ki Margaret Roberts Edible & Medicinal Flowers (2000.) című könyvébe ajánlott receptet napégésre. 3 csésze tátika levelet és virágot szórj 2 liter vízbe, és forrald 15 percig. Szűrd le, majd öntsd a fürdővízhez. Ezzel a vízzel borogatást is készíthetsz, amivel a leégett területet borogatod. A tátika forrázata, teája kiváló a hangszálak regenerálása (gargarizálás), és afta kezelésére (öblögetés).
A tátika környezeti igénye, gondozása
Nálunk a tátika a közepes tenyészidejű egynyári fajok közé tartozik, amelyek magvetésének ideje február (20 C0). Tűzdelés március, palántanevelés (18 C0), becserepezés április-május (16 C0), kiültetés május. De a tátika helyre is vethető. Ahogy már említettük, bár egynyáriként árusítják, a következő évben is kihajthat, sőt fásodik is. Virágai fürtökben fejlődnek.
Palántaneveléshez ajánljuk a Kertlap Kertészeti Webáruházból az alábbi termékeket: 40 sejtes vetőtálca szívatótálcával, Talajmelegítő lap csíráztatáshoz (52x24cm); LED növénynevelő izzók profiknak is!
Optimális számára a napos fekvés, gyengén savanyú, szerves anyagban gazdag talaj. Vízigénye közepes, öntözése nyári szárazságban szükséges.
Gombafertőzések felléphetnek, és előfordulhat rajtuk levéltetű, takácsatka is. A gombabetegségek ellen szellős ültetéssel és a szórófejes öntözés helyett a tövek öntözésével védekezhetsz. A magas fajták szeles helyen támasztékot igényelhetnek. Azonban hasonló termetű virágok közé ültetve ezt a szerepet a többi virág tölti be.
Felhasználható virágágyakba, kerti virágtartókba vagy kisebb-nagyobb ablakládákba is. Vázában 7-14 napig él. Fehér és sápadt sárga változatai szinte minden színhez passzolnak.
Többféleképpen is virágzásra ösztönözheted
Amikor a növény 5-10 cm magas, csípd ki a hajtáscsúcsot, ezzel bokrosodásra, és sok virágképződésre ösztönzöd. Újbóli virágzásra késztetheted, ha az elnyílt virágokat eltávolítod. Ha már végérvényesen úgy néz ki, hogy elvirágzott, vágd vissza kb 10-12 cm magasságig, ez kb 5-6 szárcsomó magasságot jelent. Erre újabb bokrosodással és virágzással válaszol.
Oroszlánszáj elhelyezése a kertben
Az oroszlánszáj remek választás a kert különböző részein, mivel sokoldalú növény, amely könnyen beilleszthető a kert színvilágába és szerkezetébe. Az oroszlánszáj fajta- és színválasztéka nagyon széles: a fehértől a sárgán és a rózsaszínen át egészen a bordóig terjed, így szinte bármilyen kertstílushoz illeszkedik. Íme néhány tipp az elhelyezéséhez:
- Virágágyások szélén: Az alacsonyabb fajták szép szegélyt képezhetnek a virágágyásokban, míg a magasabbak a háttérben jól érvényesülnek.
- Vegyes ágyásokban: Színpompás virágai jól kombinálhatók más egynyári vagy évelő növényekkel, például búzavirággal, verbénával vagy zsályával.
- Konténeres elhelyezés: Az oroszlánszáj konténerben is nevelhető, így díszítheted vele a teraszt, a bejáratot vagy az erkélyt is. Konténerben érdemes a közepes vagy törpe fajtákat választani, amelyek kompaktabbak.
- Falak és kerítések mentén: A magasabb fajtákat ültetheted falak vagy kerítések mellé, hogy vonzó függőleges elemet hozzanak létre, amely a kert struktúráját is gazdagítja.
- Színfoltként vagy csoportokban: Színpompájuk miatt látványosak csoportosan ültetve, és így fókuszpontként is használhatók. Az élénk színek kiemelik a zöld leveleket és más növényeket.
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás