A mogyoró nemcsak finom és tápláló termést hoz, hanem levelei is gyógyhatásúak. Ha még nincs a kertedben, érdemes ültetni!
Ismerd meg a mogyorót
A mogyoró (Corylus) nemzetségbe tartozó növények lehetnek nagy termetű cserjék vagy kisebb fák. Egylakiak, azaz ugyanazon a növényen találhatók porzós barkák és termős virágok is. Termésük egy fásodott falú, ovális makk.
A közönséges mogyoró (Corylus avellana) Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Magyarországon főként a Dunántúlon elterjedt, ahol tölgyerdők aljnövényzetében is megtalálható. A mérsékelt növekedésű cserje akár 60-80 évig is élhet, többtörzsű, és ritkán nő 7 méternél magasabbra.
A törzsközeli visszametszés, azaz ifjítás meghosszabbítja az életét, és kordában tartja a magasságát. Az így nyert hajlékony vesszők fonhatóak, például kerítés vagy kosár készítésére is alkalmasak.

Hogyan néz ki a mogyoró?
Kérge: Sima, szürkésbarna és fénylő, télen is mutatós.
Levelei: Váltakozó állásúak, molyhos felületűek, mirigyszőrös levélnyéllel. Formájuk visszás tojásdad, szélük kétszeresen fűrészelt.
Virágzása:
- A porzós barkák már februárban, a lombosodás előtt megjelennek.
- Az apró, vörös bibéjű termős virágok szinte észrevétlenek, de akár már decemberben is megfigyelhetők.
- A termős virágokból idővel a termést védő kupacs alakul ki.
Megjegyzés:
- a mogyoró barkája allergizálhat, mivel nagy mennyiségben szórja a pollent a levegőbe. A mogyoró a kora tavaszi allergének közé tartozik, miután február-március környékén virágzik, amikor még sok más növény nem szórja a pollenjét.
A mogyoró termése
A mogyoró 5-6 év alatt fordul termőre, és évente 8-10 kg termést is hozhat. A makk ősszel érik be, és a kupacsból kipottyanva lehet begyűjteni.
Tárolása száraz, jól szellőző helyen történjen, például kiterítve padláson.
A mogyoróbél Könnyen emészthető, kellemes ízű, magas kalóriatartalmú (100 grammonként kb. 560 kcal). Gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyek csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát.B1, B2, C, H és E vitaminokat, valamint sok káliumot és kalciumot tartalmaz.

A mogyorólevél gyógyhatása
A mogyoró gyógynövény is. A mogyorólevél gyógyhatását flavonoid (miricitrin), 3-5% cserzőanyag, taraxaszterol, szitoszterol tartalmának köszönheti. Teáját felületi visszérgyulladás, aranyeres bántalmak ellen alkalmazzák, gyulladáscsökkentő, összehúzó, fertőtlenítő (pl. fogínygyulladásra), hámosító, szövetregeneráló hatású. A leveleket egykor marhák takarmányozására is használták.
Mogyoró környezeti igényei és gondozása
Hazánk a termeszthetőségének északi határa, még éppen termeszthető, de figyelni kell a következőkre:
- Kerüld a hideg, nehezen melegedő talajokat! A könnyen felmelegedő, jó vízgazdálkodású, középkötött talajt szereti (pH 6-7).
- Vízigényes, mert sekélyen gyökerezik.
Jó választás lejtők keleti-északkeleti oldalára vagy védett fekvésű sík területre.
Mogyoró szaporítása
A nmogyoró könnyen sarjad, az újulatból keletkezett vesszők, hosszú egyenes “ostorbotok”. Ezért fás dugványozással, tőosztással ősszel, és közönséges, feltöltéses bujtással is szaporíthatod.
Az anyanövény nyugalmi állapotában érett vesszőt íveld le az eredésével ellenkező irányban egy 30-40 cm mély árokba úgy, hogy a vessző 2-3 jól fejlett rügye a talajfelszín felett maradjon. A vesszőt szükség esetén az árokban kampóval rögzítheted. Az árkot morzsalékos földdel temesd be. Egy bujtott vesszőből csak egy utódot lehet előállítani.

Mogyoró metszése
Metszésre elvirágzás után, de a levelek kifejlődése előtt van szükség.
Alakító metszéssel nevelheted bokor formára vagy törzses alakúra is.
A lényeg a szellősség. Ennek a katlan koronaforma felel meg a leginkább. Termesztésben a katlan koronaformás törzses ültetvények a legmegfelelőbbek.
A sűrű bokrot úgy teheted szellőssé, ha a vastagabb ágakat és a felesleges tőhajtásokat eltávolítod. ezzel a terméshozamot is fokozod egyben. Az elvénült bokor ifjítása október ás március között aktuális. A 10. évtől alkalmazott ifjítás jóval meghosszabbítja a bokrok élettartamát, és erőteljes sarjakat hoz. Ritkításukhoz a legszebb 6-10 darabot hagyd meg, a többit vágd ki.
Mogyoró növényvédelme
Leggyakoribb betegségei a lisztharmat, a monília, a Szürkepenész.
Védekezés: Távolítsd el a lehullott lombot! Használj kéntartalmú gombaölő szereket, ha szükséges.
Kártevői a mogyoró ormányos (a termést belülről rágja), tölgymakkormányos.
Védekezési tippek: Korán keményedő vagy vastag héjú fajták ültetése (pl. Hallei óriás, Barcelonai). Május-júniusban reggelente rázd le a kártevőket a bokorról egy aláterített fóliára, majd gyűjtsd össze őket, és egy vödör vízbe szórd a rovarokat!
A mogyoró egy sokoldalú, értékes növény, amely nemcsak ízletes és egészséges termést ad, hanem levele is gyógyhatású. Gondozása nem túl bonyolult, és akár sövényként is ültethető. Ha van hely a kertedben, mindenképp érdemes ültetni, hiszen hosszú élettartamú, kevés törődést igényel, és évről évre bőséges terméssel hálálja meg a gondoskodást.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás