A ligeszépe fajok kétnyári vagy évelő gyógy- és dísznövények. Egész nyáron virító virágaik estefelé nyílnak. Napos területre valók. Bátran ültetheted a kertedbe.

Oenothera biennis
Parlagi ligetszépe
Az egyik a legismertebb a ligetszépefélék (Onagraceae) családjába tartozó, nálunk is honos parlagi ligetszépe (Oenothera biennis), amelyet sokszor gyomként kezelnek. Legalábbis a jó gyomok között van a helye, hiszen gyógyhatású, minden része fogyasztható, virágzásban mutatós.
Oenothera biennis Mexikóból illetve Közép-Amerikából származik. 1619-ben került Európába, jelesül Pádovába érkezett. 1629-ban John Goodyer botanikus írta le. sok hleyen dísznövényként ültették.
A kétéves ligetszépe első évében főgyökeret és áttelelő tőlevél rózsát fejlesz. A követező évben 1 méteres magszáraz fejleszt. Június végétől kb. két hónapig virágzik. Alulról fölfelé nyílnak a virágok. Nappal a szirmok csukva vannak, estére kinyílnak. A szár alsó részén már érnek a toktermések, míg fölül még nyílnak a virágok. Tokterméseiben több száz apró mag fejlődik, amelyeket augusztusban kell elvetni.
A ligetszépe évszázadok óta használt gyógynövény. Közismert fájdalomcsillapító, idegnyugtató hatása. Külsőleg bőrsérülések, zúzódásokra használták borogatásként illetve bőröregedés gátlóként krémekhez keverik az olaját. Asztmás tüneteket, kezeltek vele. Emésztési problémák ellen is használták. Manapság táplálék kiegészítőkben használt gamma-linolénsavban gazdag olajáért termesztik. A gasztronómia levelét, virágát használja salátákban, párolt főzelékben. Borsos ízű fiatal gyökereit is párolva fogyasztják.
Ajánljuk a Kertlap Kertészeti Webáruházban kapható helytakarékos növényszárító hálót!

Ligetszépe gondozása – amit jó tudni
A ligetszépe nemcsak mutatós, de meglepően hálás növény is, ha a körülményei megfelelők.
A legjobban napos, meleg fekvésben érzi magát, ahol bőven kap napsütést – itt hozza a legtöbb virágot.
A talaj tekintetében nem válogatós, de a jó vízelvezetés kulcsfontosságú, mivel a pangó víz gyökérrothadást okozhat. Homokos vagy kavicsos, lazább szerkezetű talajban kimondottan jól érzi magát.
Ha szeretnéd serkenteni a virágzást, érdemes rendszeresen eltávolítani az elnyílt virágokat – ez nemcsak esztétikailag szebb látványt nyújt, de arra is ösztönzi a növényt, hogy újabb és újabb virágokat hozzon. Egyes fajták akár a nyár elejétől egészen őszig is díszíthetnek, így tényleg megéri a kis törődés.
Szaporítani legkönnyebben magvetéssel lehet. A magokat tavasszal, közvetlenül a szabadföldbe vethetjük, ahol hamar kicsíráznak és erős kis növényekké fejlődnek. Ha türelmetlenebb vagy, palántaneveléssel is próbálkozhatsz, ilyenkor beltérben neveld a magokat, majd kiültetés előtt fokozatosan szoktasd őket a kinti körülményekhez.
A növényvédelem általában nem okoz nagy fejtörést, mivel a ligetszépe viszonylag ellenálló. Néha előfordulhatnak levéltetvek vagy gombás betegségek, különösen, ha túl sűrűn van ültetve, vagy sok esőt kap. Egy kis metszéssel, szellősebb növényállománnyal, valamint szükség esetén természetes alapú növényvédő szerekkel jól kordában tarthatók ezek a problémák.
Kerttervezés során a ligetszépe kiváló választás természetes hatású, lazább stílusú kertekbe, vadvirágos ágyásokba vagy akár rézsűk, napsütötte szegélyek beültetésére is. Mivel szép, laza habitusú növény, jól mutat más vadvirágok, díszfüvek vagy alacsonyabb évelők társaságában. Különösen mutatós, ha csoportosan ültetjük, így igazán érvényesül a tömeges virágzás hatása. Kerttervezéskor érdemes odafigyelni, hogy napos, jól szellőző helyre kerüljön, és lehetőleg olyan ágyásba, ahol nem zavarja a kissé terjeszkedő habitusa – így hagyhatjuk, hogy természetesen „belakja” a számára kijelölt területet.
Összességében a ligetszépe egy igénytelen, mégis látványos növény, amely minimális gondozással is bőven meghálálja a törődést – tökéletes választás akár kezdő kertészeknek is!
Kertekben gyakori ligetszépék
Rózsaszín virágú pompás ligetszépe Oenothera speciosa ‘Siskiyou Pink’

Oenothera speciosa ‘Siskiyou Pink’
Az alacsony (15-30cm magas), terjedő tövű, heverő szárú. Levelei keskenyek, tölcsér alakú virágai halvány rózsaszínűek, csak napos időben nyílnak ki teljesen. Júniustól-szeptemberig virágzik. Napos vagy félárnyékos helyre, szegélynek, sziklakertbe, szárazon rakott támfalakba ültethető.
Négyszögletes ligetszépe Oenothera fruticosa Sonnenwende

Oenothera fruticosa ‘Sonnenwende’
Felálló szárú, széles levelű, sárga virágú. Vágott virágnak is alkalmas. Bármilyen talajba, napos helyre való. Évelőágyak kedvelt növénye. Nyári virágzása után visszavághatjuk szárait.
Missouri ligetszépe Oenothera macrocarpa

Elfekvő szárú, vastag karógyökerű, hosszúkás levelű, nagy, sárga virágú. Napra, félárnyékba való, sziklakertekbe, kőfalakra ültetik.
Tarka levelű ligetszépe Oenothera fruticosa Variegata

Oenothera fruticosa Variegata
40-50 cm magas ligetszépe tarka levelű. Sárga, tölcséres virágai júniustól nyílnak. Napra, félárnyékba, tápdús talajba való. Vízigényes.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás