Felfedjük fel a tápanyagban gazdag komposzt-elixír titkát!
A mai környezettudatos kertészkedés világában a komposzt-tea a hagyományos műtrágyák fenntartható és tápanyagban gazdag alternatíváját kereső kertészek számára kitűnő megoldást jelent. A komposzt-tea egy erős folyékony műtrágya, amelyet a komposzt vízbe áztatásával hoznak létre, lehetővé téve a hasznos mikroorganizmusok és tápanyagok kivonását az oldatba. Ez a cikk a házi készítésű komposztteával foglalkozik, megosztja előnyeit, lépésről lépésre szóló elkészítési utasításokat és tippeket tartalmaz, a benne rejlő lehetőségek maximalizálásához.
A komposzt-tea alapanyaga – a komposzt
Komposztálás során a kertben termelődő növényi hulladékoknak a természetes lebomlását segítjük elő. E folyamat következtében az anyag jelentős kémiai és fizikai átalakuláson megy át, majd a lebomlást követően ismét növények számára felvehető anyagok jönnek létre belőle. Ez kétszeresen is jobb, mint a zöldhulladék elégetése: nem szennyezi a környezetet, és a kert tápanyag utánpótlására alkalmas természetes trágyát kapunk. Komposztáláskor lehetőleg azonos méretűre aprítsuk a növényi részeket, mert így közel azonos idő alatt bomlanak majd le. Ha a levelek közé kis gallyak is keverednek, akkor rostálni kell majd a kész komposztot, lévén a levelek már lebomlanak, a gallyak még felismerhetők az anyagban. A szakirodalomban könnyen utána nézhetünk, hogy mit tegyünk és mit ne tegyünk a komposztba. A kávézacc, a tojáshéj javítja a komposzt tápanyag tartalmát, de a diófa és az akác levele lassan bomlik le, tehát ez hátráltatja majd a munkánkat. Vásárolhatunk, de raklapokból magunknak is készíthetünk komposztkeretet, melyek előnye, hogy míg felülre pakoljuk a zöldhulladékot, alul egy-másfél év elteltével már kikaparhatjuk a felhasználásra kész komposztot. A komposzt érését gyorsíthatjuk, ha trágyagilisztákat telepítünk a halomba, komposzt-teával olthatjuk be a még nem kész komposztot, és a nyári melegben locsolhatjuk is a komposzt halmot, mert a lebomláshoz, az ebben részt vevő mikroorganizmusok életéhez, működéséhez nedvesség kell. Bár a komposztálás fő szezonja az ősz, de egész évben termelődik zöldhulladék, akár fűnyíráskor is…
A kertlap Cikkei komposzt témában.
Így készül a házi komposzt-tea
A komposztból könnyen készíthetünk házilag tápoldatot. Ahogy a neve is mutatja, a komposzt-tea a komposzt vízben áztatásával készül. A lombozat permetezésére, vagy a talajba juttatott folyadékként is lehet használni.
A komposzt-tea fokozza a komposzt jótékony hatását. A levélre permetezése során a tea elnyomja a levél egyes betegségeit, növeli a növény számára fontos tápanyagok mennyiségét és felgyorsítja a mérgező anyagok lebomlását. A komposzt-tea használata javítja a tápanyagok minőségét és a zöldségek ízét. Ha eddig csak a szimpla komposztot használtuk, lemaradtunk a tea más előnyeiről.
Kiindulásként jó minőségű komposzt kell, adjunk hozzá vizet, levegőztessük, majd adjunk neki időt állni, és végezetül egy univerzális hatóanyagot kapunk kertünk számára.
Egy vödörbe tegyünk komposztot, majd rá vizet, hogy az jól ellepje. Rendszeresen kevergessük, vagy akváriumi levegőztetővel levegőztessük, ennek hiányában levegőtlen körülmények alakulnak ki és büdössé válik az anyag. Körülbelül 2-3 nap alatt készül el a tápoldat, ennyi idő kell, hogy a hatóanyagok jelentős része a komposztból kioldódjon a vízbe. Kis cukrot is adhatunk hozzá, ami táplálja a hasznos baktériumokat a keverékben. Amikor elkészül, hagyjuk pár órára leülepedni a komposztot, ezután szűrjük le a folyékony részt.
A leülepedett nedves komposztot a talajhoz adhatjuk. Nagyon sok tápanyag maradt még benne. A komposzt-teát hígítva, de kis adagokban használhatjuk növények beöntözésére. Azért csak kis adagban, mert ha sokat öntözünk egy helyre, akkor lemosódhat a gyökérzóna alá, ahol már nem hasznosulhat. Levélre permetezve is kijuttathatjuk, lombtrágyának a hígított komposzt-teát.
Most, hogy megismerted a házi komposzt-tea készítés prakitkáit, alkalmazásának előnyeit, használd bátran a kertedben, és varázsold olyan egészségessé és burjánzóvá a kerted, mint még soha.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás