Egy napos programot tervezünk az AOK PTE Farmakognóziai Intézet munkatársainak szervezésében. A gyógynövény tanulmányút célja a gyógynövényekkel való közelebbi megismerkedés.
Találkozás a helyszínen (AOK PTE Farmakognóziai Intézet) 10 órakor.
Szakmai vezető ….
A gyógynövény túra programja
Meglátogatjuk a PTE Farmakognóziai Intézetet
A Farmakognóziai Tanszék 2003-ban alakult meg Pécsett. A graduális gyógyszerészképzésben oktatott fő tantárgyak: Farmakobotanika; Farmakognózia; Növények a terápiában és a táplálkozásban
A tanszék számos szelektív és fakultatív kurzust is kínál a hallgatók számára, valamint részt vesz a gyógyszerészek posztgraduális (PhD és rezidens) képzésében is.
A tanszék szerepet vállal a tudományszervezés terén is: a Gyógyszerésztudományok Fórumának koordinátora, szakmai konferenciák lebonyolítója.
A tanszéken megtekintjük az oktatás célját szolgáló droggyűjteményt, herbáriumot. Továbbá megtekintjük a hallgatók és Prof. dr. Rácz-Kotilla Erzsébet gyógynövény illusztrációit bemutató állandó kiállítást (akvarellek, tusrajzok).
Betekintést kapunk a tanszék munkájába, sőt néhány egyszerű dolgot magunk is kipróbálhatunk: fény- és sztereomikroszkópos bemutató; preparátumok, szárítmányok megtekintése a farmakognóziai intézetben.
Meglátogatjuk a Melius Gyógynövénykertet
A Pécsi Tudományegyetem Farmakognóziai intézete több intézet munkatársával együtt alakította ki2008-ban a gyógyszerészképzés céljait szolgáló gyógynövénykertet. Az intézetben folyó Farmakobotanika és Farmakognózia kötelező tantárgyak oktatásához nyújt a kert növényanyagot, ahol a hallgatók a legfontosabb gyógynövényfajokat kerti gyakorlatok formájában ismerhetik meg és sajátíthatják el fő morfológiai bélyegeiket. A hallgatók fajismeretén kívül az ide ültetett gyógynövények kutatási célokat is szolgálnak.
A kert kb. 50 m2 területen a legfontosabb hazai és mediterrán származású közel 100 gyógy- és fűszernövény fajokat és fajtákat mutatja be, változatos geometriai elrendezésben. A kultúrába vont növények mellett betelepítettek néhány, a Mecsekben vadon előforduló fajt is.
Ebéd
később meghatározott helyen, a helyiek ajánlása szerint. Étkezés közösen, fizetés egyénileg.
2 órás mecseki séta
Ebéd után buszra szállunk, és felmegyünk a a pécsi TV Toronyhoz. A pécsi TV-torony alatti buszfordulótól kb. 2 órás séta a Rotary tanösvényen, ahol szakvezetéssel a vadon termő gyógynövényekkel ismerkedünk meg. A délutáni programunk során láthatunk mészkő alapkőzeten kialakult mecseki sziklagyepet, ahol a kontinentális klíma növényei mellett a Mecsekre jellemző szubmediterrán flóraelemeket is láthatunk, cseres tölgyesek jellemző növényeit, erdőszéli társulásokat.
A program fejezetben illusztrációnak használt fotók a 2015. 09.16-i kirándulásunk alkalmával készültek. A kiránduláson készült képeke itt láthatók.
A séta végeztével, a leszállóhelytől, a TV toronytól Indulás vissza a az egyetemhez. Ott kb. 20 perc szünet, mosdó használati lehetőség, majd indulás vissza Budapestre kb. 17 órakor.
Bepillantás a Farmakognóziai Intézet gyógynövény kertjébe
A fotók forrása: gytsz.pte.hu
Hallgatói vélemények
Szép estét! Köszönöm , csodás élményben volt részem, és a társaság is nagyon jó volt! Marcsi
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás