Filteres tea újrahasznosítása a kertben, lebomlási kérdések

A filteres tea a legtöbb háztartásban mindennapos fogyasztási cikk, azonban kevesen gondolnak arra, hogy a teafilterek milyen hatással lehetnek a környezetre. A kertbarátok számára jó hír, hogy a használt teafilterek komposztálhatók és talajjavítóként is alkalmazhatók – de nem mindegy, milyen típusú filtert használunk. Egyes biológiailag lebomlónak tartott filterek ugyanis nem bomlanak le könnyen, és akár a talaj élővilágára is káros hatással lehetnek.

használt teafilter

A teafilter újrahasznosítási lehetőségei

Komposztálás és talajjavítás

A tea hulladék komposzt (TWC) kb. 5 % N-t, 5% felvehető P-t és 3% felvehető K-t tartalmaz. (Ebid et al 2008). A TWC kémhatása 6-6,5 pH között változik (). Ez azt jelenti, hogy gyengén savanyítja a talajt. Miután a kerti talajok zöme inkább meszes, nincs negatív hatással a talajra. A savas talajt kedvelő növények, például az áfonya (Vaccinium spp.) vagy a hortenzia (Hydrangea spp.), különösen jól reagálhatnak a tealevelek által biztosított enyhén savas közegre, ebben az esetben a tealevél hulladékot közvetlenül a talajba juttathatod.

Egy tanulmányban a talajhoz kevert TWC (24 g/kg talaj arányban) hatékonyabb nitrogénforrásnak bizonyult, mint a kávézacc- és egyéb konyhai hulladék-komposztok. E szerint a TWC jó alternatíva lehet a növényi nitrogénellátás biztosítására. (Ebid et al. 2013)

Egy újabb tanulmányban a kutatók városi háztartásokból származó teahulladékot használtak a komposztálási kísérletekhez. A TWC a kerti talajhoz keverték különböző arányokban. 75%-os TWC arány pozitívan hatott a reteknövény növekedésére, köszönhetően a tea-komposzt magas nitrogéntartalmának. (Mahsa et al 2023)

teafilter komposztban

A természetes alapanyagú teafilterek tartalma alkalmasak a komposztálásra, hiszen a bennük maradó tealevelek nitrogénben gazdagok, ami segíti a talaj mikroorganizmusainak munkáját.

Ha nem komposztálsz, akkor a használt filtereket közvetlenül a növények tövébe is beáshatod. Ez segít megtartani a talaj nedvességtartalmát és lassan tápanyagokat juttat a földbe. Fontos azonban ellenőrizni, hogy a filter valóban lebomló anyagból készült-e, mert a műanyagot tartalmazó változatok nem alkalmasak komposztálásra.

Puhatestű kártevők elleni védekezés tealevelekkel

A filterből kiszedett tealevelek segítenek a csigák és más kártevők elleni védekezésben. Ha szétszórod őket a növények köré, a nedves tealevelek kellemetlen akadályt képeznek a puhatestűek számára.

Miért nem szeretik a csigák?

  • A száraz vagy a nedves tealevelek egyenetlen, darabos felületet alkotnak
  • A tealevelek csersavat (tannint) tartalmaznak, amelynek kiszárító és irritáló hatása lehet a csigák nyálkahártyájára.
  • A száraz tealevelek nedvességet szívhatnak fel a talajból és a csigák testéről is.
  • Szórd a tealeveleket vastag rétegben a növények köré, és rendszeresen cseréld, mert az eső és a bomlás csökkentheti a hatékonyságukat.
  • A tea koffein tartalma kis mennyiségben is zavart okozhat a csigák idegrendszerében. Egyes kísérletek azt mutatták, hogy a magas koffeinkoncentrációjú oldatokkal kezelt területeket a csigák elkerülik. (October 2013 Cellular and Molecular Life Sciences 71(8) A Koffein kártevő ölő hatásáról itt olvashatsz: (Agronomy 202313(6), 1554; https://doi.org/10.3390/agronomy13061554)

Palántanevelés teafilterben – gyerekeknek

Meglátod, több, mint nagyszerű móka a teafilteres palántázás!  A teafilterek kis méretüknél és vízmegtartó képességüknél fogva ideálisak palántanevelésre. Próbáljátok ki otthon a gyerekekkel!

  • Fogj egy használt teafiltert, és óvatosan nyisd fel.
  • Nedvesítsd be, majd szórj bele néhány apró magot (pl. bazsalikomot vagy virágmagot).
  • Tedd világos helyre, és figyeld, ahogy a magok életre kelnek!
  • Ha a kis növények elég erősek, az egész filtert elültetheted, mert lebomlik a talajban.
palántanevelés teafilterben

A teafilterek lebomlásának problémája

Bár egyre több gyártó állítja, hogy termékei lebomlanak a természetben, egy új kutatás szerint a „biológiailag lebomló” címkével ellátott teafilterek gyakran tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek nem bomlanak le megfelelően. A Bath Egyetem kutatói három különböző típusú, polilaktid (PLA) alapú teafiltert vizsgáltak, és azt találták, hogy ezek még hónapok múltán sem tűntek el teljesen a talajból.

A vizsgálatok szerint A 100% PLA-ból készült filterek teljesen épen maradtak a földben hét hónap után is. A cellulóz-PLA keverékből készült filterek tömegük 60-80%-át elvesztették, de a műanyag alkotóelemeik továbbra is jelen voltak.

Ezek a filterek káros hatással lehetnek a talaj élővilágára. A Bath Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy a polilaktid (PLA) alapú teafilterek jelenléte a talajban akár 15%-kal növelte a földigiliszták halálozási arányát, és egyes esetekben negatívan befolyásolta a szaporodásukat is.

Forrás: Winnie et al (2024)

Hogyan ismerheted fel a megfelelő teafiltert?

Ha biztosra akarsz menni, hogy a teafiltered lebomlik és nem szennyezi a környezetet, otthoni módszerekkel is ellenőrizheted az anyagát:

Keresd a „100% papír” vagy „műanyagmentes” jelöléseket. A Csomagolás ellenőrzése nem mindig sikeres, mert nem biztos, hogy jelöli a gyártó. Ilyenkor teszteld le magad a filtert.

  • A lebomló Papír alapú filter érdesebb, természetes tapintású, könnyen szakad.
  • Ha a filter néhány perces áztatás után könnyen szétszakad, valószínűleg lebomló.
  • Ha gyorsan elég és hamuvá válik, természetes anyagból készült.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás

Profi teljes spektrumú növénynevelő LED lámpa

Vásárolj most!