Sok oka van, hogy díszalmát ültess. Jó porzófa, terméséért, szoliterként vagy sorfának ültetik őket. Gyönyörű virágözönnel örvendeztet meg tavasszal, és gyümölcse is többé-kevésbé ehető. Ha agyagos a talajod, kimondottan jó lehetőség a díszalma ültetése. Alacsony termetének köszönhetően kis kertbe is jól elfér.
Gondozási tanácsok díszalmához
Fényigény: A díszalmák szeretik a napfényt – a virágzás és terméshozás is bőségesebb napos helyeken. Félárnyékot is elviselnek, de ott kevésbé intenzíven virágoznak.
Talajigény: A legtöbb fajta nem túl válogatós, de a jó vízelvezetésű, üde, középkötött vagy agyagos talaj ideális számukra. Néhány fajta kifejezetten jól bírja az agyagos talajokat (pl. Malus spectabilis). A meszes talajt is tűri.
Öntözés: Fiatal korban rendszeres öntözést igényel, főleg a száraz időszakokban. Később már jól viseli a mérsékelt szárazságot. Mélyre nyúló gyökérzetük segít nekik túlélni a szárazabb időszakokat.
Metszés: Tavasszal vagy a termés leszedése után lehet ritkító metszést végezni, főként a koronaszellőztetés érdekében. Általánosan nem igényel erős metszést.
Tavasszal komposzttal vagy lassan lebomló, szerves tápanyaggal hálálja meg a gondoskodást. Ha gyengébb a növekedés vagy virágzás, lehet pótolni káliumban gazdag tápanyaggal. Tápanyagban nem túl igényesek, főleg, ha már jól begyökeresedtek.
Tűrik a városi környezet!
Díszalma fajta ajánlat
A díszalmák tavasszal, a lombozat megjelenése előtt ontják virágtömegüket. Őszi termésük kevéssé ízletes, de ehető. A telt virágú almafák alig hoznak termést. Az almák színe vörös, narancsszínű vagy sárga, és nyár közepétől késő őszig teremnek. Jól mutatnak szoliterként, határoló növényként és sorban ültetve út mentén vagy takarás céljából. Ősszel ültessük őket.
Néhány közkedvelt, divatos fajta, amely magyar kertészetekben is kapható:
Malus Royalty
3-6 méteres, gyenge növekedésű fa. 3-4 cm-es szimpla virágai rubinpirosak. Levelei a szezon kezdetén rubinvörösek, majd zöldes árnyalatúak, ősszel pedig ismét ragyogó bordóak. A virágok és a termés is vöröses-bordó. Napos helyre való. közepes ízigénye közepes. Meghálálja a rendszeres tápanyag utánpótlást. Termése ehető. Szoliter növénynek ültesd.

Fotó: shi zhao – ide feltöltve: Flickr 海棠花:王族, CC BY-SA 2.0, Link
Malus purpurea Eleyi
A 4-6 méter magasra növő fa széles koronát nevel, de még 20 évesen is csupán 3 méter magas. Díszítőértékét vörös majd rózsaszínűre váltó virágai, barnásvörös levélszíne, illetve 2-3 cm-es sötétpiros termése adja. Talajban nem válogat. Termése dzsemnek kiváló. Szoliternek és sorfának is alkalmas.
Malus baccata ‘Street Parade’
A 2,5-4 méter magas, karcsú, oszlopos (tojásdad) koronájú fa. Dúsan virágzik, lombozata zöld, virága fehér, bimbóban halvány rózsaszín. Almája vörös-bordó. Mélyrétegű üde talajba, napos fekvésbe való. Kis kertek szoliter fája. Sorfának is alkalmas.

Malus ‘Professor Sprenger’
Gyorsan növő, nagy bokor vagy kis kúp alakú fa. 5-6 méter magas, 3-5 méter széles. Elliptikus levelei 6-8 cm hosszúak, tavasszal vörösesek, nyáron is megmarad a főerek mentén a vöröses árnyalat a zöld leveleken. Őszi lombszíne sárgából vörösre vált. Gazdagon virágzik, bimbói rózsaszínűek, virága fehér, szimpla. Termése kerekded, 1-1,5 cm-es, narancs, napos oldalon piros színű, télen is a fán maradó. Szoliternek, sorfának kiváló.

Malus sp. ‘Red Jade’
Széles ívben lecsüngő ágú, bókoló fa. Levelei keskeny elliptikusak, üde zöldek, őszi lombszíne sárga. Kaszkádban nyíló virágai bimbóban piroslók, kinyílva rózsaszínűek, majd fokozatosan kifakulnak. Termése élénkpiros, jókora borsó nagyságú, a madarak egyik kedvence. Kiváló szoliter!

Fotó: Panek – CC BY-SA 4.0, Link
Malus spectabilis
Az ázsiai almának is nevezett fa kis termetű, 9 méterre megnövő, formás. Levelei oválisak, gyakran karéjosak, sötétzöldek. Virágbimbói sötét korall pirosak, majd a szirmok színe egyre halványul. Fehér és telt virágú fajtái is ismertek. Aranysárga, cseresznye méretű gyümölcseiből ízletes befőtt készíthető. Üde, nedves talajba való, jól viseli fejlődik nehéz agyagtalajban. A napos helyet kedveli, de elviseli a félárnyékot is. Szoliterként, de csoportban is mutatós.

Malus halliana
Neve “bíborszínű kocsányon csüngő”, fehér vagy halvány rózsaszín virágaira utal. Laza koronájú kis termetű, 4 méteres fa, levelei rügyfakadáskor bronzos színűek. Biztosan nem tudjuk, de valószínű, hogy Kínából származik. Különösen Szecsuanban kedvelték, ahol híres, hosszú költeményeket is írtak róla.Kína- és Japán szerte telepítik szép fajtáit. Napfény- és nedvességkedvelő. Talajban nem válogat. Elsősorban szoliternek ajánlott.

Fotó: KENPEI – KENPEI, CC BY-SA 3.0, Link
Malus adirondack
Az USA-ból származó, karcsú kúp vagy oszlopos alakú, kisméretű, 4-6 méterre növő fa. Rendkívül fiatalon és dúsan virágzik, sok apró 1-1,5 cm nagyságú termést hoz. Virágai bimbóban rózsaszínűek, kinyílva fehérek. Termése piros. Elsősorban házikertbe ajánlott, de szűk utcákba, terecskékre, temetőbe is ültetik.

Fotó: peganum Small Dole, England – Malus x Adirondack, CC BY-SA 2.0, Link
Magyar nemesítésű fajták:
Malus sargentii ’Piroska’ szép, csüngő fajta. Bordó virágú, piros termésű, szoliternek kiváló.
Malus sargentii ‘Gyöngyvér’ hófehér virágú, tűzpiros gyümölcsű, csüngő fajta. Szoliternek javasol

Malus sargentii Gyöngyvér. Forrás: www.dendrologia.eu
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás